Phil Jackson'ı da getirsek bu takım iflah olmaz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bugün bakıyorum Yok zafer olmadı ceyhun ceyhun olmadı cem vesaire, deniyor. Ama takımın asıl sorununu kimse görmüyor. Galatasaray Bayan basketbol takımımızın yerlileri berbat, ikinci sınıf kategorideler. Tamam ışıla kimse toz kondurmuyor, yok sakatlıktan çıktı, yok gerçek bir GS li, zamanın da bu takım için elinden geleni yaptı vesaire. Ama reelde işler böyle gitmez, ışıl bu takımı euroligde taşıyacak bir oyun kurucu değil. Tamam Avrupanın iki numaralı kupası için yeterli olabilir ama euroligde sırıtır dedik ve neyazıkki dediğimizde doğru çıktı. Tuğba desen serseri kurşun, ne zaman ne yapcağı belli değil halk tabiriyle ya harro ya merro. Diğer yerlilerimizden bahsetmeye gerek yok daha gençler, euroligi ve fenerbahçeyle yapılacak maçları kaldıracak kapasitede değiller.

Esasında şöyle 3 tane kaliteli, çekirdek, Türk yerli oyuncu bulabilsek takımın önü açılır. Çünkü yabancılar her sene değişiyor nerdeyse. Önemli olan bu çekirdek oyuncuların etrafında iyi yabancılarla takım kurabilmek. Örneğin Fenerin dünkü Ekaterinburg maçı, tamam Tuarasi skorer oynuyor maçlarda ama maçın asıl kurtarıcısı kimdi? Birseldi. İki üçlükle UMMC nin işini bitirdi. Sorumluluk aldı. O kısacık boyuyla ribaundlar aldı. Arkadaşlarına nefis asistler yaptı. Bir GS li olarak bu kızı izlerken haz duyuyorum(Yiğidi öldürsen bile hakkını vereceksin). Varın düşünün gerisini. Ruslar bile alkışladı takdir etti. Nevriye desen belli bir standartı olan nerdeyse hiçbir maçta kötü oynamayan bir oyuncu, esmeral da feneri iyi destekliyor. Yani Fener başarılıysa asıl bu çekirdek Türk kadrosu sayesinde başarılı. Çevresindeki yabancı kadroda yarın Taurasi gider , tamika gelir. Geçensene ajowada iş yapıyordu. Yani işin aslı sen çekirdek, hırslı, kaliteli çekirdek kadro kuramazsan başarıyı elde edemezsin. P.J i bile getirsen.

Şunuda itiraf edeyimki Özellikle Son senelerde Galatasarayımızın hemen hemen her şubesinde Basketbolundan, Voleyboluna Futboluna, yerli oyuncularımızda bir vurdum duymazlık umursamazlık görüyorum. Yabancı oyuncu takıma geldiği zaman takımın havasını koklar, ortama bakar, ona göre hırsını ortaya koyar. Bu gün Taurasiyi bizim takıma koysan keza Penny Taylor ıda bu hırsla oynamazlar. Çünkü kim ne derse desin takımı ateşleyecek olanlar yerlilerdir.

Re: Takımın Başına Phil Jacksonıda getirsek bu takım iflah o

Şunuda ifade edeyim hemen belli kişiler çıkıp, tüm suç ışıldamı, tubadamı neden saldırıyorsun muhabbetine girmesin. Tamam Işıldır, şudur budur. Takımın oyuncusudur. Destekleriz, alkışlarız, zamanında destekledik alkışladıkta. Ama GS nin menfaatleri söz konusuysa, kimsenin gözünün yaşınada bakmamak lazım. Ronaldinho Barcelonaya kupalar kazandırmadı mı? Ama neden gönderildi. Takıma faydası bittiği zaman bileti kesildi. Sonuçta babalarının hayrına oynamıyorlar, parasını verip oynatıyorsun. Kimse kimseye göbekten bağlı değil. Kimsede GS ye kazık çakamaz. Takıma faydası olmayanın bileti kesilir. Gerisi teferruat.

Yerli oyuncu konusu herkesin bildiği ve kabul ettiği ortak sorun zaten. Malum çok fazla oyuncu yetiştiremiyoruz. Ayrıca görüyüruz ki yabancı oyuncularımız da çok fazla katkı vermiyorlar ne yazık ki . Bu sene Euroligde çok fazla yol alamayacağımız ortada, ligde de tarihin en iyi kadrosuna sahip ve euroligin en büyük favorilerinden biri var karşımızda. Yani kısaca önümüzde kupa görünmüyor. Bence yapılacak en güzel şey önümüzdeki seneler için şimdiden yerli kadrosu hazırlamaya başlamak ki oyuncu yetiştirme konusunda en iyi koçlardan biridir Ceyhun Yıldızoğlu. Elimizde Gülşah ve Bahar var, onların üstüne titreyip bir kaç tane daha gelecek vaad eden (Tuğve ve Özge gibi) oyuncuları alıp temelimizi sağlam oluşturmak lazım. Ondan sonra zaten yanlarına yabancıları serpiştirirsiniz. Tabi bunun için çok fazla sabırlı olmadığımızı her yenilgi sonrası demediğini bırakmayan insanlardan görüyoruz malesef ki bu işte en önemli nokta sabırdır. Fenerbahçe bu noktaya gelebilmek için senelerdir yatırım yapıyor. Herşey öyle bir anda olmuyor.

Emre Türkel' Alıntı:
Yerli oyuncu konusu herkesin bildiği ve kabul ettiği ortak sorun zaten. Malum çok fazla oyuncu yetiştiremiyoruz. Ayrıca görüyüruz ki yabancı oyuncularımız da çok fazla katkı vermiyorlar ne yazık ki . Bu sene Euroligde çok fazla yol alamayacağımız ortada, ligde de tarihin en iyi kadrosuna sahip ve euroligin en büyük favorilerinden biri var karşımızda. Yani kısaca önümüzde kupa görünmüyor. Bence yapılacak en güzel şey önümüzdeki seneler için şimdiden yerli kadrosu hazırlamaya başlamak ki oyuncu yetiştirme konusunda en iyi koçlardan biridir Ceyhun Yıldızoğlu. Elimizde Gülşah ve Bahar var, onların üstüne titreyip bir kaç tane daha gelecek vaad eden (Tuğve ve Özge gibi) oyuncuları alıp temelimizi sağlam oluşturmak lazım. Ondan sonra zaten yanlarına yabancıları serpiştirirsiniz. Tabi bunun için çok fazla sabırlı olmadığımızı her yenilgi sonrası demediğini bırakmayan insanlardan görüyoruz malesef ki bu işte en önemli nokta sabırdır. Fenerbahçe bu noktaya gelebilmek için senelerdir yatırım yapıyor. Herşey öyle bir anda olmuyor.

Arkadaş bunun sabırla alakası yok. Vizyon ve misyon sahibi olmakla alakalı. Geçen sezonda zaten havlu atmadıkmı avrupada. Hatta bana göre ligdede. O zamanda dedik takımın yerli nuvesinde değişikliğe gidelim, bunlarla olmayacak dedik. Genç hırslı elemanlara yer verelim dedik. Bu günde yine aynı şeyleri diyoruz. Ama değişen yok. Bu gün yerli oyuncularımızın bu takıma verdiği katkıyı belki abartıyorum ama bizim burdaki lisenin kız basketbol oyuncuları bile verir. Ne öyle ya 2 sayı bir asist gibi istatikler. Valla deneyelimgenç yeni yetmeleri oynatalım. En azından bir - iki tane yakalrsak iyi oyuncu 10-15 senemiz kurtulur. Zaten yabancılar sayesinde korkmayın hersene Fenerle final oynarız.

Abartıyorsun arkadaşım. Liseli kızları koymak falan iyice saçmalamışsın. Ayrıca sabırla alakası yok demişsin ama o koyacagın genc oyuncuların hemen takımı ayağa kaldırmasınımı bekliyorsun anlamadımki?Adı üstünde işte gelecek vaad eden gençler. Sabır ve zaman demek bu!

Emre Türkel' Alıntı:
Abartıyorsun arkadaşım. Liseli kızları koymak falan iyice saçmalamışsın. Ayrıca sabırla alakası yok demişsin ama o koyacagın genc oyuncuların hemen takımı ayağa kaldırmasınımı bekliyorsun anlamadımki?Adı üstünde işte gelecek vaad eden gençler. Sabır ve zaman demek bu!

Ben burda sabırdan bahsetmiyorum ki, ben diyorumki koyarsın gelecek vaat eden gençleri, ben onlar 30-40 sayı farklada yenilseler. Onların gözündeki ateşi, hırsı görmem bana yeterde artar bile. Ve inan gerekirse sahayı terkedene kadar onları ayakta alkışlarım. Benim anlamadığım esrayı gönderiyorsan, Tubayıda ışılıda göndereceksin. Biz esasında şuan hala sabrediyoruz birilerine. Diğer şekilde En azından gençlerle mücadele etsek, gençlerle mücadele ettik, gelecek vaad ediyorlar deriz.

Liseli kızlar deyimide yazımdada belirttiğim gibi abartı bir benzetme ama bilemiyorum onlarıda koysan 20-30 dakka maça iki sayı bir asist yaparlar heralde ;)

Şurda 2-3 maç kaybedince ortalığı yakıp yıkan insanlar 30-40 lı maglubiyetlerde takımım alkışlayacak? yapmayın allah aşkına. Dediğin şey ancak sabırla olur. Madem o sabır var şimdide sabredin o zaman.

Emre Türkel' Alıntı:
Şurda 2-3 maç kaybedince ortalığı yakıp yıkan insanlar 30-40 lı maglubiyetlerde takımım alkışlayacak? yapmayın allah aşkına. Dediğin şey ancak sabırla olur. Madem o sabır var şimdide sabredin o zaman.

İşte senle o noktada ayrılıyoruz. Bu oyunculara yeterince şans verildi. Esrayı gönderiyorsan bunları topluca gönderip yeni bir sayfa açacaktın. Esra Tubadan çokmu kötü oyuncuydu. Takımda şu an oynayan oyunculardan ne köy olur ne kasaba. Herşey açıkça ortada. Takımı sıfırdan yaratacaksın. Yoksa yamalı bohçalarla iş gitmez.

Gelelim seyirciye sen seyirciye dersen, arkadaşlar genç gelecek vaad eden bir kadro kuruyoruz. GS Taraftarıda inanın tamam der. GS taraftarının bakmayın tepkisine, hiçbirzaman GS taraftarı oyuncusunu tekme tokat dövmez. Bağırır çağırır ama işi şiddete götürmez. Şu bayan takımımızın Fenere karşı bize yaşattıklarını, Fener takımı yaşatsa fenerlilere fenerliler ortalığı birbirine katar.

Geçensene adamlar şükrü saraçoğlunu yaktı, son dakkada şampiyonluğu kaçırdı sadece FB futbol takımı. Bizse Fenere 6-0 yenilmemize rağmen kimse gidip, Fatih Terimi, Mondragonu boğazlamadı.

Ben ve benimgibilerin asıl kızdığı nokta takımlarımızın hırstan yoksunluğu. Hele Fener maçlarında, yani tamam yenilirsin ama arkadaş yenilmek var yenilmek var. Elinden geleni yap hırsını ortaya koy yenil amenna. Ama bu şekilde elini kolunu sallayarak oynarsan GS seyirciside tahammül etmez pek tabiki.

Yerli oyunculardan gerekli katkıyı almamamız en büyük sorun ama şu an Galatasaray'da veya Fenerbahçe'de oynamayan bir tane yerli oyuncu gelmiyor ki aklıma tamam bu bizim takımda vasat seviyede oynar diyelim.Tamam yerli kadromuz kalitesiz ama alabileceğin oyuncu sayısı da çok sınırlı.Ya Esmeral-Birsel ikilisini kapacaksın ki imkansıza yakın ya da Ceyhun Hoca'nın yetiştiriciliğine ve elindeki Bahar,Melek,Gülşah,Yasemen gibi genç oyuncuların potansiyeline güvenip onların gelişmesini bekleyeceksin ki bu 2. söylediğim yapılmaya çalışılıyor.Yabancı tercihlerinde hatalar var ama en kritik nokta bu oyuncuların henüz vasat seviyesinde dahi katkı verememiş olması.Bu genç oyuncuların gelişimi belki de bizim önümüzdeki 6-7 seneyi belirleyecek ve genç oyuncu yetiştirme konusunda da Ceyhun Hoca'dan iyisini bulabileceğimizi sanmıyorum.

Cem'in dedikleri doğru ama bu amerika'nın keşfi değil ki. Tüm branşlarda geçerli olan kaide bu. Yerli oyuncularının kalitesi belirliyor sezonu nerede tamamlayacağını. Buna voleybol, basketbol, futbol, kürek hangi takım sporunu koyarsan koy bu böyledir. Sorun burda başlıyor. Bu takımda bilmiyormu bunu? Bana söyleyebilirmisiniz GS'ın euroleague'de oynaması için yeterli kalitede olan 3 tane yerli oyuncu?

Bunları nasıl sağlayacağız? Bu oyuncuları oynatarak. Bakın dün 20 sayı fark vardı Yasemen Saylar girdi oyuna. 28 sayı farkla yenildik. Olsun sonuçta Yasemen'i alıştırıyoruz bu ortama. Öyle kolay değil bir oyuncunun direk girip bir şeyleri değiştirmesi. Hele ki ancak 5 oyuncunun oynadığı bir oyunda. Bakın futbolda Emre Belözoğlunun ilk maçını hatırlıyormusunuz avrupa'da ? Dortmunda karşı oynamıştı Fatih Terim 30 dakikada tekme tokat dışarı almıştı onu. Arda desen Bordo maçında rakibe kafa atmıştı. Öyle liseli miseli genç yetenekle olmaz bu işler. Tecrübe önemlidir. Ki bizim şansımız takımda bu tecrübeyi kazanacak oyuncular çok genç. Işıl Bahar Sylvia Gülşah Yasemen Gintare hep genç oyuncular. Bu tecrübeyi kazanması için takıma o izni vermezseniz Yasemen gider yasemin gelir gülşah gider gülten gelir durum aynen böyle gider. Sorun Türk bayan ve Erkek basketbolunda alttan gelen iyi oyuncuların sınırlı olması. Bakın Erkeklerde bir Furkan bir Birkandan bahsediliyor. Hadi yanına birde İlkan'ı ekleyin varmı başka biri? Bayanlarda bu bile yok.

Keşke Cem Hocamızı bu takımın başına tekrar getirebilsek.Nedense takımın oyununda istek ve arzu göremiyorum.Bununda teknik kadrodan kaynaklandığını düşünüyorum.En kısa zamanda takım kendine gelir.

Açık konuşacağım, bizim gençler pişecek 2-3 yıla Esmeral Nevriye bırakır diye düşünenlere hiç katılmıyorum. Fenerbahçe'nin altyapıda prospect oyuncuları olduğunu biliyoruz ki Özge ve Olcay bu yıl kadroya giriyorlar. Bizdeki durumu çok bilmiyorum, geçen yıl altyapı maçına gitmedim hiç; ama milli takımlara verdiğimiz oyuncu sayısı pek de yüksek değil.

Cem Yasemen'i yazmış ,ama bahsettiğimiz oyuncu Ayhan Hoca zamanından beri A Takım'da ve ilk maçında en kritik yerde çıkıp deplasmanda maçı aldırmış (Tarsus, o zaman TBF canlı yayını yoktu, Önder Abi de canlı yayın yapıyordu Mersin'den hatta, millet forumda yazıyordu Yaso kim yahu diye), Beşiktaş'a karşı süre almış bir oyuncuydu. Şu anda ise süre alamaz konumda. Burada amacım şu anki ya da önceki coachları suçlamak değil. Zamanında Cem Hoca için de keşke oynatsa diyorduk yasemen ve başka oyuncuları şimdi hocanın haklı çıktığını düşünüyorum açıkçası. Bahar'ın çok katkı vereceğine inanıyoruk. Bu iki oyuncu da çok yetenekli Birsel Nevriye kalibresine çıkacak potansiyele sahipler; ama treni kaçırmamalılar. Burada hem kulüp kaynaklı hem oyuncu kaynaklı sorunlar olmalı ki bu oyuncuların gelişimleri duruyor ya da yavaşlama noktasına geliyor. Jenerasyonlarının en önemli iki oyuncusu olarak lanse deilebielcek isimlerin beklenen düzeylere çıkamamaları beni de bekleyelim gençler gelişirler demekten alıkoyuyor doğrusu.

Her neyse, oyuncuların da şapkayı önlerine alıp bir düşünmeleri lazım. Futbolcuların çoğu alt gelir düzeyine sahip, varoşlarda yaşayan ailelerin çocukları. Belli bir maddi güce ulaşınca başları dönüyor diyelim; ama basketbolcular daha şanslılar. Bazıları orta üst hatta üst sınıf ailelerin çocukları, müthiş olmasa da üniversite eğitimleri alıyorlar vs; ama gelişimler hep bir yerde duruyor sanki ve bunun öncelikle ben oldum ya da olduğum yer bana yeter düşüncesinden kaynaklı olduğu kanısındayım.. Yetinmemeleri, daha fazlasını istemeleri lazım, büyük oyuncu olmak için mental gelişmelerini tamamalmaları lazım ki, Birsel Vardarlı dışında bunu son dönemde tam anlamıyla başaran oldu mu tartışılır.

Bu ortamda, yabancı seçimleri bizim içn çok önemli. Hodges'a, Petronyte'ye harcama hakkımız yok. Çok dikkatli olmamız gerekiyor yabancı seçiminde. fener ıskalayabilir; ama biz ıskalayamayız ki onlar Horakova'yı biz Hodges'ı aldık mesela.

Çok karamsar ve dağınık mesaj oldu kusura bakmayın.

Ben GS'ın oyuncu yetiştirmek için doğru yer odluğunu düşünmüyorum. Gelişecğeini düşündükleri oyuncualrı versinler bedava kirlaık olarak diğer klüplere. Orada süre alma şartını da koysunlar. Misal Yasemen madem süre alamayacak versek Samsun Baskete orda süre alsa pişse daha iyi olur. GS'da kadrosuna girecek oyuncunun koydunmu dfirek ilk 5 de oynayabielcek potansiyelde olması lazım. Bugünkü görüntülerine bakarsak GS'da ilk beşte oynayabilecek yerli oyuncu göremiyorum ben. Geçmişlerine ve olabileceklerine baktığımda da ışıl ve Bahar'dan belkide biraz Gülşah'dan başka oyuncu yok. Ki yerli oyuncu anlamında bu sayının en az 5 olması gerekiyor. Geçen gün bu yüzden demiştim Gülşah Akkaya'yı. Ceyda Samsun baskette pişerken Gülşah'ı şu an kısa vadede kullanabilirdik. Açıkcası türk pazarına baktımmı içim kararıyor. Zaten diğer arkadaşalrımda hem fikir olduğundan herkes Sue Bird Backy Hammon gibi isimleri ortaya koyuyor. Dün oynadığımız Çek rakibimizde sadece 2 yabancı vardı. Onların oyuncuları da değerlendirilebilir takımımızda. Biz ısrarla amerikalıya yöneliyoruz ama avrupalı oyuncu daha mühim bir hadise. Zaten hodges gibi bir oyuncunun bu takımda olmasının tek nedenide bu değilmi? O zaman illa avrupa pasaportlu birine bakıyorsak neden illa Amerikalı olan avrupa pasaportlulara bakıyoruz.

Bu sezon için ise Avrupa ile ilgili hiç beklentim yok. Bu yüzden bu takıma hodges yerine gerçekten skor katkısı olan bir amerikalı alınmalı. Gintare gönderilmeli Sophia da takıma kazandırılmalı. Sylvia, Augustus, Guard, Sophia ve Tamika'dan oluşacak bir yabancı kadrosu bizi lig için hedefe doğru götürebilir. Gene de tüm bunlar sadece günü kurtarır bizim için.

Ben farklı bir şey sorayım. Kaç kişi hatırlar ya da izledi bilmiyorum ama Birsel'in Migros günlerini hatırlayan var mı?

Birsel o gün Fenerbahçe yerine bize de imza atabilirdi. Evet atabilirdi belki de.
Peki sizce bugün ki Birsel olur muydu ?

Bende Emre Sarp gibi kötü düşünmeye başladım bugünlerde oyuncuların durumunu gördükçe. Bize gelipte ileriye giden tek oyuncu Petra son yıllarda.

Gereksiz yıpratıyoruz kendimizi. türk bayan basketbolunun bir jenerasyonda çıkarabildiği oyuncu sayısı belli. Bu taa eskide , Serap-Arzu- Çelen - Didem-Handan'dı ; bizdelerdi hep biz şampiyon oluyorduk , Serap-Erzu-Didem fenerbahçeye gitti ; handan Çelen yaşlandı fenerbahçe şampiyon olmaya başladı. Sonra Arzu- Didem yaşlandığında Nevriye çıktı , biz yeniden aldık dengeyi bir dönem ; sonrasında Gülşah çıktı ; Nevriye de oraya gitti denge yeniden onlara döndü ; üstüne de Birsel falan gibi parçalar eklenince iyice sağladılar kontrolü. Velhasıl yapacak birşey yok ; çıkarabileceğiniz kadro şu anda birsel- Nevriye gibi oyuncuların ağırlığını çekemiyor ; araya sadece bir sezon Yasemin Nevriyeye üstünlük kurunca beşiktaş girebildi. Yapılabilecek tek şey; bulabileceğin en iyi yabancıları alıp - ki seninle aynı parayı harcıyroalr yabancılarda çok büyük bir fark yaratamazsın- ; onlardan daha iyi bir takım kimyası üretmeye çalışmak. yoksa; hodges la falan olmaz o iş ; kızamıyorum takıma. sahaya çıkan takıma bakıyorsun fenerbahçe bariz daha güçlü; ancak Fowles-Augustus kalibresinde 2 kişi daha eklersen sonuucu cbelli olmayan maçlar izlersin.

Ünsal Y.' Alıntı:
Yapılabilecek tek şey; bulabileceğin en iyi yabancıları alıp - ki seninle aynı parayı harcıyroalr yabancılarda çok büyük bir fark yaratamazsın- ; onlardan daha iyi bir takım kimyası üretmeye çalışmak. yoksa; hodges la falan olmaz o iş ; kızamıyorum takıma. sahaya çıkan takıma bakıyorsun fenerbahçe bariz daha güçlü; ancak Fowles-Augustus kalibresinde 2 kişi daha eklersen sonuucu cbelli olmayan maçlar izlersin.

Söylemeye çalıştığım şey buydu. VJli sezonda yaptığımızda buydu zaten.

Tek katılmadığım nokta ben biraz takıma da kızıyorum. Mücadele gücümüz bu olmamalı. Fenerbahçe daha iyi takım; ama biz keni daha sınırlı kapasitemize bile yaklaşamıyoruz.

Sühan Cem' Alıntı:
Ben GS'ın oyuncu yetiştirmek için doğru yer odluğunu düşünmüyorum. Gelişecğeini düşündükleri oyuncualrı versinler bedava kirlaık olarak diğer klüplere. Orada süre alma şartını da koysunlar. Misal Yasemen madem süre alamayacak versek Samsun Baskete orda süre alsa pişse daha iyi olur

Abi, gençlerin hepsi özel üniversitelerden spordcu bursu alıyorlar. Okulları devam ediyor. Okul olmasa da herkes Anadolu'ya gitmeyi kabul edecek diye bir şey yok. Bu yola başvuralamaz yani.

Ünsal Y.' Alıntı:
Gereksiz yıpratıyoruz kendimizi. türk bayan basketbolunun bir jenerasyonda çıkarabildiği oyuncu sayısı belli. Bu taa eskide , Serap-Arzu- Çelen - Didem-Handan'dı ; bizdelerdi hep biz şampiyon oluyorduk , Serap-Erzu-Didem fenerbahçeye gitti ; handan Çelen yaşlandı fenerbahçe şampiyon olmaya başladı. Sonra Arzu- Didem yaşlandığında Nevriye çıktı , biz yeniden aldık dengeyi bir dönem ; sonrasında Gülşah çıktı ; Nevriye de oraya gitti denge yeniden onlara döndü ; üstüne de Birsel falan gibi parçalar eklenince iyice sağladılar kontrolü. Velhasıl yapacak birşey yok ; çıkarabileceğiniz kadro şu anda birsel- Nevriye gibi oyuncuların ağırlığını çekemiyor ; araya sadece bir sezon Yasemin Nevriyeye üstünlük kurunca beşiktaş girebildi. Yapılabilecek tek şey; bulabileceğin en iyi yabancıları alıp - ki seninle aynı parayı harcıyroalr yabancılarda çok büyük bir fark yaratamazsın- ; onlardan daha iyi bir takım kimyası üretmeye çalışmak. yoksa; hodges la falan olmaz o iş ; kızamıyorum takıma. sahaya çıkan takıma bakıyorsun fenerbahçe bariz daha güçlü; ancak Fowles-Augustus kalibresinde 2 kişi daha eklersen sonuucu cbelli olmayan maçlar izlersin.

bu posta tamamen katılıyorum.. çelen kılınçlı, handanlı, derya özyerli o takımdan sonra hiç öyle dominant Türk oyuncularımız olmadı. Zaten 3-4 senede bir geliyor takım kaderi değiştirecek Türkler.. Birsel, Nevriye ve Esmeral bunlar ve üçü de Fenerbahçede.. Bunlar başka takıma gitse hemen farkettirecek oyuncular.. Biz uzun zamandır bunları indirmek için uğraşıyoruz ama ne yazık ki Işıl, Esra Şencebe, Tuba Palazoğlu, Şebnem Kimyacıoğlu bir basamak altta kaldılar.. Gülşah bir heyecan yarattı ama onda da başka problemler oldu..

iş yabancılara gelince fenerbahçe bizden geri kalmıyor.. orada bir denklik yakalasak bile türklerde denge hep onlar lehine bozuluyor maalesef..

Emre o zaman güdük kalacağını bile bile neden o genci bünyemde tutayım. futbolda da basketboldada aynı mantık yürüyor. Seninde dediğin gibi Yasemen 3 senedir oldu olacak bekliyoruz. 3 senede herhangi bir maçta yaptığı ufak kıvılcımlarla mutlu oluyoruz. Eğer onun tercihi okuluysa buyursun okusun tabii ki. Ama okulunu okuma sebebi olan o spora emek harcaması lazım.

Misal Bahar fizik olarak baktığımızda bu ülke tarihinin açık ara en büyük basketbolcusu olacağını söylemek şaşırtıcı olmaz. Allah vergisi fiziği var. Ama bu zamana kadar sadece fiziğinin avantajlarını kullandı basketbol doğruları anlamında bir şeyler kattığını söylemek zor. Hani hep bir hoca ile çalışsa diyeceğim ki hoca geliştiremiyor bu kızı. Ama Ceyan dan geldikten sonra GS'da 4 hoca ile çalıştı.

Üniversite eğitimi tabiiki önemli. Ama onlarında bu noktada karar vermesi gerekir bu sporu profesyonel olarakmı yapacaklar amatörmü kalacaklar. Yoksa Amerika'da da bu sistem var. Profesyonel olarak yapacak olanlar da sporu öncelik olarak önlerine koyarlar.

Neyse Ben şahsen bizim elimizde bulunan genç yetenek diye adlandırdığımız oyunculara bunlar belirtilmeli, eğer kademe atlayamazsa bu takımda kalamayacağı. Bu yüzdende ligdeki takımlara kiralanmalı. Balım İlayda ve Özge gibi gençler içinde geçerli bu durum. Tecrübe çok önemli çünkü.

-----
Bu yerli oyuncu arayışımızı sürdürürken de sistem oturtmamız gerekiyor. İyi bir sistemde oyuncuların kimliği önem taşımaz. Detroit bu sayede yendi Lakers'in Malone'lu Shaq Kobe'li takımını. Ceyhun yıldızoğlu Botaş ile nasıl şampiyon oldu sanıyorsunuz? Nevriyesi Birseli Kaptan-ı Deryası Çeleni mi vardı? Takım takım olmalı. Sistem oturmalı herkes bir diğeri olmadan hiç olduğunu bilmeli. Ama bunu Botaşda yapıyorsun. Botaşda ligin ilk 5 haftası mağlup olsan kimsenin gıkı çıkmaz. GS'da ise ligde hiç mağlup olmasak bu ekz " esas play offda kazanmak laızm Ceyhun Bey!!!" diyecek bir sürü adam var piyasada. Tüm takım sporlarında en önemli şey sistemdir ama gelde bu halka anlat. Geldiği gün takıma galibiyet kazandıran hocaların yalanları ile doğmuş büyümüş birine , bu ülkede sistemin bir iki senede inşa etmek zor desem ne olur

Yapilmasi gerekenler cok acik ve net bir sekilde ortada, gözümüzün önünde.

1 - Antrenörün yanlis transfer tercihleri ve tarihte görülmemis bir basarisizlik tablosu olusturmus olmasindan dolayi görevine derhal son verilmeli. Lütfen bu cümlemden sonra yine birileri ortaya cikip ZK hayrani oldugum iddiasinda bulunmasin. Benim daha önce de dedigim gibi kim gelirse gelsin bu takim suankinden daha iyi oynar. Gönlümden gecen ise Ayhan Avci'dir.

2 - Fowles ve Augustus (Augustus konusunda duygusal degilim, daha iyi olacagina inaniyorum) disindaki yabancilar hemen su anda yollanip yerlerine kaliteli oyuncular alinmali.

3 - Yerli oyuncu sorunu bir anda cözülecek gibi degil. Ama en azindan elde olup da bir ise yaramayan basta Yasemen, Bahar gibi oyuncular hemen gönderilebilir. Esra Sencebe 1 sene kötü oynadi diye yollandi bunlar 3-4 senedir yatiyorlar. Ayni sekilde ise yaramayan ve hic bir zaman da ise ysramayacaklari gün gibi ortada olan Nihan Anaz ve Melisa Can'in da hemen gönderilmesinde herhangi bir sakinca görmüyorum. Özellikle Ceyda'nin yeni gelecek herhangi bir antrenör ile daha basarili maclar cikartacagini düsünüyorum. Ceyhun hocadan korkuyorlarmis sanirim oyuncularin üzerinde büyük baski olusturuyor. Transfer edilmesi gereken ilk yerli oyuncular ise Gülsah Akkaya ve Tugba Talasliogludur. Özellikle Tugba'yi kacirmamaliyiz, simdi istatistiklerine de baktim gercekten müthis. Bu sezon 14.4 sayi, 3.0 ribaund ve 1.6 asist, 13/28 yani %47 3 sayi yüzdesine sahip. Bizim de en ihtiyacimiz olan sey zaten 3 sayi atan oyuncu, mac basina ortalama 1-2 üclük sokan bir takimimiz var, bu ikilinin gelisiyle bu sayi 6-7'lere yükselir.

Ayrica biraz arastirdim istatistiklere falan baktim, bir kac oyuncuyu paylasmak istiyorum:

Istanbul Üniversitesi'nden Bahar Yapar, 21 yasinda. Ortalama 24 dakika sürede 11.2 sayi, 1.6 ribaund ve 2.0 asist ortalamasi var bu sezon. %52 2 sayi ve %44 3 sayi (4/9) yüzdesi var.

Yine ayni takimdan Mehtap Gezer, 22 yasinda. 7 sayi, 4.8 ribaund, 2.0 asist, 2.0 top calma ortalamasi var. Fener'e karsi 7/11 sut yüzdesiyle 18 sayi bulmus.

Panküp'ten Gizem Yavuz, 22 yasinda. 25 dakika sürede 7.6 sayi, 3.6 ribaund, 2.4 asist ortalamasi var. %50 2 sayi ve %60 3 sayi (3/5) yüzdesi var.

Bu oyuncular genc ve gelisime acik oyuncular, takibe alinabilirler bence.

Bu arada Yasemin Horasan'in istatistikleri de gözüme carpti, 10 sayi - 7 ribaund - 2.5 asist ortalamasiyla oynuyor bu sezon acaba göndermekle hata mi ettik...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...