Mustafa Cengiz Yönetimi ve Basketbol

Yönetimin basketbolda ki tutumunu bende beğeniyorum. Gönül 10-20m euro bütçeli takımlar, büyük sponsorluklar istiyor ama hayaller ve gerçekler birbirinden çok farklı.
Onun dışında evet transfer yasakları var. (Ama nasıl oluyorsa transferler yapıyoruz) Hiç biri bu yönetim kaynaklı değil. Hepsi geçmişten gelen saçma sapan harcamaların sonucu. Güncel durumda böyle bir durum yok gördüğüm kadarıyla. Benim için en önemlisi bu.
Eğer geçen seneden oyuncuların alacakları hala varsa ve bu yüzden ceza alırsak tüm iyi söylediklerim geçersizdir.

Fenerbahçe istediğini yapabilir. Beni zerre ilgilendirmiyor. Her sene 30m € yatırıp 15m € (neredeyse 100m TL) zarar etmektense ligde yarı final oynamaya razıyım.

Yönetimin geriden devraldığı borç öyle 30-40 milyon Euro gibi ödenmeyecek bir borç değildi. Zaten Özbek yönetimi bile son sene bütçeyi 4 milyona düşürdü, hatta kurulan takım 3 milyon yoktur. Cengiz yönetiminde şubeye gelen adamlar basket topunu daha önce sadece spor mağazalarında görmüştür. İki yıldır 2-3 milyon arası takımlar kuruyoruz, hala transfer yasakları ve borç ödeme durumu devam ediyor. Daha önceki 6 yılda toplam 55 milyon dolar civarı bütçe ayrıldı, geriden gelen borçsa 8-9 milyon civarındaydı diye biliyorum. İki yıldır harcanan para 5 milyon değildir belki ama o geriden gelen borç hala ödenemedi bir türlü.

Galatasaray'ın Litvanya'nın toplam nüfusundan fazla taraftarı var ama Zalgiris kadar bütçe ayıramıyoruz şu basketbola. İlle de 30 milyon harcayıp her sene 15 milyon borç yazmaya gerek yok. 6-7 milyonluk takım kuracak bir yapı kursak, yanına da altyapıyı filan kurumsallaştırıp yavaştan salona başlasak yeter de artar.

Bu arada yazmayı unutmuşum. Kocaman bir eksileri var. Oktay Mahmuti olayı. Onun dışında tutumlarını beğeniyorum. Ekonomik istikrar sağlanana kadar da saçma sapan bütçelerle yola çıkmazlar inşallah.

Yav iğrenç bir yönetim işte. Toplamı 2-2.5 milyon doları geçmeyecek 15-16 transfer yasağını bitiremediler. Şubenin başını Ömer Yalçınkaya gereksizinden kurtarıp en azından Banvit-Tofaş ve hatta Karşıyaka gibi düşük bütçeleri yönetmeyi bilen, basketboldan gerçekten anlayan ve geleceği de doğru yöneten bir yönetici başa getiremediler. Kurulumu 2 milyon dolar tutan kadronun bile maaşını ödemekten aciz kalıp sırf diğer oyuncuların gönüllerini eğliyorlar diye zaten kıç kadar bütçe varken hem Caner Erdeniz'e, hadi onu geçtim fındık kadar bütçenin 5'te 1'ine Göksenin gereksizine kontrat verdiler. Salon konularına, sponsorlara, Sinan Erdem'den çok TT Arena'da fotoğraf çektiren Mahmut Recevik gibi gereksizlere hiç girmiyorum bile. Geldiklerinden beri yaptıkları tek adam akıllı iş Ertuğrul Erdoğan gibi hem işinde aç ve gelişime açık, hem de karakter olarak oturmuş ve bu armaya yaraşan bir antrenörü başa geçirmeleri oldu. Onu da çokca kendi, biraz taraftarın eliyle 1 sezonda heder ettik zaten. Belli ki bu yönetimden bir şey çıkacağı yok, inşallah bu yıl en azından taraftar Ergin Ataman hülyalarından uyanıp şu takıma destek verir ve her sene tek Fenerbahçe maçlarına özel gösterdikleri desteği sezon içinde 4-5 maçta daha sergilemeye tenezzül ederler.

Furkan bu savunmak değil. Kusura bakmayın ama bu takımı bir siz değilsiniz bu takımı başarılı görmek isteyen. Ama ortada gerçekler de var görmezden geliyoruz.
Hiç bir şey yapmadı dediğiniz adamlar geçen sene ki kadroyu %90 korudu. Bundan önce istikrar derken şimdi bunu yapana bir şey yapmıyor diyoruz. Daha 4-5 gün önce hoca 6. yabancı (Arapovic sakatlanmamıştı) için uğraşıyoruz açıklamasını yapmadı mı? Hala 4 yabancı başlayacağız diye vuruyoruz.
Güzel bir bilgi vermiş oldun gelen transfer yasakları da kaldırılmış. Yani yavaş yavaş geçmişten gelen borçlar da gidiyor. Geçen sene gecikmeler yaşansa da ödemeler yapıldı diye biliyorum.
Bu yönetimin bir çok yönü var sevmediğim. Benim de Mahmut Recevik'in açıklamalarını duyduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Ama gidişat bu açıklamalarla aynı yönde olmadı Allah'tan. En azından ben öyle düşünüyorum.

Furkan bu savunmak değil. Kusura bakmayın ama bu takımı bir siz değilsiniz bu takımı başarılı görmek isteyen. Ama ortada gerçekler de var görmezden geliyoruz.
Hiç bir şey yapmadı dediğiniz adamlar geçen sene ki kadroyu %90 korudu. Bundan önce istikrar derken şimdi bunu yapana bir şey yapmıyor diyoruz. Daha 4-5 gün önce hoca 6. yabancı (Arapovic sakatlanmamıştı) için uğraşıyoruz açıklamasını yapmadı mı? Hala 4 yabancı başlayacağız diye vuruyoruz.
Güzel bir bilgi vermiş oldun gelen transfer yasakları da kaldırılmış. Yani yavaş yavaş geçmişten gelen borçlar da gidiyor. Geçen sene gecikmeler yaşansa da ödemeler yapıldı diye biliyorum.
Bu yönetimin bir çok yönü var sevmediğim. Benim de Mahmut Recevik'in açıklamalarını duyduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Ama gidişat bu açıklamalarla aynı yönde olmadı Allah'tan. En azından ben öyle düşünüyorum.

Tranfer yasaklarının nasıl kaldırıldığını ben burdan yazmayayım abi. Ama kaldırıldı diyeyim sadece. Geçen dönem Doğa Sigorta’dan gelen peşinatı bile futbola gönderdiler. Takım kaç kez idman boykotu yaptı. 2-3 ay geriden gelindi ödemelerde. Kadroyu korumakta bir sorun yok ki. Ne Zach ne Webster bizden fazla para almadı bir yerden zaten. Harrison aldı sadece onu da kendisi istemedi. Hala Recevik, Yalçınkaya, Cansever orda oldukça ben bu yönetimin samimiyetine inanmıyorum.

Basketbolda iyi görülecek şeyi malesef çok az.
Bu yönetim yatsın kalksın Fatih Hoca'ya dua etsin.
Yoksa çoktan gitmişlerdi.
Umarım yakın zamanda da giderler.
Çünkü daha fazla Fatih Hoca'nın sırtından devam edilmez.

Tranfer yasaklarının nasıl kaldırıldığını ben burdan yazmayayım abi. Ama kaldırıldı diyeyim sadece. Geçen dönem Doğa Sigorta’dan gelen peşinatı bile futbola gönderdiler. Takım kaç kez idman boykotu yaptı. 2-3 ay geriden gelindi ödemelerde. Kadroyu korumakta bir sorun yok ki. Ne Zach ne Webster bizden fazla para almadı bir yerden zaten. Harrison aldı sadece onu da kendisi istemedi. Hala Recevik, Yalçınkaya, Cansever orda oldukça ben bu yönetimin samimiyetine inanmıyorum.

Tam tersi Furkan. Yaz bilelim.
Yazdıklarımdan her şey dört dörtlük manası da çıkmasın. Hala sıkıntılar var. Ama burada yazılan gibi yok muamelesi de yok. Benim itirazım ona. Sen küçümsüyorsun ama az ya da çok para alıyorlar fark etmez kadroyu koruyor olmak bile öyle bir muamelenin olmadığının göstergesi.
Ben bütçesel olarak yaptıklarının doğru olduğunu düşünüyorum. Onun dışında Mahmuti olayı, Cansever'in hala görevde olması gibi durumlar benimde hoşuma gitmiyor.

Yani ben sürekli şunu düşünüyorum. 2011-12 dönemi Mahmuti döneminden daha mı vahim haldeyiz? Neden öyle bi planlama, inşa, yapılanmaya gidemiyoruz ? Bi günde 10M bütçe olsun demiyorum ama küçük de olsa adım adım büyüme olması lazım. Ki zaten bahsi geçen takım GALATASARAY basketbol takımı. Benim Ergin Ataman sonrası gördüğüm tek şey, iki yılda , mütemadiyen 1 ileri 2 geri gidiyoruz. Tam sudan çıkıp karaya ayak basıcaz hop bi daha suya gömülüyoruz.. Bilsem ki adam gibi planlama var, küçük adımlarla da olsa üzerine koyarak gidicez, umut besleyeceğim de yok..Sıkıldım artık bundan.

Hala 10 küsür transfer yasağı var.
Erkek ve kadın basketbol toplam 3 milyon euro değerinde takımlar.
Bu mudur ciddiyet?

eger onlarin dömeninde oyuncularin maaslari ödenmesse elestiririm ama bu 10 transfer yasagi hepsi eki yönetimlerin beceriksizligi.
Bütce diyorsun ama gercekci bütce budur, maaslarini ödemeyecegin bütcemi yapsinlar?
Türkiyede basketbol cok kötü durumda, kac tane takim cekiliyor, yayinci zor buluyorsun.
Beko olmassa Fenerbahce bile zor sponsor bulurdu, genic pencereden bakmak iydir

Yani ben sürekli şunu düşünüyorum. 2011-12 dönemi Mahmuti döneminden daha mı vahim haldeyiz? Neden öyle bi planlama, inşa, yapılanmaya gidemiyoruz ? Bi günde 10M bütçe olsun demiyorum ama küçük de olsa adım adım büyüme olması lazım. Ki zaten bahsi geçen takım GALATASARAY basketbol takımı. Benim Ergin Ataman sonrası gördüğüm tek şey, iki yılda , mütemadiyen 1 ileri 2 geri gidiyoruz. Tam sudan çıkıp karaya ayak basıcaz hop bi daha suya gömülüyoruz.. Bilsem ki adam gibi planlama var, küçük adımlarla da olsa üzerine koyarak gidicez, umut besleyeceğim de yok..Sıkıldım artık bundan.
2011-12 Türkiyenin Ekonomisiyle su anki Türkiyenin Ekonomisi bulundugu durumu karsilastirirsan bence cevabi bulmus olursun

Galatasaray Doğa Sigorta'nın bir dönem 15'e kadar çıkan FIBA'daki transfer yasağı dosyaları, 3'e indi. Kalan dosyalar da yakın zamanda halledilecek. Kadın takımı için ise bekleyen 2 dosya bulunuyor.

(via@NeoRock06)

Yönetim hani geçmiş borçları bitirmişti?

Bütün geçmiş borçlar kapandı o site yavaş yavaş düşürüyor . Kesin bilgi bu . Oktay Mahmuti duruyor o da çözülmek üzere
(@coskunnonurr)

Mesele bütçe değil vizyon. Kimse 10-15 milyon euroluk bütçe ile EL'ye gidilmesini beklemiyor. Ama iyi bir koç ve doğru yapılanma ile en azından bulunduğumuz Avrupa kupasında yarışmacı bir kimliğe sahip olmayı başarmalıyız. Ve yıllardır herkesin seçim vaati olan, bir türlü yapımına başlanamayan salon bu yönetime büyük eksi yazar aynı zamanda basketbolun emanet edildiği işbilmez tayfada bu yönetimin esiri. Futbolu Terim'in sırtına yıkıp ordan paçayı kurtardılar şimdilik. Fakat tarihin en kötü yönetimlerinden biri olan Özbek tayfasından sonra gelmiş olmalarıda Cengiz yönetimin bana kalırsa başarısızlığını örtüyor.

Guard rotasyonu Jones ve Webster'dan oluşacaksa geri kalan parçaların pek önemi yok. Beceriksiz, vizyonsuz basketbol düşmanları. Güvendiğiniz futbolda da uzun zamandır saçmalıyorsunuz, suyunuz ısınıyor. Tez zamanda kurtuluruz sizden umarım. Hele o Ömer Yalçınkaya gibi kan emicileri bir daha kulübün kapısının önünden bile geçemeyeceği şekilde direkt kovmak gerekiyor.

Ben Moore ve Lazeric Jones takımlara idmanlara ve hazırlık maçlarına çıkıyor ama basketbol resmi sitesinde tek açıklama yok.
Darüşşafaka ile maç yapıyoruz yine ses yok.
Karşıyaka ile maç yapıyoruz maçtan saatler sonra açıklama geliyor.
Şu şube ve site ile ilgilenen bir yönetici hiç mi olmaz yahu?