Okan Çevik Erkek Takımı Baş Antrenörü

Re: Okan Çevik Erkek Takımının Başına Geçiyor.

Eren Aydın' Alıntı:
Yanlış anlamşsın Selçuk abi, iddaa gelirleri, yayın hakları, bekonun isim parası cafe crown parası ve bu gibi kalemlerle 5 milyon dolar geliyor diye diye hesap yapmıştı Eyüp Abi. Benim dediğim o.
demek istediğini anladım. demek istediğim iki kuruş parayı bizden istemezler. :)

Geçen sezon ki bütçe aslında bizi yanıltmasın..10 milyon dolarlık bütcenin sadece 3 küsür milyon doları ziziç milojeviç ve guroviçdi..ve yine daha sonra gelen Hosley ve tolliver ıda katınca maşallah neredeyse bütçenin yarısına yakın bir meblağ..verdikleri katkı ne peki hepsinin..bir ikisi dışında koca bir hiç...
adam gibi kadro kuracak olan 5 milyonlada kurar

Konuyla alakasız ama Augustus yıllık kac para alıyor bilen var mı? 3m $ biraz az geldi banada ondan soruyorum.

Adnan Demir' Alıntı:
Konuyla alakasız ama Augustus yıllık kac para alıyor bilen var mı? 3m $ biraz az geldi banada ondan soruyorum.

Yaklaşık olarak söylüyorum;

Takımdan en fazla alan Augustus'tu sanırım ve Gurovic'in yaklaşık 4'te birine oynuyordu.

Eren Aydın' Alıntı:
Ayrıca 5 milyon dolar bütçe için bir dolu hoca gelir Okan Hoca niye??

Seçim yatırımı olarak görüyorum ben.

Okan Hoca, Oyak Renaultta iken iyi yabancılar bulmuştu yine öyle olacağına eminim. Savunma yönü iyi olan bir koçtur. Neden bu kadar büyütüldü ki bu tercih?

Hep yanlış koç ile yola çıktık büyük paralar, hedeflenen başarılara göre çöpe gitti. Bollukta bol keseden salladılar.

Biraz az ile yetinip ki 5 Milyon $ çok çok iyi bir bütçe başarıda daha temel ve doğru adımlar atılmış olunur.

Büyük bütçe büyük başarılar demek değildir canlı örneklerini kaç yıldır yaşayıp, hüsran yaşayan bizlerden daha iyi kimse bilemez bunu!!!

Ali Demirci' Alıntı:
[quote="Eren Aydın":1aff84l6]Ayrıca 5 milyon dolar bütçe için bir dolu hoca gelir Okan Hoca niye??

Seçim yatırımı olarak görüyorum ben.

Okan Hoca, Oyak Renaultta iken iyi yabancılar bulmuştu yine öyle olacağına eminim. Savunma yönü iyi olan bir koçtur. Neden bu kadar büyütüldü ki bu tercih?

Hep yanlış koç ile yola çıktık büyük paralar, hedeflenen başarılara göre çöpe gitti. Bollukta bol keseden salladılar.

Biraz az ile yetinip ki 5 Milyon $ çok çok iyi bir bütçe başarıda daha temel ve doğru adımlar atılmış olunur.

Büyük bütçe büyük başarılar demek değildir canlı örneklerini kaç yıldır yaşayıp, hüsran yaşayan bizlerden daha iyi kimse bilemez bunu!!![/quote:1aff84l6]
Abi Ali Abi, bayan basketbolda yaşanan teknik ve taktik zaafların devam etmeyeceğini nereden biliyoruz. Bayan basketboluna uyum sağlayamadı derseniz o zaman yapılan yanlıştı demekki. Yaz boyunca bayan basketboluna adapte olacam diyen bir adamı ladık kendisnin bile beklemediği bir şekilde takımın başına koyduk. İyi yabancı getirecmek bir özelliği ise buyursun yine getirsin ama takımı yönetme işini ondan daha iyi yapacağı aşikar birine bıraksın. Mesela Mahmudi'ye. Mahmudi gelecek olsa yine Okan Hoca olsun başka kaç kişi derdi Galatasaray camiası içinde? Getirdiğimiz adamı buna göre düşünmek lazım. Yoksa her koçun çok iyi ve çok zayıf yönleri vardır. Herkes için rahatlıkla iyi veya kötü sözler söylenebilir.

Re: Okan Çevik Erkek Takımının Başına Geçiyor

Okan Hoca'yı çok inceledik ama bulduğu yabancılar bazında incelememiştik bayan takımına gelince. Ali Bey yazınca araştırma gereği hissettim çünkü bütçe az olursa cidden önemli bir detay olacak bu. Çalıştırdığı takımlara getirdiği yabancılar şöyle;

98-99'da Haris Mujezinovic'i getirmiş. Başarılı bir transfer gibi görünüyor. O dönem kadroda yer alan genç Bekir Yarangüme de ilgi çekici. Keşke alsa eski öğrencisini.

01-02'de K.Thompson-J.Blakcwell ikilisini BJK'dan almış. Barış Özcan da o zamanki kadrosunda bulunuyor.

03-04'de Daçka'da J.Whornton, K.Rice gibi isimlerle çalışmış. Kadroda Erdem, Cevher, Cüneyt, Ersin gibi isimler dikkat çekiyor.

04-05'te de Daçka üstteki ikiliye V.Jones'u eklemiş. Erdem'in yerine Tufan gelmiş.

06-07'de M.Slaughter tercihi güzel duruyor. Diğerleri etkileyici değildi hatırladığım kadarıyla.

Mahmudi gelecek olsa yine Okan Hoca olsun başka kaç kişi derdi Galatasaray camiası içinde? Getirdiğimiz adamı buna göre düşünmek lazım. Yoksa her koçun çok iyi ve çok zayıf yönleri vardır. Herkes için rahatlıkla iyi veya kötü sözler söylenebilir.

Sevgili Eren, Oktay Mahmuti'yi kim istemez? Ama 5 Milyon $ bütçe ile onu buraya getiremezsin. Heleki önüne proje koymadan teklif bile yapamazsın.

Kendisine verilecek yıllık ücret + yardımcıları + isteyeceği oyuncular ile bu bütçenin karşılanması çok zor, kaldıki başarılı olduğun Yılı Koçu seçilmiş biriisinden söz ediyoruz.

Boşa geçen çöpe atılan paralar ile ilk önce Oktay Mahmuti getirilseydi şimdilerde böyle ah vah! içinde olmazdık.

Büyük paralar yanlış kişilerin organizasyonlarında kullanıldı ve kaynak tükendi, kredi bitti şube için bu bu kadar basit ve açık.

Kendileride battı şube de!

Kerem SEÇER' Alıntı:
Okan Hoca'yı çok inceledik ama bulduğu yabancılar bazında incelememiştik bayan takımına gelince. Ali Bey yazınca araştırma gereği hissettim çünkü bütçe az olursa cidden önemli bir detay olacak bu. Çalıştırdığı takımlara getirdiği yabancılar şöyle;

98-99'da Haris Mujezinovic'i getirmiş. Başarılı bir transfer gibi görünüyor. O dönem kadroda yer alan genç Bekir Yarangüme de ilgi çekici. Keşke alsa eski öğrencisini.

01-02'de K.Thompson-J.Blakcwell ikilisini BJK'dan almış. Barış Özcan da o zamanki kadrosunda bulunuyor.

03-04'de Daçka'da J.Whornton, K.Rice gibi isimlerle çalışmış. Kadroda Erdem, Cevher, Cüneyt, Ersin gibi isimler dikkat çekiyor.

04-05'te de Daçka üstteki ikiliye V.Jones'u eklemiş. Erdem'in yerine Tufan gelmiş.

06-07'de M.Slaughter tercihi güzel duruyor. Diğerleri etkileyici değildi hatırladığım kadarıyla.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler Kerem Bey.

M.Salyers bu oyuncular içinde yok mu? Ben kendi scott ekibinin bir araştırması olduğunu sanıyordum Slayers'ın.

Elindeki bütçelere ve takımların hedeflerine göre iyi sayıabilecek tercihleri var. Bizde hedef ilk 4 olacağına göre daha iyi tercihler yapacağına eminim.

Salyers 03-04'te gelmiş. Hocanın kariyerinde o sene CASA'da görünüyor ama tam tarih aralığı yazılmamış. Burada çalıştırdığı takımlar yazılı.

viewtopic.php?f=2&t=6580

Ali Abi yılın koçu seçildiği için belki alacağı ücret artmıştır ama az bütçe ile maksimum verebilen bir adamdan bahsediyoruz. Bilgiğim kadarı ile bizim şubede de kendisine çok yakın insanlar var. Biz bugün Rijkaard'ı bile klübün geleceğinin çok parlak olduğu için getirtebiliyorsak, stad bittikten sonraki ekonomik rahatlama ile diğer şubelerde hayli hayli iyi isimler getiririz. Ama şubelerin özeline bakınca bu çok çok zor görünüyor. Ben inanıyorum ki basketbol şubesi kendine bir çeki düzen verse, bir silkinse Oktay Hoca veya eşdeğer biri 5 milyon dolar içinde gelir ama yönetim bu değişikliği gereksiz görüp kolay yola kaçtı ve bana göre en basit kötü gelişmede arkasında durmayacakları birinini getirdiler. Herkes bahanelerini hazırlamış yeri geldiğinde söylemek için bekliyor. Okan Hoca bütçe çok azdı diyecek yönetim getirdiğimiz koç yanlış tercih yaptık diyecek vs. vs.
Özetle Okan Hoca'nın gelmesinin bu kadar tepki çekmesinde kolaya kaçma, bahane hazırlama vb. sebepler ön planda.

Adnan Demir' Alıntı:
Bayan takımları her zaman daha az bütçeyle yönetilir. Erkekler kadar fazla para almıyorlar.

Basket şubesi için genel düzenlemeye gidilmesi,özerkleşme vs gibi planlamalar için yeniş salon yapılıp isim hakkıyla çeşitli reklam gelirleri kombinesi ile artı 5-6 milyon dolar gelir kendiliğinden oluştuğunda şube özerkleştirilmese bile değişik ve güncel bir yapılanmaya gidilebilir.

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
Basket şubesi için genel düzenlemeye gidilmesi,özerkleşme vs gibi planlamalar için yeniş salon yapılıp isim hakkıyla çeşitli reklam gelirleri kombinesi ile artı 5-6 milyon dolar gelir kendiliğinden oluştuğunda şube özerkleştirilmese bile değişik ve güncel bir yapılanmaya gidilebilir.
Hangi zihniyet bunları yapacak ?

Cevdet Akay' Alıntı:
[quote="Doğan SAĞLAM":2kndif50]Basket şubesi için genel düzenlemeye gidilmesi,özerkleşme vs gibi planlamalar için yeniş salon yapılıp isim hakkıyla çeşitli reklam gelirleri kombinesi ile artı 5-6 milyon dolar gelir kendiliğinden oluştuğunda şube özerkleştirilmese bile değişik ve güncel bir yapılanmaya gidilebilir.
Hangi zihniyet bunları yapacak ?[/quote:2kndif50]

Abi zihniyetle ilgli değil.Polat basketbola önem vermeyen bir adam değil esasında.Bugün düşülen durumdda suçun başkandan ziyada Ahmet Dedehayır ve Yiğit Şardan'da olduğunu düşünüyorum.

Benim bunu dememdeki kastım yıllık sponsor bütçesinin 5 -6 milyon dolarla sınırlı kaldığı bir alanda.Rekabet bukadar üst düzeydeyken şampiyonluk veya üst sıralar kovalanması için bütçe yapılırken Dedehayır gibi bu işi tekelinde tutmak isteyen ama para yaatıran adamlara muhtaçsınız.

Ama salonlaa beraber bu konuda yeni gelirler oluşup rekabetin içine özz kaynaklarımızla ortak olabildiğimiz zaman.Polat gibi her aalanda klübü profesonellere bağlamayı düşünen vizyonda bir adam basket şubesi içinde bunu yapar kesinlikle.

O yüzden viyonsuzluğun Adnan Polat'tan kaynaklandığını değilde muhtaç olduğumuz adamlardan kaynaaklaandığını düşünüyorum.

Bir başkan olarak Yiğit Şardana söz geçiremeyen biri ( liselileri karşısına almak istemiyor ) bu yazdıklarını hiç bir zaman yapamaz. Sen Galatasaray başkanıysan bütün kaynaklarını yaratmak zorundasın. Galatasaraydan bahsediyoruz sevgili kardeşim , Çorlu spordan değil. :( Bunları Galatasarayda yapamıyorsan hiç bir yerde yapamazsın.

Tuhaf bir hikâye bu...

Okan Çevik, TBL?nin 18. haftasında göreve geldiğinde 13. sırada olan TTNET Beykoz ile lig sonuna dek üç maç kazanabilmiş ve sonuncu olarak küme düşmüş ?*ondan evvel Beykoz?un başında önümüzdeki sezon Galatasaray?a getirmek istedikleri "koyu F.bahçeli, şu sıralar yorumculuk yapan ve ince ince Galatasaray'la alay eden Çetin Yılmaz var-? Çevik, bir süre koçluk yapmamış, daha doğrusu bir teklif gelmesini beklemiş... Galatasaray Lisesi mezunu olduğu için bir anda kendini çalkantılı bir dönem geçiren Galatasaray Bayan Basketbol Takımı'nın başında buluyor... O takım ki, Galatasaray Bayan Basketbol şube tarihinin en pahalı takımı, milyon dolarlar harcanmış... WNBA'in en iyi on oyuncusundan ikisi o takımda... Geriye kalan çoğu oyuncu kendi milli takımlarında oynuyor...

*Çetin Yılmaz?ın getirilmek istenmesi başlıbaşına skandaldır. Utanç vericidir. Yaşanan olaylardan bibaher olmanın tavan yaptığı noktadır.

Galatasaray o kadroyla hem ligi, hem Türkiye kupasını kaybediyor! Bunların hesabı sorulmuyor tabii, zira bir Avrupa kupası kazanılmış...

Eurocup nasıl kazanılıyor? İlk maç coaching hatalarıyla kaybedilmiş, ilk yarı önde giden takım biraz baskı görünce dağılmış... Rakip koç o maçta ders veriyor adeta... İkinci maç hınca hınç dolu tribünler önünde oynanıyor. Galatasaray yine dengesiz, yine bireysel performanslara dayalı... Ver Augustus'a, ver Young'a taşısın seni... Rakibinde böyle yıldızlar yok, bütçesi Galatasaray'ın belki yarısından daha az... Ancak buna rağmen maç uzatmaya gitmiş. Rakibinin o boğucu atmosferde artık mecali kalmıyor da maç kopuyor ve kupa geliyor. Sevindik, çok sevindik ama, dikkatlerden kaçmasın, o kupada en büyük pay acaba kimlere aitti? Nihayetinde Antrenör Okan Çevik muadillerine kıyasla iyi sayılabilecek imkanlara sahip TTNET Beykoz ile küme düştükten sonra bir anda kendini Avrupa şampiyonu olan bir takımın koçluk koltuğunda bulmuştu...

Şimdi iki sene evvel şampiyonluk hesapları yapmaya başlamış ama, eline-yüzüne bulaştırmış "hedef küçültmüş" erkek takımının başına getiriliyor. Ne de olsa Galatasaray Bayan Basketbol Takımı'nı Avrupa şampiyonu yapmış (!)

Okan Çevik gücenmesin, gerçek bu... O koltuğa oturuyorsa testi kırılmadan bunlar söylenecek, söylenmeli!..

F.bahçe Ülker önümüzdeki sene Euroleague'de final-four oynasa, Galatasaray TBL'yi 10. sırada bitirse, bu şubeyi yönetenlerin umurunda olur mu?! Bahsedildiği gibi beş milyon dolar gibi rakamlar varsa, ki bu rakam da iyi bir rakamdır. Neden kendini ispatlamış bir kişi getirilmez? Neden ısrarla milyon dolarlar basketbolla alakası sadece Galatasaray?da yönetici olmak hasebiyle olan idarecilerin zevkine ve kerameti kendinden menkul "zihniyete" kurban edilir? Murat Özyer?in boşa para harcadığını iddia edenler, 4.5-5 milyon dolarlık oyuncu bütçesiyle Avrupa kupasında yarı final oynatıp, ligdeki tüm takımları yenmeyi başardığını itiraf edebilecek kadar objektif olabiliyor mu?! Gaye farklı olunca, olmazlar tabii...

Diğer tarafta mülevves ilişkilerle takımın başına getirilmeye çalışılan Zafer Kalaycıoğlu... Git-gel meselesi olmasaydı, bu konuda laf söyleyemezdik ama, bu iş bu kadar mı ayağa düştü yahu? Ayıp değil mi bu yapılanlar, bir orada bir burada!.. Kaç Galatasaraylı kabullenebiliyor bu durumu? Kaç kişi sevinecek Kalaycıoğlu ile gelecek başarılara?

Tüm bu sıkıntılara rağmen yıllardır yine en çok takımını destekleyen taraftar da Galatasaray taraftarıydı... Ancak haketmiyorlar bunu. Bu şube, bu haliyle desteği zerre kadar haketmiyor! Destek verdikçe devam ediyorlar yaptıkları -en hafif tabirle- yanlışlara. Eh, bu olanlardan sonra, taraftar da elini-ayağını çeker, kimse tepki göstermez; rahat rahat otururlar koltuklarında!..

Basketbolun artık amatör branş olmadığını fark etmediler. Basketbol takımı için milyon dolarlık sponsorlar bulunabildiğini, sermaye sahiplerinin bu sporu ciddi bir reklam pazarı olarak gördüğünü anlamadılar. Ahbap-çavuş ilişkileriyle, kişisel çıkar güdümleriyle başbaşa kaldı bu şube... Zihniyet hâlâ 1980'lerde... Hâlâ basketbolu amatör branş olarak görüyorlar ve salt bu sebepten bu şube milim öteye gitmiyor.

Futbol takımının başına Frank Rijkaard'ı getirdiler, iyi de yaptılar; yetti tabii... Okan Çevik gelmiş, basketbol takımı yirmi sene geri kalmış, kime ne?!

Okan Hoca ile ilgili olarak yapılan eleştirilere genel olarak katılsam da Beykoz konusundaki eleştirileri haksız görüyorum.

Çetin Yılmaz'ın kurmuş olduğu piyonsuz şahlar ordusunun düşmemesi için yapabileceği pek birşey yoktu bana kalırsa Okan Hoca'nın...

Ahmed Salih' Alıntı:
Tuhaf bir hikâye bu...

Okan Çevik, TBL?nin 18. haftasında göreve geldiğinde 13. sırada olan TTNET Beykoz ile lig sonuna dek üç maç kazanabilmiş ve sonuncu olarak küme düşmüş ?*ondan evvel Beykoz?un başında önümüzdeki sezon Galatasaray?a getirmek istedikleri "koyu F.bahçeli, şu sıralar yorumculuk yapan ve ince ince Galatasaray'la alay eden Çetin Yılmaz var-? Çevik, bir süre koçluk yapmamış, daha doğrusu bir teklif gelmesini beklemiş... Galatasaray Lisesi mezunu olduğu için bir anda kendini çalkantılı bir dönem geçiren Galatasaray Bayan Basketbol Takımı'nın başında buluyor... O takım ki, Galatasaray Bayan Basketbol şube tarihinin en pahalı takımı, milyon dolarlar harcanmış... WNBA'in en iyi on oyuncusundan ikisi o takımda... Geriye kalan çoğu oyuncu kendi milli takımlarında oynuyor...

*Çetin Yılmaz?ın getirilmek istenmesi başlıbaşına skandaldır. Utanç vericidir. Yaşanan olaylardan bibaher olmanın tavan yaptığı noktadır.

Galatasaray o kadroyla hem ligi, hem Türkiye kupasını kaybediyor! Bunların hesabı sorulmuyor tabii, zira bir Avrupa kupası kazanılmış...

Eurocup nasıl kazanılıyor? İlk maç coaching hatalarıyla kaybedilmiş, ilk yarı önde giden takım biraz baskı görünce dağılmış... Rakip koç o maçta ders veriyor adeta... İkinci maç hınca hınç dolu tribünler önünde oynanıyor. Galatasaray yine dengesiz, yine bireysel performanslara dayalı... Ver Augustus'a, ver Young'a taşısın seni... Rakibinde böyle yıldızlar yok, bütçesi Galatasaray'ın belki yarısından daha az... Ancak buna rağmen maç uzatmaya gitmiş. Rakibinin o boğucu atmosferde artık mecali kalmıyor da maç kopuyor ve kupa geliyor. Sevindik, çok sevindik ama, dikkatlerden kaçmasın, o kupada en büyük pay acaba kimlere aitti? Nihayetinde Antrenör Okan Çevik muadillerine kıyasla iyi sayılabilecek imkanlara sahip TTNET Beykoz ile küme düştükten sonra bir anda kendini Avrupa şampiyonu olan bir takımın koçluk koltuğunda bulmuştu...

Şimdi iki sene evvel şampiyonluk hesapları yapmaya başlamış ama, eline-yüzüne bulaştırmış "hedef küçültmüş" erkek takımının başına getiriliyor. Ne de olsa Galatasaray Bayan Basketbol Takımı'nı Avrupa şampiyonu yapmış (!)

Okan Çevik gücenmesin, gerçek bu... O koltuğa oturuyorsa testi kırılmadan bunlar söylenecek, söylenmeli!..

F.bahçe Ülker önümüzdeki sene Euroleague'de final-four oynasa, Galatasaray TBL'yi 10. sırada bitirse, bu şubeyi yönetenlerin umurunda olur mu?! Bahsedildiği gibi beş milyon dolar gibi rakamlar varsa, ki bu rakam da iyi bir rakamdır. Neden kendini ispatlamış bir kişi getirilmez? Neden ısrarla milyon dolarlar basketbolla alakası sadece Galatasaray?da yönetici olmak hasebiyle olan idarecilerin zevkine ve kerameti kendinden menkul "zihniyete" kurban edilir? Murat Özyer?in boşa para harcadığını iddia edenler, 4.5-5 milyon dolarlık oyuncu bütçesiyle Avrupa kupasında yarı final oynatıp, ligdeki tüm takımları yenmeyi başardığını itiraf edebilecek kadar objektif olabiliyor mu?! Gaye farklı olunca, olmazlar tabii...

Diğer tarafta mülevves ilişkilerle takımın başına getirilmeye çalışılan Zafer Kalaycıoğlu... Git-gel meselesi olmasaydı, bu konuda laf söyleyemezdik ama, bu iş bu kadar mı ayağa düştü yahu? Ayıp değil mi bu yapılanlar, bir orada bir burada!.. Kaç Galatasaraylı kabullenebiliyor bu durumu? Kaç kişi sevinecek Kalaycıoğlu ile gelecek başarılara?

Tüm bu sıkıntılara rağmen yıllardır yine en çok takımını destekleyen taraftar da Galatasaray taraftarıydı... Ancak haketmiyorlar bunu. Bu şube, bu haliyle desteği zerre kadar haketmiyor! Destek verdikçe devam ediyorlar yaptıkları -en hafif tabirle- yanlışlara. Eh, bu olanlardan sonra, taraftar da elini-ayağını çeker, kimse tepki göstermez; rahat rahat otururlar koltuklarında!..

Basketbolun artık amatör branş olmadığını fark etmediler. Basketbol takımı için milyon dolarlık sponsorlar bulunabildiğini, sermaye sahiplerinin bu sporu ciddi bir reklam pazarı olarak gördüğünü anlamadılar. Ahbap-çavuş ilişkileriyle, kişisel çıkar güdümleriyle başbaşa kaldı bu şube... Zihniyet hâlâ 1980'lerde... Hâlâ basketbolu amatör branş olarak görüyorlar ve salt bu sebepten bu şube milim öteye gitmiyor.

Futbol takımının başına Frank Rijkaard'ı getirdiler, iyi de yaptılar; yetti tabii... Okan Çevik gelmiş, basketbol takımı yirmi sene geri kalmış, kime ne?!

Süper bi yazı.Ahmet abi eline sağlık

Okan hoca artık oyunculara hadi kızlar göreyim sizi der oynatır takımı..