Marina Maljkovic

• Konbuyu başlatan Ali Parlak
  • Başlangıç tarihi
Kendini kovdurmak için her yolu deniyor.

Berbat transferler check
Kötü kadro planlaması check
ELW'deki lokum gibi grupta ilk 4'ün dışında kalmak check
Sezon ortasında alınan çöp transferler check
Komisyon iddiaları check
Ligde ilk 8'in dışında kalıp Türkiye Kupası'na bile kalamamak check

Daha ne kadar başarısız olabilir ki? Zaten hocasız oynasa bu takım bundan kötüsü olamazdı. Milli takıma geri dönünce iyice boşladı zaten takımı. Kafası burda değil artık.
Seneye kadın basketbolun Obradovic'i Hejkova hocamı getirmek lazım. Onun ağırlığı vardır, menajerlerin oyununa gelmez. Ekrem Hoca zaten bıktı artık bu şubenin kötü yönetilmesinden, sahip çıkılmamasından. İlk başta onu isterim tabii iyi bir organizasyonla ama hayatta gelmez.

#ÇareHejkova

Geldiğinde çok sevinmiştim hattâ bu yönetimin böyle bir hamle yaptığına epey şaşırmıştım fakat olmadı, olmuyor ve sanırım olmayacak. Umarım Marina Hoca gerekeni yapar da Erman Kunter'in acizliğine düşmez. En azından kötü hatırlamayalım kendisini. Gerçi pek güzel de hatırlamayacağız.

Aynen bende sizin gibi cok sevinmistim. Babasindan dolayi takip ettigim bir koc idi. cok basarili buluyordum. Ama pek umdugum gibi olmadi bizde. Kimya mi tutmadi baka bilmedigimiz seyler mi var bilmiyorum. Giderse Ekrem hoca ikna edilmeli.

Aynen bende sizin gibi cok sevinmistim. Babasindan dolayi takip ettigim bir koc idi. cok basarili buluyordum. Ama pek umdugum gibi olmadi bizde. Kimya mi tutmadi baka bilmedigimiz seyler mi var bilmiyorum. Giderse Ekrem hoca ikna edilmeli.

Burayı Lyon zannetti sanırım. Hem karakter hem coaching olarak çok yanlış bir tercihmiş, çok geç farkına vardık maalesef.

Her şeyi oyunu, mücadeleyi,yenilgileri filan geçtim ama bu sene yaptırdığı transferler hakikaten facia. Takıma Ağustos'tan beri 9 transfer yapıp sadece 2'sinde hedefi tutturabilmek gerçekten inanılmaz fiyasko. Ben de şu şartlarda transfer yapmayı bilmeyen koçu sevmiyorum açıkcası. Zaten elinde güvercin dişi kadar para var, bir de gidip böyle har vurup harman savurmak 1 seneyi her şeyiyle çöpe atmakla eşdeğer. Geçen sene çok daha mücadeleci ve azimli kadroya rağmen son hamlelerde hep yetersiz kalmamıza neden olan 5 numarada da Petronyte gibi zaten kendinde sınırlı oyuncuyu bir de rotasyonsuz bırakmak da bambaşka bir olay. İşin doğrusu bu seneki yaptıkları, pek tabii ki o sorumsuz ve arsız takım menajerimiz ve lütfen istifa eden şube yöneticimizle birlikte her şeyiyle eksi hanesine yazılacak cinsten. Fener'de olsa içeride ezeli rakibine yenildikten, 4 sene öncesinin Avrupa Şampiyonu apoletiyle çıktığı bir Euroleague maçında 60 sayı fark yedikten sonra anında gönderilirdi ama bizde işler öyle yürümüyor tabii. Heriflerin liseyi filan da öyle çok umursamadıkları şu takımın halinden belli. Maljkovic de mi liseli ki arka arkaya yapılan ve neredeyse bir noktada kasti olarak adlandırılabilecek bunca hatadan sonra da Galatasaray'a layık görülmeye devam ediyor? Başıboş şubenin, başıboş çalışanları. Kunter'in Henry Walker transferi gibi öyle görünüyor ki Maljkovic de son şakasını Tuğba Taçşı'yla yapıp ''Galatasaray sığınma ve aş evi''nden bir kap yemeği de 33 yaşındaki bu genç ve çok potansiyelli sporcuya verdi.

Hocam olmadi, uzatmanin alemi yok bence, 100 de 100 basarisiz oldugunu bilen insanlarin kovulana kadar devam etme isteginin altinda yatan psikolojik sebep ne ola ki ?

Marina hoca kendini kanıtlamış bir koç. Bu sene özellikle transferde çok hata yaptı, kimse inkar edemez. Ancak geçen sene oldukça düşük bir bütçeyle neleri başardı, herkes gördü. Bu sene yanlış kararlar verdi diye gelecek senelerde de aynı hataları yapacak diye bir şey yok. Eğer oyuncularla arasında bir problem yoksaki, aksi bir duyum gözükmüyor, kalmalı.
Can Topsakal ile çalışan herkes (Erman Kunter hariç) 2. bir şansı fazlasıyla hakkediyor. Daha takıma uzunu dahi yeni transfer ettirdi. Ben transfer hatalarında hocanın payının çok daha düşük olduğunu, kendisinin kurtların önüne atılan kuzu olduğuna inanıyorum.
Sırbistan milli takımını da çalıştırabilir. Ben bu noktada olumsuz bir şey görmüyorum...
Tabi yerine Ekrem Memnun gelecekse o ayrı konu...

Geçen seneki imkanlar bu seneki imkanlara göre daha kısıtlıydı ve Maljkovic o yüzden ön plana çıkmamıştı. Ve geçen sezon hedeflenen herhangi bir maçı da kazanamamıştık. Yanılmıyorsam bir tane Fb maçı vardı o da günlük performansla kazandığımız bir maçtı. Maljkovic'in başarılı bir antrenör olduğunu düşünmüyorum. Bu sene o kadar hata yapıldı ki şube içinde insan bir yerden sonra kasıt aramaya başlıyor. Üzgünüm bunların hesabını hepsi vermeli. Lig biraz çekişmeli olsa küme düşmeye oynayacağız neredeyse. Galatasaray bir branşta başarısız oluyorsa o branşta hesap kesilir. Hatta başarılıyken bile ceza kesilen bir kulübüz. O yüzden Maljkovic ve ekibi bir an önce kovulmalı.

Geçen seneki imkanlar bu seneki imkanlara göre daha kısıtlıydı ve Maljkovic o yüzden ön plana çıkmamıştı. Ve geçen sezon hedeflenen herhangi bir maçı da kazanamamıştık. Yanılmıyorsam bir tane Fb maçı vardı o da günlük performansla kazandığımız bir maçtı. Maljkovic'in başarılı bir antrenör olduğunu düşünmüyorum. Bu sene o kadar hata yapıldı ki şube içinde insan bir yerden sonra kasıt aramaya başlıyor. Üzgünüm bunların hesabını hepsi vermeli. Lig biraz çekişmeli olsa küme düşmeye oynayacağız neredeyse. Galatasaray bir branşta başarısız oluyorsa o branşta hesap kesilir. Hatta başarılıyken bile ceza kesilen bir kulübüz. O yüzden Maljkovic ve ekibi bir an önce kovulmalı.

Kadının vasat bir kadroyla Avrupa şampiyonluğu var. Daha başarılı olması için ne yapması gerekiyor ?

Marina hoca kendini kanıtlamış bir koç. Bu sene özellikle transferde çok hata yaptı, kimse inkar edemez. Ancak geçen sene oldukça düşük bir bütçeyle neleri başardı, herkes gördü. Bu sene yanlış kararlar verdi diye gelecek senelerde de aynı hataları yapacak diye bir şey yok. Eğer oyuncularla arasında bir problem yoksaki, aksi bir duyum gözükmüyor, kalmalı.
Can Topsakal ile çalışan herkes (Erman Kunter hariç) 2. bir şansı fazlasıyla hakkediyor. Daha takıma uzunu dahi yeni transfer ettirdi. Ben transfer hatalarında hocanın payının çok daha düşük olduğunu, kendisinin kurtların önüne atılan kuzu olduğuna inanıyorum.
Sırbistan milli takımını da çalıştırabilir. Ben bu noktada olumsuz bir şey görmüyorum...
Tabi yerine Ekrem Memnun gelecekse o ayrı konu...

Öncelikle kulüp bazında kendisini nerede kanıtlamış, merak ettim doğrusu.

''Geçen sene düşük bütçeyle neleri başardı'' demişsiniz de Euroleague kupasını veya ligi kazandık da bizim mi haberimiz yok? İçeride Fenerbahçe'yi yenmeyi başarı sayıyorsanız bilemem orasını.

Gelelim diğer konuya. ''Bu sene yanlış kararlar verdi diye gelecek senelerde de aynı hataları yapacak diye bir şey yok'' demişsiniz. Kusura bakmayın ama takımı ligden düşme potasına sokan, pis işlere bulaşan bir koçu da barındırmayalım içimizde. Marina'nın kredisi doldu da geçiyor, bırakın şans vermeyi. Şubede adam akıllı yönetici olsa bir saniye tutmaz Marina'yı bu şubenin başında. Parke dışındaki rezilliğini geçtim, coaching olarak da inanılmaz berbat durumda. Grinsven, Tuğba, Merve transferlerinin nasıl yapıldığını herkes biliyor.

''Eğer oyuncularla arasında bir problem yoksaki, aksi bir duyum gözükmüyor'' demişsiniz. Şahsen ben de Tuğba veya Merve yerinde olsam koçla aramda bir problem olmazdı. Hak etmediğim şekilde EL oynuyorum ve İstanbul'dayım.

''Daha takıma uzunu dahi yeni transfer ettirdi'' demişsiniz. Grinsven'i transfer ettiren de kendisiydi, Merve'yi ''izledim, alın'' diyen de kendisiydi, Topsakal'la el birliğiyle Tuğba'yı ''olmayacak bir şekilde'' takıma getiren de kendisiydi. Bunların arkasından basın toplantısında çıkıp ''elimizdeki malzeme bu'' diyen de kendisiydi.

Yerine kimin geldiği önemli değil, gerekirse X birini getir koy. Marina Maljkovic'in bu kulüple bir bağı kalmamalı. Ekrem, Efe, Ahmet, Mehmet farketmez.

Bunlar benim düşüncem, ister saygı duyun ister duymayın. Bu forumda arşiv gezildiğinde Ekrem Memnunu bile 1-2 malubiyetle harcayanlar çıkmış. Onları görünce Marinaya söylenenler hiç şaşırtıcı değil.

Geçen sene bütçe ile Eurocup'da yarı finale çıktık. Düşmeye aday bir takım ligde de iyi maçlar çıkardı. Geçen sene o kadroyla şampiyonluk bekleyenler varsa, kusura bakmasın, polyana izlemeye devam etsin. Başarı her zaman kupa değildir.

Kadına acaba, Fowles'ı filan önerdiler de yok ben illa Grinsven'i mi istiyorum dedi. Yada Tilbe'yi alalım dediler de ben Tuğba ve Merveden başkasını istemem mi dedi ? Bu arada piyasada kaliteli yerli oyuncu varda, hocanın mı haberi yok ? Biraz kaliteye sahip olanlar zaten inanılmaz paralarla Yakın Doğu'ya gidiyor.

Zaten bu X birini koy hikayesini erkek takımda yaşadık. Ergin Ataman istenmedi gitti, Erman Kunter geldi. Neler oldu hepimiz gördük. Şimdi "x" kişisi isteyenler, ben "x" dediysem Erman Kunteri mi dedim diye savunmada. Tamam takım kötü gidiyor, bu noktada kendisinin de çok hatası var, ama giderse çok daha kötü günler bizi bekliyor olacak. Seneye burada "x" kişisi için aynı demeyeceğim, daha kötü şeyler yazılacak.

Son söz daha iyisi gelecekse gidebilir, ancak bu yönetim daha iyisini getirmeyeceği için ben X kişisine razı değilim. Ben GS'da bütçede iyileşme ile başarılı olacağına inanıyorum. Bu sene hata yaptı diye gelecek senelerde hata yapacak diye bir şey yok.

Bu arada klüp kariyeri;

2007-09 yıllarında Sırbistan Kadın Basketbol 1. Ligi ekiplerinden ŽKK Hemofarm’ı çalıştıran Maljkovic, iki yıl sonunda 2 Sırbistan Ligi, 2 Sırbistan Kupası kazandı. Hemofarm kariyerinin ardından ŽKK Partizan’da dört yılını geçiren Sırp koç, burada dört yıl üst üste Sırbistan Ligi Şampiyonluğu, 2 Sırbistan Kupası ve 2 Kadınlar Adriyatik Basketbol Ligi’ni kazandı. Maljkovic, lig şampiyonluğu yaşadığı tüm yıllarda Sırbistan’da “Yılın Koçu” seçildi.

Bunlar benim düşüncem, ister saygı duyun ister duymayın. Bu forumda arşiv gezildiğinde Ekrem Memnunu bile 1-2 malubiyetle harcayanlar çıkmış. Onları görünce Marinaya söylenenler hiç şaşırtıcı değil.

Geçen sene bütçe ile Eurocup'da yarı finale çıktık. Düşmeye aday bir takım ligde de iyi maçlar çıkardı. Geçen sene o kadroyla şampiyonluk bekleyenler varsa, kusura bakmasın, polyana izlemeye devam etsin. Başarı her zaman kupa değildir.

Kadına acaba, Fowles'ı filan önerdiler de yok ben illa Grinsven'i mi istiyorum dedi. Yada Tilbe'yi alalım dediler de ben Tuğba ve Merveden başkasını istemem mi dedi ? Bu arada piyasada kaliteli yerli oyuncu varda, hocanın mı haberi yok ? Biraz kaliteye sahip olanlar zaten inanılmaz paralarla Yakın Doğu'ya gidiyor.

Zaten bu X birini koy hikayesini erkek takımda yaşadık. Ergin Ataman istenmedi gitti, Erman Kunter geldi. Neler oldu hepimiz gördük. Şimdi "x" kişisi isteyenler, ben "x" dediysem Erman Kunteri mi dedim diye savunmada. Tamam takım kötü gidiyor, bu noktada kendisinin de çok hatası var, ama giderse çok daha kötü günler bizi bekliyor olacak. Seneye burada "x" kişisi için aynı demeyeceğim, daha kötü şeyler yazılacak.

Son söz daha iyisi gelecekse gidebilir, ancak bu yönetim daha iyisini getirmeyeceği için ben X kişisine razı değilim. Ben GS'da bütçede iyileşme ile başarılı olacağına inanıyorum. Bu sene hata yaptı diye gelecek senelerde hata yapacak diye bir şey yok.

Bu arada klüp kariyeri;

2007-09 yıllarında Sırbistan Kadın Basketbol 1. Ligi ekiplerinden ŽKK Hemofarm’ı çalıştıran Maljkovic, iki yıl sonunda 2 Sırbistan Ligi, 2 Sırbistan Kupası kazandı. Hemofarm kariyerinin ardından ŽKK Partizan’da dört yılını geçiren Sırp koç, burada dört yıl üst üste Sırbistan Ligi Şampiyonluğu, 2 Sırbistan Kupası ve 2 Kadınlar Adriyatik Basketbol Ligi’ni kazandı. Maljkovic, lig şampiyonluğu yaşadığı tüm yıllarda Sırbistan’da “Yılın Koçu” seçildi.

Geçen sene evet kadro olarak isimli bir kadromuz yoktu hatta Jefferson dışındaki yabancıların adını bile ilk defa duymuştuk. Ama iyi bir kadro planlamamız vardı. Takım birbirini tamamlıyordu. O sezon da tek eksiğimiz kalıplı, atletik kaliteli bir 4-5 numaraydı. Ama isimli bir kadromuz olmamasına rağmen kötü bir takım yoktu ortalıkta. Pınar Demirok, Cansu Köksal gibi yetenekli, milli takımda oynayan oyuncular da vardı. Papova ve Vitola'nın adını ilk defa duymamıza rağmen milli takımlarında as olarak oynayan oyunculardı. O sezon biz evimizdeki Fb ve Bjk, Agü maçları dışında büyük maç kazanamadık. Hedefteki rakiplere karşı 14 maçta 3 galibiyet aldık. Yvonne Anderson'un lisansını iptal edip Traore'yi oynattı Eurocup'da ikinci yarı. Belki Anderson olsaydı şampiyon bile olabilirdik. Hadi düşük bütçe bahanesine sığındık o sezon.

Bu sezon bütçe arttı. Yıllar sonra ilk defa transfere Mayıs ayında başladık. Euroleague'de oynuyoruz. Epoupa gibi Avrupa Şampiyonası'nda önemli işler yapmış genç bir ismi aldık. Beklentiler arttı. Ama sonraki dönem fiyaskoydu. Osmaniye'de bile tutunamamış Grinsven'i aldık. Ben hiç umutlu değildim ama az olan umudum da hoca böyle isimlerden iyi katkı alır geçen sezonki gibi şeklindeydi. Ama oynadıkça az olan umudum da bitti. Ve zaten çok geçmeden gönderdik. Kariyerinde oynadığı en büyük takım Osmaniye olan bir oyuncuyu niye aldık? Neyine güvendik? Bütçeyle alakası yok. Ligde bizden çok daha düşük bütçeli takımlar var ama kadro kaliteleri bizle aynı hatta bazıları daha iyi. Avrupa'nın en yüksek 8 bütçeli takımından birisiymişiz. Ama Türkiye Ligi'nde bile 10. sıradayız. Ormanspor diye bir takım o şartlarda Brittney Sykes'i bizim maçtan bir gün önce getiriyor kadın gelir gelmez şov yapıyor. Biz ise ondan kötü Kaela Davis'i alıyoruz. Yani bunun cidden bütçeyle alakası yok piyasayı bilmemek, oyuncuları iyi analiz edememekle ilgili.

Sezon başından beri yazıyoruz şuraya, sosyal medyaya. Bu takıma kıta dışı uzun lazım. Pota altı yol geçen hanı oluyor diye. Jonquel Jones, Glory Johnson, Chiney Ogwumike, Kiah Stokes vs. yazılıyor duyumlarda ama bakıyoruz bizden kötü takımlar o isimleri alabiliyor. Biz ise 35 yaşında her gittiği takımdan kovulan Kobryn'i alıyoruz.
Işıl artık sakatlıkların ve yaşının vermiş olduğu etkiyle artık eskisi gibi randıman veremiyor. Biz onu yedekleyecek hatta yerine koyabilecek bir yerli almıyoruz. Takımın as oyuncuları bile yetersizken rotasyonumuz haliyle içler acısı. O yüzden bu mağlubiyetler sürpriz değil. Hatta kazandığımız maçlar sürpriz sayılabilir onları da birkaç farkla kazanıyoruz zaten. Bu sezon en fazla fark atabildiğimiz maç İstanbul Üni'ye karşı 13 sayı farkla. Onlar da 1 galibiyetle küme düşme potasında.

Evet sporun her alanında olduğu gibi bütçe önemli ama bütçeyi doğru kullanmak daha önemli. Erkek basketbolda da fena bir bütçe yoktu ama biz gittik TJ Cline'ya falan çar çur ettik. Henry Walker diye Filipinler diye bir ülkede oynayan oyuncuyu aldık. Bu parayı Oktay Hoca'ya sezon başında verseler bu kadar mağlubiyet gelmezdi.

Hiç bahanelerin altına saklanmasın yani hoca. Ocak'ta takım iyi olacak dedi aylarca, bakıyoruz değişen bir şey yok. Castors diye bir takımı zar zor yeniyoruz. Ligde yine yeniliyoruz. Çok iyi bir taktisyen de değil ayrıca. Tek numarası baskılı savunma yapmaktı onu da yaptıramıyor artık.

Sırbistan Ligi'nde şampiyon olmak çok da matah bir şey değil. Senelerdir ELW'ye takım gönderemeyen bir ligden bahsediyoruz. Lyon'u çalıştırdığı zaman da yarı finali bile göremedi.

Bundan sonra kendini geliştirir, kadın basketbolun Obradovic'i olabilir mi bilmem ama şu şartlarda yetersiz kalıyor bizim gibi her sezonda iddialı olması gereken bir takım için.

Bu arada klüp kariyeri;

Euroleague'e takım gönderemeyen bir ligi kıstas alıp ''başarılı'' demeniz çok komik olmuş öncelikle.

Fowles dururken evet Grinsven'i istedi. Asena dururken Merve'yi istedi ve en sonunda da 35 yaşındaki Tuğba'yı istedi. Takım uzun diye bağırırken Kobryn'i almasına bir şey demiyorum zaten.

Mesele bütçe falan değil sizin anlayacağınız. Mesele tamamen kendi hatasından kaynaklı olan kadro ve pis işleri.

Benim ''gitsin yeter ki X gelsin farketmez'' söylemim tamamen karakteriyle alakalı bir eleştiri. Kendisine saygı duymuyorum dolayısıyla yollar bir an önce ayrılmalı. Bütçe iyileştirmeyle başarılı olamadığını bu yıl gösterdi sağ olsun.

Hanımefendi transfer konusunda kimseyi dinlemedi işin özü. Başarısız oldu. Başarısız ve hakkında kötü şeyler konuşulan birinin de Galatasaray koçu olmak gibi bir hakkı yok, üzgünüm.

Hocam Davis'in kötü olduğuna emin misiniz? Genç yaşına rağmen elit bir şutör olduğunu düşünüyorum ben.

Kötü demedim ama ondan daha iyi isimler vardı piyasada. Evet çok iyi bir bileği var ama Brittney Sykes bana göre ondan daha iyi oyuncu her ne kadar pozisyonları farklı olsa da. Orman getirebiliyorsa böyle birisini bizim hayda hayda getirebilmemiz lazım.