TBL 14. Hafta | Galatasaray CC 63 - 70 Olin Edirne

• Konbuyu başlatan Emin Doğanca
  • Başlangıç tarihi
Re: TBL | GALATASARAY: 63 - Olin Edirne: 70

Açıkcası bugün basketbol ilahalrı kazanmamızı istemedi. Caner zaten kadroda yoktu. Evren 2. periyotun sonuna doğru akatlandı. Aynı sıralar Shipp'de sakatlandı sanırım. 3. periyot Evren zorunlu olarak sahadaydı. Shipp ise dakika almadı. Ki Shipp'in sistemdeki önemi daha çok farkedilmiştir. Maçın ilk yarısında da gördük Shipp savunmada süpürme görevi yapıyor ve Ribauntları topluyordu dış savumaya verdiği destekle de 3 sayılık zor yiyorduk. Bugün bir shipp'in olmaması ikinci yarı Olin'in dıaşrıdan üçlükler bulmasını içeriden ise dönen topları almasını etkiledi. Olin şansının yardımı ile bir çok defa hücum ribauntu aldı. Atışalrımız ise girmek istemedi resmen. Ermal maça hızlı başladı ama 2.yarı basit topları bitiremedi dediğim gibi biraz topun canı istemedi. Sağlık olsun canları sağolsun. Genede taraftar son 2 dakika maçı bırtakmışken bu çocukalr direndi. Hatta farkı 3'e kadar indirince taraftar noluyoruz lan oldu gaa geldi ama tren kaçmıştı. Son 40 saniye Taylor o çaldığı top sonrası üçlük atış deneseydi ve girseydi veya faul oslaydı maçın rengi değişirdi gerçekten. Bu arada taraftarı tezahurat anlamında gene beğenmedim. Seyirci sayısı arttıkça tribüne hakim olmak zorlaştığından gerek sanırım, takımımız hücuma kalktığında besteler biraz geç geldi.

Aslanlarımızın canı sağolsun. Maçın yarısında çıkıp giden seyirci de bir daha maça gelmesin. Bu takıma çok inanıyoruz ki zaten devamlı kazanacak değiliz. Rakibimiz maçın kırılma anlarında iyi şut atarak farkı kapatmamızı engelledi. Bizim Rochestie yerine oyunu yönlendiren bir guard'ımız olsa bu maçın sonu farklı olurdu.

Bunun yanı sıra takım oyunu oynuyoruz fakat ben Radoslav Rancik'in çok az top kullandığını düşünüyorum. Bu biraz Hocamız sebebiyle oluyor. Sırf bu maç için değil genel bir eleştri. Gerçi Rancik sayı atmasada top kapıyor, asist yapıyor ama skor yönü çok etkili. Onu daha çok kullanmalıyız.

Yenildik yenilmesine de yine mücadele ettik hem de son ana kadar. Canları sağolsun..

Teknik konuları herkes yazmış ekleyecek bişey yok. Taraftarın etkisi sanki azalıyor gibi. Ya da bana öyle geliyor. Sayı anlamında sıkıntı yok ama hissedilen etkisi düşüktü bence.

Bir maç kaybettik diye seyirci kaybediyorsak kusura bakmayin ama hepsinin yolu açik olsun. Her maçi kazanamayiz gözlerimizi açalim biraz. Kazanirken bile pota alti ve oyun kurucu sorunu var diyorduk. Böyle olunca elbette arada takilacagimiz maçlar olacak. Ayrica rakibi hala küçümseyenler var. Biraz basketbol yelpazemizi geniş tutalim eleştirirken, Olin gayet sürpriz yapabilecek bir takim. Yüzde yüz kazanacagimiz bir maç değildi bu..

Ayrica tozpembe tablonun kalkip bazi eksiklerin görünmesi adina fena da olmadi bu. Hesaplar karisti, liderlik gitti bence. Umarim yari final eşleşme şablonunda Banvit çikar karşimiza..

Eyüp Yıldız' Alıntı:
Malesef maçı Oktay hoca hediye etti, Sertaç, Göksenin ve Taylor'ı aynı anda uzun süre sahada tutunca, Olin öne geçti, ondan sonrasında toparlamak mümkün olmadı.

Eyüp bu yorum hiç yakışmadı sana. Tutku, Ermal, Evren, Shipp sakattı. Ne yapmasını bekliyordun maçın sonuna kadar bir şekilde rtotasyonu sağlamak gerekli. Nitekim 2. yarı shipp oynamadı işte. Ermal daha maçın başında belinden sakatlandı. Her molada beline tedavi uygulandı. Tabii ki Sertaç'ı deneyecek.

Sakatlık sorunu ve defolarımızla kaybettik maçı.Olin bu lige renk kattı.Tebrik ediyorum,500 kişiyle bize deplasmanı yaşattıkları içinde.

Yıkıldım. Tabii ki canları sağolsun aslanların ama böyle bir maçta liderliği bırakacağımızı beklemiyordum. Olin haklı bir galibiyet aldı. Özellikle son periyot hallaç ğamuğu gibi attılar bizi. Umarım liderliği yeniden elde edebiliriz.

Shipp ilk yarı da sırtından yada belinden sakatlandı , eger oynayabilecek durumda olsa eminim Oktay hoca oyuna alırdı .

Alperen Küçük' Alıntı:
Merak etmesin o erdal efendi bu iş burda bitmedi daha çok uzun bi yol var ve en az 1 maç daha yapıcaz onlarla görüşcez..

Ne yapacaksın, gidip dövecek misin Bibo'yu? Anlamsız çıkarımlar yapmaya gerek yok kardeşim, adam efendi gibi tebrik etti takımı. Kaldı ki tüm Olin takımı, önce G.Saray'ı tebrik ediyoruz diye başladı cümlelerine. Ucundan kıyısından birşeyler yakalayıp da anlamsız düşmanlık beslemeyesin kimseye, gereksiz şekilde.

'Son dakikada panik yapsak da kazanmayı bildik. Galatasaray Cafe Crown?ı burada yenmek onur verici.' Gökhan Taştimur..

A.Çağlar Torun' Alıntı:
[quote="Alperen Küçük":3jfrfxw6]Merak etmesin o erdal efendi bu iş burda bitmedi daha çok uzun bi yol var ve en az 1 maç daha yapıcaz onlarla görüşcez..

Ne yapacaksın, gidip dövecek misin Bibo'yu? Anlamsız çıkarımlar yapmaya gerek yok kardeşim, adam efendi gibi tebrik etti takımı. Kaldı ki tüm Olin takımı, önce G.Saray'ı tebrik ediyoruz diye başladı cümlelerine. Ucundan kıyısından birşeyler yakalayıp da anlamsız düşmanlık beslemeyesin kimseye, gereksiz şekilde.[/quote:3jfrfxw6]
@Çağlar Torun
Araya giriyorum ama Alperen'in orda o anlamda yazdığını düşünmüyorum.Bana da maçtan sonra böyle bir yorum yaptığı söylendi ama tv üzerinden yapmamış bizide ilgilendirmez keza.Fakat Erdal Bibo Gs taraftarının pek sevdiği bir isim değildir hatta o yüzden sordum bende.Bunların hepsi bizim hatamız kendi sahanda Olin'e yenilirsen (burda küçümsemiyorum) üstelik erdaldan da 8 sayı yersen onlara konuşma hakkını verirsin neyse Olini yine tebrik ediyorum tekrardan sonraki maçlarında başarılar.

A.Çağlar Torun' Alıntı:
[quote="Alperen Küçük":1qopxdgs]Merak etmesin o erdal efendi bu iş burda bitmedi daha çok uzun bi yol var ve en az 1 maç daha yapıcaz onlarla görüşcez..

Ne yapacaksın, gidip dövecek misin Bibo'yu? Anlamsız çıkarımlar yapmaya gerek yok kardeşim, adam efendi gibi tebrik etti takımı. Kaldı ki tüm Olin takımı, önce G.Saray'ı tebrik ediyoruz diye başladı cümlelerine. Ucundan kıyısından birşeyler yakalayıp da anlamsız düşmanlık beslemeyesin kimseye, gereksiz şekilde.

'Son dakikada panik yapsak da kazanmayı bildik. Galatasaray Cafe Crown?ı burada yenmek onur verici.' Gökhan Taştimur..[/quote:1qopxdgs]

Vallahi Alperen'in yazdığından bir dahaki maça atıf ve sportif anlamda bir rövanş alma kastı dışında bir çıkarım yapmamıştım ben tekrar tekrar okudum yine başka bir çıkarım yapamadım. Daha çok maç var rövanşıda alırız demiş.

Çok zorlarsak Erdal Efendi tabiri belki eleştirilebilir ama bu kadar naif bakacak olursak Erdal Bibo'nun son periyotta attığı basketten sonra önümüzden geçerken mimimkleri ve elinin kolunun aldığı şekle söyleyecek çok şey olur bu durumda.

Serinin sona ereceği gün, bugün olmamalıydı...

Top bizi istemedi belki ama biz de kazanmayı çok istemedik bugün. Abdi İpekçi´de yakaladığımız özgüven, oyuncularımızın üstünde yüktü bugün, o yükü de üstümüzden atamadık.

İlk üç periyotta yaptığımız yanlışları bir kenara bıraktım. 4. periyotta bitime 7 dk kala rakip faul hakkını doldurmuşken neden içeriyi zorlamadık anlam veremedim. Zaten basket bulmakta zorlanırken, en kötü ihtimalle faul yaptırıp serbest atış çizgisine giderdik. Neyse olan oldu...

Umarım taraftarın da takımın da ayaklarının yere basması için bu mağlubiyet hayırlara vesile olur.

Alperen'in o anlamda yazmadığını ben de biliyorum beyler, sorun yok. Sadece tek bir sözden kötü çıkarım yapmasını istemediğim için yazdım. Basın toplantısının özetleri de düştü maile şimdi, hem koç hem oyuncular hem de devamında menajerleri 'öncelikle rakibimizi tebrik ederiz' diye başlıyorlar cümlelerine. O tarz pis işlere girecek bir takım değiller zaten, demek istemiştim. Şimdi daha net oldu sanırım..

A.Çağlar Torun' Alıntı:
Alperen'in o anlamda yazmadığını ben de biliyorum beyler, sorun yok. Sadece tek bir sözden kötü çıkarım yapmasını istemediğim için yazdım. Basın toplantısının özetleri de düştü maile şimdi, hem koç hem oyuncular hem de devamında menajerleri 'öncelikle rakibimizi tebrik ederiz' diye başlıyorlar cümlelerine. O tarz pis işlere girecek bir takım değiller zaten, demek istemiştim. Şimdi daha net oldu sanırım..

Ne bilelim "dövecek misin ? " Falan deyince Alperen'in söylediklerinden kötü çıkarım yapılmasın istedik bizde :)

Bu arada maçı sahaya bir metreden izleyen biri olarak az buçukta jest ve mimiklerden anlayan biir olarak Erdal'ın tavrı (çizmeyi aşmamakla birlikte )tüm diğer takımın tavrından farklı idi bence . Neyse geçti bitti , yenildik.

Seibutis çok iyi bir oyuncu olduğu kadar adam gibi adammış.Gerçi Shipp2e pek kimseyi değişmem ama..Makedeon uzunlarıda epey faydalı oynuyor ayrıca.

Demek istediğim parkede görüşcez onlarla neyse zaten yanlış anlaşılma olmamış, niyetimi biliyosunuz.. Ama Bibo'yu ben hiçbir Galatasaray'lının sevdiğini düşünmüyorum ki kendisi fenerbahçeli yanılmıyosam hiç bir fenerbahçeli oyuncuyu sevmedim sevmicemde..

Maç içi yaşanan sakatlıklardan haberim yoktu, etkilemiştir tabi. Neyse, genel olarak bakarsak, bu maça kadar da birçok maçı zorlanarak, ısrarımız ve savunmamız sayesinde kazanmıştık. Bugun karşımızda en az bizim kadar istekli ve sert savunma yapmaya çalışan bir rakip olunca, iş beceri ve organizasyona kaldı.

Hucumda genelde ya savunma kaynaklı hızlı hucumlar, geçiş oyunları ya da Tutku'nun yaratıcılığı ile oynanan ikili oyunlar sonucu Shumpert ve Andric'in ayak çabuklugunu kullanarak içeriden savunma yerleşmeden bulunan sayılarla, iyi alan paylaşarak ve top dolaştırarak Shumpert'a sut pozisyonu yaratarak sayı buluyorduk. Sete set kalınca ise genelde tıkanıyorduk, yine tıkandık. Bu durumda yapabildigimiz tek şey sabırla, disiplinden kopmadan oynamak ve içeride Ermal'e top indirerek sayı aramak oluyor. Ki Ermal'de bu konuda alternatifsiz formsuz birgununde ya da ustunluk sağlayamadıgında sete hucum etmekte zorlanıyoruz. Tutku'nun bireysel becerisi ve Shumpert'ın sutlarına kalıyoruz. Takımda delici oyuncu pek yok biraz Tutku işte, sutor olarak baktıgımızda baskı altında, pozisyon yaratılmadan gözü kapalı sut atabilecek o güveni verebilen oyuncu sadece Shumpert. Haluk, Shipp, Taylor ancak topu iyi dolaştırılıp pozisyon hazırlanırsa, seçerek atarlarsa yüzdeli isabet bulabilen oyuncular. Yoksa bugunku gibi rakip savunmanın dengesini bozmadan şut kullanırlarsa yuzdelerinin dusmesi normal, ekstra sutor değil bu oyuncular çunku. Burada kadro planlamasında Shumpert dışında sutu guvenilir bir kısa bulunmayışı bir handikap oluşturuyor. Bu tip kucuk kucuk ayrıntılar o kadar çok ki, ama toplamda önemli hale geliyor bu açıklar. Herbirine birer paragraf açılabilir aslında. Evren gibi Reno' da penetresiyle öne çıkan bir oyuncu, bizde fazlasıyla savunmaya konsantre oldugundan sanırım Reno'daki penetrelerini görmez olduk. Uzun açıgından artık bahsetmeyecegim ama Shipp ribaund açıgımızı kapatan biriydi oyunda olmadıgı dakikalarda hucum ribaundları verdik, zaten ilk yarı ribaundlarda açık ara ondeyken, sonrasında fark kapandı.

Kadro yapılanmasında ise, iki temel yol var ve karar verilmeli, bu sene deneme yılı ve mutevazı hedefler belirlendi ise, mümkünse İlkan'da getirilmeli ve düzenler oturtulmalı. Göksenin, Melih ve Sertaç'a da daha duzenli sureler verilmeli. Yine eger seneye hedef EL değilse Andric, Taylor gibi oyuncularda ısrar edilmeli. Hedef buyutulecekse, seneye EL hedefleniyorsa, rollerin daha net belirlendigi, daha dar ve yabancılar özelinde daha iyi oyuncularla oluşmuş bir rotasyona geçilmeli. Şöyle ki, (sakatlıkları dikkate almazsak) bazen oyunculara sure vermek için oynayan takım bozuluyor, oynadıgı sure içerisinde hucumda uretken olan Andric sanırım bir daha oyuna girmedi. Bir başka nokta, Melih, Sertaç ve Göksenin arasında en hazır olanı Göksenin. Ki rol olarak da savunmada Evren'i yedekleyebilecek biri. Ama buna rağmen henüz bu oyuncular dikkate değer süre alamıyorlar, bu nedenle Sertaç'ta oldugu gibi çifte lisansla 2.ligde ya da bence daha dogrusu süre bulabilecekleri 1.ligden takımlara kiralanmalıdırlar. Melih ve Sertaç şu an ki fiziksel durumlarıyla takıma direkt vermeleri zor gözüküyor. Göksenin açıgını, Taylor yerine savunmacı, atletik, yaratıcı olmasa da top hakimiyeti iyi, topu karşı sahaya taşıyabilecek, takım oyununa uygun bir guardla kapayabiliriz, ceza sutlarını da sokarsa daha ne. Jerry bu tanıma uyuyor, size olarak vucudu biraz dar kalmakla birlikte, umarım sakatlık sorunu yaşamaz da takıma katkı sağlar.

Olin maçı özelinde ilk kez bir rakip bilinçli olarak zayıf noktalarımıza ısrarla çalıştı ve sonucunu aldı. Efes ve K.Yaka mağlubiyetleri ile bu maç çok farklı bence. Diğer iki maçı da kazanabilirdik, ama bu maçı aslında son periyodun başında kaybetmiştik bile, takım inancını kaybetmişti, bu yuzden de panikledik. Paniklememiz de normal cunku denedikleri hiçbir sey işe yaramadı, çaresiz kaldık. Özellikle hucumda elimiz kolumuz bağlıydı. Bizde bu durumda kalan her takım gibi olmayan pozisyonlarda şut atmaktan başka çaremiz kalmadı ve yuzde dustu haliyle yoksa şutların girmemesi şanssızlık falan değildi. Aslında maçı son dakikada kafa kafaya getirmemiz şanstı, Oktay hocanın da dediği gibi. Olin bize 3.periyotta mental olarak da ustunluk sağladı. Yine defalarca yazdığım gibi bu kadar yukarıda riskli şekilde yaptığımız topa baskı ve ikili sıkıştırmalar bu sefer işe yaramadı, çok rahatlıkla geçtiler bizim duvarımızı. Çunku pasor ve kontrollu oynayan bir takım Olin. Diğer rakipler de ara ara bu duvarı aşsa da hiçbiri bunda ısrar etmemişti. Bir şekilde biz 4 kısaya dönerek ya da başka yollarla kafalarını karıştırıp, bundan vazgeçmelerini, unutmalarını sağlamıştık. Olin bunu yapmadı. Ön alanda durduramayıp kolay sayılar yiyince de sinirlendik, kısalarımız faul almaya başladılar. Makedon uzunlarını güzel beslediler. Normalde içeriden oynayan takımımız Andric'in verimli olmasına ragmen, 3.periyodun ortasından itibaren bundan vazgeçip, sete set oyuna mahkum kaldı. Sete set bizim için pek hayra alamet bir tercih değil. Hucumuzu setsete dayalı değil aslında, savunma takımı oldugumuz için kullanılan top sayısı duşmekte ve sanki sete seti seven bir takımmışız gibi algılanmakta.

Bir daha vurgulamakta fayda var, hucumda ve savunmada geniş bir menuye sahip değiliz aslında yaptıgımız seyler kısıtlı ve b planları belli. Hucumda genel olarak ısrarla içeriden oynayan bir takımız ama boyalı alanda iyi bir bitiricimiz yok, yaptıgımız şey eşleşme ve çabuluk avantajını kullanmaktan ibaret, total olarak sabırlı ve dogru oynamak. Savunma da topa baskı, sıkıştırma ve yardım getirme. Yoksa ne komple bir hucum takımıyız ne de savunma. Sözde savunma takımıyız baskıyı neredeyse bazen yarı sahaya kadar çıkarıyoruz ama arkayı tutacak uzunun yok. Hatta önde baskı yapacaksan Siena ya da Ömer-Kinsey'li F.Bahçe ya da Sinan-Ömer-Kerem'li Milli takım gibi son derece atletik, savunma meziyetleri gelişmiş bir ön alanın da aslında yok. Evren ve Shipp bu tanıma uyuyor, Haluk ve Caner'in ayagı bazen yavaş kalabilir, ilk adımı hızlı, atletik olmasına rağmen de Taylor da bazen size sorunu yaşayabiliyor. Ki buna rağmen en iyi yaptıgımız şey bu. Arka ise felaket. Andric'in isteği ve ayak çabuklugu savunmada avantajları, çok çabuk faul alması ve güçsüzlüğü ise dezavantajları. Ermal ve Rancik de sert adamlar değil savunmada. Yani bazen bu kadar öne çıkarak baskı kurmasak daha iyi olacak diye dusunuyorum. Misal bu maçta madem duvarı rahat geçiyorlar, Banvit maçındaki gibi dışa fazla çıkmayıp, içeride kalabalık kalabilirdik. Ama işin dogrusu bu dezavantajın mumkun oldugunca giderilmesidir. Rotasyona kesinlikle sert bir uzunun eklenmesi gerekli. Hucumda ise sutor ve skor katkısı verebilecek, aynı zamanda savunmadaki baskıyı yapabilecek bir kısa lazım.

- beklenmedik sakatlıklar, - atış yüzdemizin inanılmayacak kadar düşük olması. bu şartlarda maçı kazanmamız olağanüstü bir durum olurdu.
- Kaybetsekte benim açımdan dikkat çekilecek tek konu : son anlarda maçı bırakmamız ve mücadele etmemiz.
- bazı taraftarların son 2-3 dk. salonu terk etmeleri pek hoş olmadı. Maç sonunu bekleyip takımı alkışlamaları iyi olurdu, ne olursa olsun bu takım desteği hak ediyor

Düştüğümüzde kaldıracak bir oyuncumuz yok.
Sarp'la da konuştuk bunu,büyük bütçelerin olmadığı takımlarda ki sorun bu.
Ya hep çok iyi olacaksın,kazanacaksın yada şutların girmediği bir maçı maalesef kaybedeceksin.

Mağlup durumdayken ki paniğimizi herkes görmüştür sanırım..Ama bu mağlubiyeti bizim adımıza hayırlı olacak diye görüyorum.

Eksiklerimizi,hatalarımızı görmemiz adına ve uzun takviyesinin gerekli olduğunu görmemiz adına iyi oldu.
Bir maç kaybettik diye söylemiyorum bunu ama gördüğüm budur maalesef.

arkadaş bişey dememiş ki ikili ttartışmaya girecek şekilde yazmışsın bir maç daha yapacagız demiş ayrıca erdal bibo galatasaraya nasıl savunma yapılır gösterdik demiş diye söylemiş ne yani şimdi arkadaş bunu söyledi diye hemen cevap yapıştırmaya çalışmak ne oluyor biz de takım gibi olmalıyız bir ve bütün ayrıştırıcı degil birleştirici yazalım lütfen

'Son dakikada panik yapsak da kazanmayı bildik. Galatasaray Cafe Crown?ı burada yenmek onur verici.' Gökhan Taştimur..[/quote]

Maç ile yazılması dereken bir çok şeyi arkadaşlar yazmış zaten. Bugün biz şansızdık evet ama rakipte saygıyı hakedecek bir mücadele koydu ortaya.

Benim kızdığım ve değinmek istediğim konu maça giriş sırasında taraftara çektirilen eziyet. Sadece bir kapı ve yüzlerce kişi kuyrukta. Maçın baçlamasına 20 dk. kala 2. kapı lütfen açıldı. Buna rağmen bir çok kişi ilk periyodun ortasında yada sonunda girebildi salona. Şimdi maça ilk kez gelen insanlar bu eziyeti gördükten sonra ki pazar günü erken bir saat maça gelmek isterler mi? Yönetimimiz çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da sınıfta kalıyor.