TBL 1. Hafta | Darüşşafaka Cooper Tires 58 - 73 Galatasaray CC

Re: TBL 1. Hafta | Darüşşafaka C. Tires - GALATASARAY : 58 - 73

-Ya Guroviç boş pozisyonlarda sayı atması gerekirken asist,asisit yapması gerekirken sayı atmaya çalışması çok saçma.Bunu terk etmeli.Ama ne kadar tehlikeli olduğu görülüyor.Çok kaliteli bir oyuncu.
-Erdem çok fazla şut kullanıyor.Bunu terk etmeli.Ama genelde bugün iyiydi.
-Milojeviç pek fazla görülmedi.Ama Sialuia maçında çok işimize yarayacak.
-Strickland ne kadar gereksiz bir tramnsfer olduğu belli oldu.Alican ondan daha yararlı oynadı.
-Zizic,pota altını muhteşem kullanıyor.Sialuia maçında ona da çok iş düşüyor.
-Graves,takımı muhteşem yönetiyor.Bu sene ki gili kahramanımız olacak.
-Cemal,İnşallah hep böyle oynar.Maşallah çok güzel oynadı.Svunma yaptı,sayı attı,top çaldı.Böyle devam Cemal.
-Cüneyt hep böyle oyna işte Cüneyt Erden senin gibi tecrübeli bir oyuncunun bunu yapması gerekiyor.Boş durumlarda üçlük kullandı,asist yaptı.İnşallah salı günü de böyle oynar.
-Polat çok iyi bir şütör.Ama sakatlanmasına üzüldüm.İnşallah önemli bir şeyi yoktur.
Kısaca bugün Cüneyt,Graves,Erdem,Zizic ve Cemal çok iyi oynadı.Guroviç,Alican ve Polat pek fazla kendilerini kasmadı.Strickland ve Milojevic i pek fazla beğenmedim.

Son yılların en iyi G.Saray'ını izleyeceğimizin sinyallerini veren bir maçtı .. Çok akıllı bir basketbol , iyi oyun ve topu orantılı paylaşarak güzel bir galibiyet aldık .. Gurovic'in oyuna ağırlığını koymadığı bir maçta maçın en skorer 2.oyuncusu olması da ilerde neler yapacağının göstergesiydi belki de ..

Milojevic ve Zizic gibi 2 oyuncunun Türkiye'ye gelmesine hala inanamıyorum ve yönetime teşekkür ediyorum .. Zizic faul problemine girdiği maçta iyi istatistik tutturmayı başardı .. Bu ikilinin uyumuyla çok daha büyük işler başarabiliriz .. Graves etkili oyununa devam ediyor ..

Benchten beklemediğim katkıyı fazlasıyla aldık .. Polat ve Cemal çok iyiydi ..

Cüneyt ise maçın yıldızıydı ..

Tek merak ettiğim ise Hüseyin Beşok gibi bir oyuncunun oyuna neden girmediğiydi !

SAYGILARIMLA

Cemal Nalga 10 sayi atti, Basketbol sezonu bitmistir :)
15 sayi farkla kazanmamiza, bu takima 20 sayidan mac vermemize ragmen
macin fark acilan kisimlarinda gevsedik biraz.
Galibiyetle baslamak guzel.

Bu sene takımımızı ilk kez canlı izleme olanağı yakaladım.Yerli rotasyonumuz biraz sıkıntılı gözüktü.Özellikle Murat'ında oynayamaması bunda etkendi.Polat çok yararlı oynadı.Umarım sakatlığı ciddi değildir.Cüneyt şutlarını çoğunlukla iyi seçti :),ikili oyunlarda çok etkiliydi.Cemal çok yararlı oynadı.Gurovic kendini çok fazla zorlamadı.Milojevic görev aldığı zamanlarda çok iyi katkı sağladı.Özellikle Zizic'le Milojevic arasındaki uzundan uzuna paslar çok iyiydi.Paslaşmayı seven egosu
çok olmayan takım oyuncularına sahibiz :) .Bunun en önemli göstergeside Gurovic'in bomboş şut imkanı bulduğu pozisyonlarda ekstra pası yapıp topu içeriye indirmesiydi.Tam hazır bir görüntü çizmesekte yolumuza galibiyetlerle devam etmek önemli.Bu arada Hüseyin niye oynamadı?sakatlığımı var acaba?bilgisi olan varsa bilgilendirirse iyi olur :)

Çok güzel bir galibiyetle sezona başladık diyebilirim.Bu bizim için sevindirici takım oyunun genelinde güzel oynadı ve zayıf rakibi karşısında hakettiği galibiyeti rahat aldı.

Gelelim ayrıntılı analize ve eksiklere...

Takım Analizi:Takımın çok iyi yaptığı işlerden biri sezon başından beri sinyalini aldığımız doğru paslaşma ve boş adamı bulma doğru hücumun temel prensibi olan bu aksiyonu takımımız çok iyi yapıyor.Hücumumuzun akışkanlığı anlamında beklediğimiz bir olaydı.Top paylaşımı çok iyi hücumda eleştirebileceğim tek nokta ise BAZEN FANTASTİK EKSTRA PASLAR YAPIYORUZ.Bunu örnekleyecek olursak iki pozisyonda dipte boş kalan gurovic ve bir pozisyonda postta boşta kalan milojevic şut atmak yerine pası tercih ettiler.tamam paylaşım güzel bişey ama bu söylediğim paslar gereksiz boş şutu bulduğunda atacaksın.Uzundan uzuna 4 5 paslaşmasını büyük ihtimalle ligde yapan en iyi takımız.Pota altını gayet doğru ve verimli kullanıyoruz

Savunmaya gelecek olursak savunmada bugün için umut vericiydi.Takımın kondisyonuda gayet yerinde geri koşmaları beğendim
Savunma için tek OLUMSUZ nokta topa baskı uygularken ve içeri penetreye izim vermezken diplerde ki oyuncuyu boş unutup üçlüğü yiyoruz tek olumsuz nokta bu topa baskıyı yaptıktan sonra topun dışarı çıkacağını sezip adam paylaşımını daha iyi yapmalıyız bu da zamanla olacaktır.Mesela bu bahsettiğim problemi örnekleyecek olursak presten sonra 2 kere graves hammondsı unuttu ve iki tane gereksiz üçlük yedik

Coach ve oyuncu analizine gelecek olursak

Milan Gurovic(23.56 12sayı 2asist) ile başlayayım hiç kasmadı yine her zamanki soğuk kanlılığıyla şutlarını attı bir iki tane ondan beklemediğim boş şut kaçırdı.Daha çok penetre etmeli vücudunu biraz daha zorlamalı kolaya kaçıp şut atmak yerine daha çok içeri devrilmeli 12 sayılık bir katkıyı da kasmadan verdi tebrikler gurovic.daha iyi olucaksın

Andrija Zizic(19.33 14sayı 7rib 3asist):Bence bugün en etkili yabancıydı sırtı dönükken alıp tek adımla yüzünü dönerek bitiridiği ikili oyunlar onun imzasıdır daha onunla yeni tanışan taraftarlar var çok iyiydi bugün murat hoca onu çok kenarda unuttu ama yinede çok iyiydi bence yabancıların en iyisiydi

Dejan Milojevic(16.54 2sayı 1ribaund 4asist ):Kısa süre oynadı ve potaya çok fazla bakmadı murat özyer zizic gibi onuda bir süre kenarda unuttu

Antonio Graves(36.09) bugün yine takımın en çok süre alan oyuncusuydu baya bir süre bir numarada kullandık onu fakat çok saçma top kayıpları yaptı hücumda ise etkisizdi tek olumlu yanı yaptığı doğru penetre ve penetre sonu paslarıyla rakip savunmayı yıprattı

Cüneyt Erden(27.38 11sayı 4rib 3asist):Kaptan bugün gerçekten verimli oynadı ve gözlerimi yaşarttı bir iki pozisyonda topu elinde fazla tutması dışında hatası yoktu tebrikler kaptan aynen devam verimli oynayıp zorlamadığın zaman takım için bir şanssın

Cemal Nalga(16.40 12sayı 3 ribaund)Cüneyt için söylediğim şeyler cemal içinde geçerli o da verebileceği maksimum katkıyı verdi ve gerçekten yararlıydı savunmaya sertlik getirdi

Polat Kocaoğlu(8.04 5sayı 3ribaund)Sakatlana kadar çok verimli oynadı boş kaldı üçlüğünü attı yaptığı tipte çok olumluydu üstüne koyarak devam etmesi lazım

Erdem Türetken(27.36 6sayı 9ribaund) Hücum anlamında olmasada savunma anlamında görevini yaptı ve bunun sayesinde rolüne göre fazlaca süre aldı

Marshalla yorum yazmıyorum zaten hoca süre vermiyor bence gidecektir gitmeyecekse hoca ısrar etmeye devam edecekse daha fazla süre almalıdır

Gelelim Murat Özyer yorumuma:Murat Hoca bugün takımını iyi yönetti saha kenarından Ledo da olunca sanki iki coachla sahada gibi oluyoruz bu bizim için artı takıma pozitif basketbol oynattı savunmayı normlara çekmiş.Mola alması gereken yerlerde mola aldı. daha da önemlisi takım savaşıyor tebrikler Murat ÖZYER

Gelelim Negatif yorumlarıma Rotasyonu ledo mu ayarlıyor hocamı ayarlıyor bilmiyorum ama rotasyon yapma konusunda çok zayıflar erdem gereğinden fazla süre alıyor yabancıların süresi düşüyor zizici ve milojevici bir süre baya bir kenarda unuttu.Gurovici ilk çeyrek çok kenarda tuttu.Gurovic yedek başlayınca bence konsantrasyonu düşüyor.Yabancılardan maximum verimi almak için süreyi iyi paylaştırmalıyız.Graves fazla süre aldı bugün bu onda bir yorgunluk oluşturdu.Ana rotasyondaki oyuncularına alacağı süreleri biraz daha yukarı çekerse oherşey daha iyi olur.Hüseyinin bugün neden hiç oyuna girmemeside beni ayrıca düşündürdü bunun sebebinide ayrıca merak ediyorum

Maç ile ilgili görüşlerimi belirteyim...
Baştan sona üstün götürdük.Hiç bir oyuncumuz bencil oynamadı.Boş pozisyonlarda bile hep içeride ki uzun oyuncularımıza indirdi topu dış oyuncularımız.Bu da iyiye işaret tabi ki.Oyunculara gelirsek :

Marshall = Pek bir varlık gösteremedi açıkçası.Uleb maçından daha fazla süre aldı.1 top kaybı , 1 dengesiz şut ve 1 güzel asist dışında pek bir artısını göremedim.Ama hala umudum var.

Tonio = Bugün yine muhteşemdi.Rakip guarda çok iyi baskı yaptı.Hücumda iyiydi.O da hep içeriye top indirdi.Kankam diye söylemiyorum ama bence yine süperdi bugün :p

Zizic = içeride etkiliydi.Gurovic ile iyi anlaştılar.Ancak ilk periyotta 3. faulü alınca pek fazla süre alamadı.Ama yeteri kdar katkı verdi bana göre.

Gurovic= İstekli göründü benim gözüme.Boş şutları kaçırdı ama bomboş pozisyonlarda atmayarak içeriye indirdi topu.Yararlı gördüm Guro'yu da.

Milojevic = Bugün etkili olamadı.İstediği süreleri aldığını düşünüyorum.Özellikle Ziziz'in faul problemi olduğu için oynamadığı dönemlerde süre buldu.Ancak verimli olamadı.Ama bu takımın en önemli oyuncularından birisi.

Erdem = Bugün her zaman ki gibi savunmada ve özellikle ribauntlarda çok etkiliydi.Hücumda da gerektiği zamanlarda sorumluluk aldı.Gayet iyi oynadı.

Polat = Oynadığı kısıtlı süre içinde o da gayretliydi.Ancak sakatlanması büyük talihsizlikti.Ve doktorumuz sanırım en iyi 3 hafta yok gibisinden bir laf etti gibi geldi bana.İşte bu çok kötü :(

Alican = Fazla sorumluluk almadı.Kısıtlı süreler aldı ancak savunma da ve ribaunt konusunda ondan isteneni verdi diye düşünüyorum.

Cemal = Bugün bence gayet iyi oynadı.Hücumda içeride aldığı topları iyi değerlendirdi genellikle.Pota altı savunmasında da iyiydi.Gayet iyiydi yine .

Cüneyt = ''Ligin en kötü guardı Cüneyt'tir'' eleştirilerine bugün çok güzel bir cevap verdi.Gerektiği yerlerde o bel kıran 3'lüklerini de sokarak takımın ayağa kalkmasında önemli rol oynadı.Asistleri de güzeldi.Bence çok verimli oynadı.

Evet benim için maçın analizi bu.Darüşşafaka'yı fazla oynatmadık.3'lük attırmaya zorlayarak içeriden verim alamamalrını sağladık.Ve kolay bir galibiyet oldu ...

Hiç hazır bir halde değiliz sürekli top kayıpları yaptık hucumda hızlı oynayalım derken topları rakiplere verdik.. Önemli olan galibiyetle başlamaktı tabi ama yinede sinayller çok parlak değildi bu maçta

Cemalin bugünkü performansı çok sevindirici oldu ona çok ihtiyacımız olacak

iyi bir galibiyet iyi bir başlangıç oldu.Skor dağılımı gayet iyiydi.Ben graves için bir yorum yapacağım.Kesinlikle tek tabanca değil.Yani bencil oynamıyor.Tam bir takım oyuncusu aynı zamandada çok iyi bir skorer.Çok başarılı.

İleriki haftalarda dahada iyi olacağız.Allah kaza bela vermesede şu turu geçsek.

Polatın durumu ne acaba?

Geçmiş olsun polat.

Maça iyi başladık, bilhassa ikinci çeyrekte çok iyi müdafaa yaptık. Uzundan-uzuna paslaşmalar, set hücumlarında akışkanlık son derece iyiydi. İkinci yarıya da aynı arzuyla başladık. Bir ara farkı 26 sayıya dek çıkardık (36-62). Üçüncü çeyreğin son dakikası ve sonrasında savunma sertliğimiz ve hücumdaki pas organizasyonu düştü. Son çeyrekte rölantiye aldık...

Hüseyin, bugün hiç oynamadı fakat, Cemal onun yokluğunu aratmadı. Cemal'ı bugün çok beğendim. İçeride aldığı her topu olumlu kullandı. Pozisyonları çok yumuşak bitirdi. Bravo Cemal!

Milojevic-Zizic ikilisi maça çok iyi başladı. Hem çok iyi paslaştılar, hem de savunmada gayret gösterdiler. Zizic ikinci çeyrekte üçüncü faulünü erken alıp uzun süre oyuna girmedi. Keza Milojevic'te, Siauliai maçı düşünülerek fazla süre almadı. Salı günü bu ikilye çok ihtiyacımız var.

Polat, oyunda kaldığı sürede çok iyi oynadı. Hem savunmada, hem hücumda çok gayretliydi. Sakatlanmasına çok üzüldüm. Dilerim tez iyileşir...

Erdem, maçın ilk dakikalarında yanlış şut tercihleri yaptı. Murat hoca'dan uyarı gelince daha verimli oynamaya başladı. Ribauntlarda etkiliydi.

Cüneyt, bugün daha iyiydi. Farkın açıldığı anlarda fantastik pas denemeleri yaptı, birkaçı top kaybına dönüştü. Yanlış şut tercihi yapmadığı ve topu içeri indirdiği sürece Cüneyt'in katkısı büyük olur...

Gurovic, henüz form tutmuş değil. Normalde gözü kapalı atacağı boş şutları isabetsiz kullandı. Gününde olmadığını anlayınca birçok pozisyonda boş kalmasına rağmen topu içeriye indirdi. Gurovic'e herkesin destek olması lazım. O, taraftarın arkasında olduğunu hissederse bizim "indirici gücümüz" olacaktır.

Graves, maça çok iyi başladı, iyi savunma yaptı, pas tercihleri doğruydu fakat, ikinci yarıdan itibaren yorulduğunu gözlemledim. Strickland, iyi oynamadığı için Graves daha fazla süre almak zorunda kaldı ve hayli top kaybı yaptı. Ancak Graves, çok potansiyelli bir oyuncu.

Strickland, maalesef yeterince agresif değil. Bir Amerikalı kısa için çok hantal ve oyuna kendini veremiyor gibi... Daha fazla çaba göstermesi lazım!

Sakatlıkların çokluğu hasebiyle Alican hayli süre aldı. Oyunda kaldığı dakikalarda faydalı oldu. Fiziksel olarak gelişmesi lazım.

Birçok eksiğe rağmen, son çeyreği saymazsak iyi oynadık ve tüm maçı domine ettik. Geçen seneye kıyasla oyun sistemi büyük ölçüde değişmiş durumda. Sistemin oturması ve oyuncuların birbirine uyum sağlayıp, tam form tutması için biraz daha süre lazım. Dilerim bu süreçte kayıpsız devam ederiz...

Evet güzel galibiyetle sezonu açtık.Ama bu maç kesinlikle ölçü değildir yorumlarımı yaparken bunuda unutmamakta fayda var.
Öncelikle takım oyunu anlamında fena değildik beğendim.
Savunmada zaman zaman keskin açıklar verdik özellikle dış çizgiyi savunamıyor muhakkak dışarda boş adam bırakıyoruz.fb gibi efes gibi ciddi şutörleri olan takımlara kkarşı bu hataları yaptığımız dönemlerde çak ciddi farklar yiyebiliriz.Bu tehlikeli!
Fakat yer yerde çok iyi savunma sergiledik çok beğendim.Hücumda özellikle Cüney'in olduğu dönemlerde iyi organizasyonlar yaptık.MS'ye gerçekten yol verilmeli bu oyunuyla ben onu benche bile almam gerçekten.
Dejan belki istatislik anlamında çok başarılı değildi ama takımın bir parçası olarak iyi işler yaptı.Zizic harikaydı çok verimliydi 1. periotta aldığı 3. fuali olmasa buugün 20li sayıları çokk rahat geçerdi.
Guroviç bugün çok savruktu çok beğendiğimi söyliyemem aslında şutu fazla isabetsizdi ama içeri drive etmeye her kalkıştığında fual olmaksızın durdurulamadı.Kendini biraz daha toplamalı görüldüki içeri biraz zorladığında onu durdurabilecek adam yok gibi.
Cüneyt çok başarılıydı saçma şutlar atmadan takımı oynatmaya çalıştı gerektiğinde şutunu kullandı.
Cemal benim yüzümü kara çıkarmadı çok yararlı oynadı özellikle beğendim onu.
Alican defans anlamında çok yararlı bir oyuncu ilk kez izledim onu canlı olarak ve çok beğendim boyu ve pozisyonu düşüldüğünde gelecek onda diyebilirim.

oyun yapimiz tam anlamiyla yunan-yugo basketbolunun örneklerini sunuyor. bol penetre, bol pas ve dogru pas. fakat takim bibirine henüz alisamadi tam olarak. alistigi zaman bu pas trafigi cok daha akici olacaktir.

bu oyun yapisinda bir cok bos sut bulundugu icin sutörlerin performansi cok önemli. bugün Gurovic pek formda degildi, Strickland ve Graves potaya fazla bakmadi, Erdem zaten pek iyi sutör degil, bir de Murat Kaya, Tufan ve Hüseyin gibi sutu iyi olan oyuncular yoktu. dogal olarak iceriyi daha fazla kullandik ve de etkili kullandik. Zizic ve Milojevicin yumusak bileklerine hayran kaldim. Cemal de kendini gelistirmeye baslamis. bazi pozisyonlarda gereksiz hareketler yapsa bugün bir cok olumlu ise imza atti. fizigini iyi kullandi.

Guardlarimizdan Cücü yü yine cok begendim, her zaman da begeniyorum zaten. bazen üclükleri cok zorluyor ama müsade edin de bukadar iyi bir sutör kendine güvensin. oyun zekasi ve tecrübesi üst düzeyde. iyi ki varsin Cücü. Graves'in 1 numara olmasi fikrini sevmedim. penetresi iyi ama kontrollü oynamiyor, cok hata yapiyor. iki numarada oynamasi ve daha fazla sut kullanmasi bence daha verimli olur. Alican atletik ve kendine güveniyor, zamanla gelisecektir. Strickland bana güven veriyor ama hocadan daha o güveni alamamis. bakalim akibeti ne olacak..

lafi fazla uzatmadan: takimi ilk defa izledim. bu oyun tarzi yani "dogru" basketbol ve pas trafigini ön plana cikaran oyun anlayisi tam sevdigim tarzdir ve bence uzun vadede basariyi getirecektir. su anda bir cok oyuncu formsuz ve henüz ritmimizi bulamadik gibi. kisa dogru müthis zevk veren bir takim bekliyorum. savunma performansini da begendim.

Vay be!Cemal top sürüp turnike atabiliyormuş :p .
neyse demogojiyi bırakıp maça gelirsek Zizic'in oynadığı dakikalarda[zaten çok oynamadı 21dk falan] oyuna nasıl ağırlığını koyduğunu Cüneyt'in ve Cemal'in bu takım için hayati önemini ve Graves'in her penetrenin sonunu doğru hamlelerle bitirdiğini gördük.bir lafımda Maart Arthur Leunen'e:benim beklediğim skorer bu muydu?

cüneyt ve hüseyinle ilgili yazacaklarım yazılmış
bu maç ölçü değil bence zira daçka çok kötü yüzde ile oynadı başlarda zaten maç kopar gibi oldu bir daha da tutanamadılar.Ayrıca strickland'ı(böyle yazılıyor sanırım)5dk oynatmanın mantığını anlamış değilim
son olarak graves iyi güzel de saha içinde biraz daha ciddiyete davet ediyorum kendisini

Takımı canlı canlı izlemek bana gerçekten çok keyifli geldi.Ama murat hocanın neden hüseeyini oynatmadığını hala anlamış değilim ve son olarakta alican ve cemalin oyunları sevindirici

Yabancılarımız MS dışında oldukça kaliteli ve bence ligde Efes le birlikte en iyi yabancılara sahibiz.Dolayısıyla şampiyonluk için yerli oyuncuların kalitesi ve peformansları belirleyici olacak.Türk oyuncularımız Hocanın da dediği gibi hem kendi kariyerleri hem de takımları çin özellikle play-offlarda hırslı ve özverili oynarlarsa şampiyon olmamamız için hiç bir neden yok.Aslında çok değil hoca sorununu erken çözüp yazın telekomun aldığı 3 yerli oyuncu barış-serkan ve asımı alabilseydik şampiyonluğun bir numaralı favorisi olabililrdik.Mutlaka biri potaltı olmak üzere en az 2 kaliteli oyuncu kiralamamız lazım şampiyonluk için ve hiç olmazsa play-off lara hazır giren bir Tufana ihtiyacımız var.Tabii yabancılardan en zayıf halka gibi görünen MS ın da kendini gösterebilmesi gerek ya da yerine çok daha iyi birinin alınması lazım.Hoca da kendisine süre vermeli eğer MS a inanarak bu transferi gerçekleştirdiyse.Ya da umudunu kestiyse ve buyüzden süre vermiyorsa acilen yerine birini almalı.