NBA Geyiği

• Konbuyu başlatan Veysi Deniz Baskın
  • Başlangıç tarihi
Clippers yeni sezona hazir baslayacak.
Saka bir yana denver 3 olsun da seriye baslayalim olayini bence lakersa denemesin artik. Bu kadar final macina kalp dayanmaz.
Boston miami de iyi basladi.
Pandemi arasi, bubble karari derken cok iyi playoff maclari oluyor.

Kawhi altıncı maçta load management yapsaydı belki alırlardı seriyi. Çok dalga geçilecek şimdi karizmayı çizdirdiler fena.

Miami'de de Bam Adebayo'nun bloğu neydi öyle. Hem blok muhteşem hem de maçı getiren an oldu. Jeneriklerde yıllarca izleriz artık. Yine de ben hala Boston diyorum.

Hay Allah Clippers kendini finallere saklarken görüyor musun olanı :). Clippers'ın elenmesi baştan sona basketbolun adaleti. Kendilerini konferans finalinde yenmeyi tercih ederdim ama böylesi kısmetmiş.

Adebayo'nun bloğunda resmen uykum açıldı. Bu seri de çok güzel olacak. Boston'ın elemesini bekliyorum ama Spoelstra ne hamle yaparsa karşılığını alıyor. Her şeye gebe bir seri.

NBA’de Sezonun En İyi 5’i açıklandı.

Giannis Antetokounmpo
Anthony Davis
Luka Doncic
James Harden
LeBron James

Sezonun En İyi İkinci 5’i:

Kawhi Leonard
Nikola Jokic
Pascal Siakam
Chris Paul
Damian Lillard

🏀 Sezonun En İyi Üçüncü 5’i:

Jimmy Butler
Rudy Gobert
Ben Simmons
Jayson Tatum
Russell Westbrook

Bence ilk 5'te Giannis yerine Jokic olmalıydı. Çok büyük haksızlık bu Jokic'e...

Giannis mvp olacak. Playoff performansına göre değil normal sezon performansına göre bence de hak ediyor. Mvp alacak biri de sezonun beşine girer doğal olarak.

Bunda da saçmalık var.
Sadece normal sezonu değil tüm sezonu kapsamlı bu ödüller.
Giannis play off'ta resmen yattı.
Jokic iki zorlu takımı 3-1 den dönüp 4-3 yenen Denver'in oyun ve istatistik açısından en iyi oyuncusu idi.

Sadece normal sezonu kapsıyor ise Giannis doğru tercih.
Ama bence bu şekilde değil de tüm sezonu kapsamlı bu tür ödüller...

Oduller normal sezon performanslari icin verildi. Ben kendimi bildim bileli boyle.

Farkli olan Mvp odulu ise senede 3 tane verilir.
Normal sezon
Allstar
Nba final serisi

Bunda da saçmalık var.
Sadece normal sezonu değil tüm sezonu kapsamlı bu ödüller.
Giannis play off'ta resmen yattı.
Jokic iki zorlu takımı 3-1 den dönüp 4-3 yenen Denver'in oyun ve istatistik açısından en iyi oyuncusu idi.

Sadece normal sezonu kapsıyor ise Giannis doğru tercih.
Ama bence bu şekilde değil de tüm sezonu kapsamlı bu tür ödüller...

Play-Off'un mvp'si "Finaller MVP'Sİ"dir. Neticede şampiyon takımın en iyi oyuncusu olarak hakediyor bu ödülü bir bakıma. Her ne kadar keyifle izlesek de play-off'un tek amacı şampiyonluğu belirlemekse finallerden önce ne yapıldığının da pek bir önemi yok oraya takımca çıkabildikten sonra.

Normal sezon ve play-off'lar apayrı 2 format. Bu 2 formatın birleşiminden 1 şampiyon çıkıyor. Zamanında NOWITZKI de Giaanis yaşadığının hatta daha ağırını yaşayıp MVP ödülünü almıştı. Sonuçta elmalarla armutlar kıyaslanamaz. Normal sezonda performansı genele yaymak ayrı meseledir, sadece serideki rakibe odaklanıp o seriyi geçmek ayrı mesele. Ayrıca normal sezon istatistikleriyle play-off istatistikleri de ayrı tutulur bu bağlamda. Hatta daha da ilginci oyuncular maaşlarını normal sezon için alır. Play-off süresince maaş bile almazlar. Maç cezası yeseler mesela 82 maça oranlanarak isterlerse maaş kesintisi yaparlar.

Giannis, play-offlarda esnek olabileceğini ispatlamış iyi bir koçla ve o durdurulduğunda ona destek olacak daha yeterli oyuncularla olabilse bu sezon böyle bitmezdi. Giannis'in bu sezonu kendine yazmaz Mike Hoca'ya ve takıntılarına yazar. Ancak bundan sonra masaya yumruğunu vurmayıp iyi çocuk kalmaya çalışırsa yavaş yavaş "Loser" sıfatına hak eder. Koçu değiştirtip iyi hamleler yapılmasını şart koşmalı gelecek sene kalması için ya da kendine şimdiden uygun bir takım seçmeli. İyi çocuk olup önüne ne yemek konulursa ona şükrederse başarıya asla ulaşamaz. Biraz Durant, LeBron ve Kawhi havasına girmesi gerek kim ne derse desin hakkında.

NOT; Maalesef çocukluğumdan beri "Hollwood'un kibirli çocukları" gibi gördüğüm ne renklerini ne oyuncularının ve taraftarlarının tavırlarını sevebildiğim lakers bu sene şampiyonluğu aldı dünkü sonuçla. Onlar iddialıyken takım tutamıyorum, onları kim yenebilecekse onların tur geçmesini istiyorum. Denver, Lakers'a karşı 2 farklı geriye düşşe karşısında yine aynı ciddiyete sahip bir takım bulacak. Ciddiyet konusunda fark yaratamayacakları için de sahada daha kaliteli olan takım tabi net favoridir. Ama yine de bir şans varsa Denver'ın şansı Doğu'dan gelebilecek takımlara göre daha fazla bence.

Son düzenleme:
Takımın tek performans vereni Giannis olsa hocaya yazar kısmına tamamen katılırdım ama koca seride takımın hep aksayan oyuncu Giannisti. Ne zaman kenara gelse takım ritme giriyordu. Ama neticede uzun vadede başarıyı getirecek Giannis o yüzden topun ağzında Budenholzer ve Bledsoe var.

LeBron, LeBron olmak için İlgauskaslarla Mi Williamslarla NBA finali yaptı. Her ne kadar tokadını yiyen tarafta olsa da tarihin en büyük sporcusu olduğunu düşünüyorum. Zaten artık karar verecek konuma gelmeniz çok zor olmuyor nerdeyse Pascal Siakam dahi koç seçebilecek hale geldi NBA'de.

Tek bir MVP ödülü oldu diye farzedelim. O zaman bütün sezon yatan biri play-off’larda rakipleri silip süpürse, bütün sezonun MVP ödülünün ona gitmesi de biraz değişik olmaz mı? Mesela Lebron bütün sezon yatsa ama Giannis herkesi parçalasa, play-off’larda Lebron herkesi süpürse MVP ödülü Lebron’a gitse o da biraz haksızlık olur. O yüzden ayrı ayrı olması daha mantıklı :)

Takımın tek performans vereni Giannis olsa hocaya yazar kısmına tamamen katılırdım ama koca seride takımın hep aksayan oyuncu Giannisti. Ne zaman kenara gelse takım ritme giriyordu. Ama neticede uzun vadede başarıyı getirecek Giannis o yüzden topun ağzında Budenholzer ve Bledsoe var.

LeBron, LeBron olmak için İlgauskaslarla Mi Williamslarla NBA finali yaptı. Her ne kadar tokadını yiyen tarafta olsa da tarihin en büyük sporcusu olduğunu düşünüyorum. Zaten artık karar verecek konuma gelmeniz çok zor olmuyor nerdeyse Pascal Siakam dahi koç seçebilecek hale geldi NBA'de.
Tarihin en büyük sporcusu mu ? Diğer sporları geçtim hatta basketbolu bile geçtim sadece Lakers tarihinin en büyük sporcusu mu o bile tartışılır. Diğer hezimetlerini saymıyorum sadece Dallas'dan yediği tokat bile onu bu tartışmalarda geriye itiyor. Jordan varken hatta daha yeni belgeselini izlemişken biraz ayıp oluyor yani en büyük falan. En iyi beş içinde diyelim bence.

Giannis geçen sene de mvp olmuştu. Bu sene hatta performansını artırdı diyebiliriz o yüzden gayet normal yine mvp olması. Ha Lebron veya hatta Doncic bile olsa hak etmiş olurlardı bu ödülü pek itiraz eden olacağını sanmam ama Giannis de gerçekten normal sezon için hak etti bu ödülü. Fmvp de şimdiden belli zaten Lebron kariyerine çok önemli bir çentik daha attı.

Miami gerçekten büyük işler yapıyor ve saygıyı hak ediyor. Kadrosuna bakınca cidden diğer takımların gerisinde duruyor. Dragic hücumda en büyük silah ve sayı tehdidi. Butler ise diğer superstarların seviyesinden bir tık aşağıda. Ama o kadar dengeli ve akıcı oynuyorlar ki hiç kimsenin tahmin edemediği yerlere geldiler. Ben hala Boston diyorum kadro olarak Miami'den üstün yanları var ama 2-0'dan dönmek öyle kolay değil.

Lakers beklediğim gibi çok kolay geçti ilk maçı. Eğer 4-0 bitmezse benim için sürpriz olur bu seri. Hakemlerin de ufak ittirmesi vardı gerçi ama en ufak bir sıkıntıda Lebron gibi bir sigorta var bekleyen. O kadar muhteşem geçen play-off lar Clippers elenince gazı kaçmış kolaya döndü benim gözümde. Ah şu eşleşme Clippers - Lakers şeklinde olacaktı da mücadeleyi görecektik. 19 sayıdan maçı verirsen böyle olur işte. Denver çok yumuşak kaldı Lakers karşısında. Ama Lebron'u bekleyen tek bir tehlike var. o da Anthony Davis. Adam öyle bir oynuyor ki finalde Lebron'un önünde fmvp seçilmesi çok muhtemel. Goat tartışmalarında Davis'in yancısı diye etiketleyecekler Lebron'u bu gidişle.

Lebron zaten tamamen konsantre ve formda geliyordu bu seriye üstüne Giannis'in mvp oylamasındaki attığı farkı görünce sinirlenmiş ki o zaman vay Denver'ın haline. Ben yine 1 ya da en fazla 2 maç vereceğimizi düşünüyorum. Davis finaler mvp si de olabilir ama Lebron, Davis'in yancısı olacak falan yavaş be abi :).

Lakers, Denver'i AD'nin son saniye basketi ile 105-103 yenip, seride durumu 2-0'a getirdi.

Davis : 31 sayi, 9 ribaund
James : 26 sayi, 11 ribaund, 4 asist
Green : 11 sayi, 5 ribaund
KCP : 11 sayi