Jaka Lakovic

Lakovic, hazırlık maçlarındaki performansıyla Goran Dragic ve Erazem Lorbek ile birlikte Slovenya'nın en iyi üç oyuncusundan biri durumunda. Litvanya ile oynadıkları son maçta, maçın bitmesine saniyeler kala ürettiği turnike basketi ile maçı kazandırdı.

Kanımca yetenek olarak Avrupa basketbolunun son on yıldaki en iyi 5-6 point guardı arasında ve bunu lider karakteriyle birleştirerek hep zirveye oynayan bir oyuncu oldu. Hücum silahları, basketbol bilgisi ve yarışmacı ruhuyla önümüzdeki sezon Galatasaray'a büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Koç Mahmuti'nin onu en üst limitte verimli kullanacağına inanıyorum.

Her fikri anlıyorum ama tüm forumca Lakovic'in 2 olarak gösterilmesi bana göre tek kelimeyle saçmalık. Tutku desen geçen seneye kadar öyle cayır cayır pick and roll oynayan bir oyuncu değildi. Tutku resmen evrim geçirdi takımda. Yine çok iyi bir guarddı ancak bu derecede pass first bir guard değildi. Ender zaten pass first'ün first'ünü bırak pass kısmını bile yapmayan bir guard.
Lakovic ise yıllarca cayır cayır pick and roll oynamış bir oyuncu. Lakovic çok iyi bir şutördür bunda sorun yok ancak onun büyük oluşunun nedeni ; bir point guardın her türlü yapacağı şeyi yapıp üstüne çok iyi bir şutör olmasıdır. Lakovic gibi JR. Holden gibi oyuncular bu nedenden dolayı 1 numarada yıldızlaşmıştır. Neticede bu iki oyuncu da Damir Mrsic ile aynı zamanda oynamıştır ve 2si de Mrsic kadar iyi şutör değildir. Ama Mrsic Fener'in tırt zamanındaki kurtarıcısı olmaktan ileri gidemezken Lakovic Yunanistan'da , Holden ise Rusya'da ortalığı ve Euroleague'i birbirine katmıştır. 2 numarada oynayacak Lakovic'in bi Alex English'ten farkı bana göre yoktur.
En basitinden yıllardır Lakovic ile yanyana ve karşılıklı oynayan Becirovic işin skor yönünden Lakovic ayarında bir adamdı. Çok iyi şut atar , penetre ederdi. Ama 1 numara olarak hiç bir büyük hedefli takımda dümene geçemedi. Bu yüzden 2 numarada kullandılar mecburen.
Sonuç olarak Lakovic'i 2 numara kullanmak saçmalıktır. Hele ki ''Ender point guard - Lakovic 2 numara '' şeklinde oynayacaksak bence hiç başlamayalım sezona . Şu adamı iyi ki aldınız ve çok iyi yaptınız. Ancak gidip adamı 2 numarada mundar etmeyin. Oyunu yönlendiremeyen , kısa boylu şutu iyi bir 2 numara olarak oynayacak olan Lakovic'in ne bize ne kendine bi faydası olur. Umarım bu saçmalık sadece forum içi bir söylentidir ve parkeye yansımaz.

Denizcim yazından çekip almış gibi olacağım fakat;

Wright ve Dudley dönemlerinde Tutku'dan dolayı çok ekmek yediler ikili oyunlarda bu oyuncular. Yıllardır beri en öne çıkan özelliği bu bana göre Tutku'nun.

Her fikri anlıyorum ama tüm forumca Lakovic'in 2 olarak gösterilmesi bana göre tek kelimeyle saçmalık. Tutku desen geçen seneye kadar öyle cayır cayır pick and roll oynayan bir oyuncu değildi. Tutku resmen evrim geçirdi takımda. Yine çok iyi bir guarddı ancak bu derecede pass first bir guard değildi. Ender zaten pass first'ün first'ünü bırak pass kısmını bile yapmayan bir guard.
Lakovic ise yıllarca cayır cayır pick and roll oynamış bir oyuncu. Lakovic çok iyi bir şutördür bunda sorun yok ancak onun büyük oluşunun nedeni ; bir point guardın her türlü yapacağı şeyi yapıp üstüne çok iyi bir şutör olmasıdır. Lakovic gibi JR. Holden gibi oyuncular bu nedenden dolayı 1 numarada yıldızlaşmıştır. Neticede bu iki oyuncu da Damir Mrsic ile aynı zamanda oynamıştır ve 2si de Mrsic kadar iyi şutör değildir. Ama Mrsic Fener'in tırt zamanındaki kurtarıcısı olmaktan ileri gidemezken Lakovic Yunanistan'da , Holden ise Rusya'da ortalığı ve Euroleague'i birbirine katmıştır. 2 numarada oynayacak Lakovic'in bi Alex English'ten farkı bana göre yoktur.
En basitinden yıllardır Lakovic ile yanyana ve karşılıklı oynayan Becirovic işin skor yönünden Lakovic ayarında bir adamdı. Çok iyi şut atar , penetre ederdi. Ama 1 numara olarak hiç bir büyük hedefli takımda dümene geçemedi. Bu yüzden 2 numarada kullandılar mecburen.
Sonuç olarak Lakovic'i 2 numara kullanmak saçmalıktır. Hele ki ''Ender point guard - Lakovic 2 numara '' şeklinde oynayacaksak bence hiç başlamayalım sezona . Şu adamı iyi ki aldınız ve çok iyi yaptınız. Ancak gidip adamı 2 numarada mundar etmeyin. Oyunu yönlendiremeyen , kısa boylu şutu iyi bir 2 numara olarak oynayacak olan Lakovic'in ne bize ne kendine bi faydası olur. Umarım bu saçmalık sadece forum içi bir söylentidir ve parkeye yansımaz.

Deniz kusura bakma ama, Tutku kariyeri boyunca "cayır cayır pick and roll oynayan bir oyuncu " idi, halen de öyle. Telekomda Lang diye bir oyuncu vardı hatırlarsan, kazmanın tekiydi ama Tutku'nun pick and roll 'lleri sayesinde adam her maç 10 sayı atıyordu. Tıpkı Wright ve Dudley gibi. Hatta daha ileri gdeyim, TED'deyken Charles Davis ile yaptığı oyunlar Davis'i yıldız yaptı. Tutku'nun işi bu...
Lakovic'e gelince haklısın, ama zannedersem yeni dönemki sistemimizde 2 numara diye bir pozisyon olmayacak. Bu kaos mu yaratacak yoksa avantaj mı sağlayacak görücez...

Emrah abi Tutku Ted Kolej'de hiç oynamadı. Ülker alt yapısından yetişti, Telekom'da 4 sene oynadı ve sonra biz.

Senin dediğin oyuncu Marques Green. O dönem çok iş yapmıştı o ikili.

Tamam Tutku iyi bir pasördür ve kariyeri boyunca kötü bi pasör olmadı hiç ; fakat bu seneki gibi de hiç bi zaman olamadı. Özellikle Ülker döneminde potayı düşünen bir oyuncuydu oldukça.
Telekom uzunları ise oldukça iyilerdi özellikle Dudley ve Wright. lang'i ise Andric gibi oynattı buna da katılıyorum. Fakat Lakovic bunların çok daha fazlasını EL seviyesinde yaptı ve bunu yapabilecek bi adamın sırf şut özelliği yüzünden 2 numarada kullanılmasını istemiyorum. Hele ki ligimizde 2 numaralar oldukça skorer seçilirken (ucuz ve kolay bulundukları için) Lakovic'in 2 oynaması bana ters geliyor. Hani Tutku 2 numara savunabilecek olsa neyse ama o da savunamaz. 3 numarada zaten Shipp deniyor ki 3 numara fiziğinde bile değil. Bu dezavantajlarla biz bu savunmaya 2 numara savunması gereken bi Lakovic'i nasıl monte edeceğiz ?

Dün internette gezinirken Litvanya ile Slovenyanın 4 Ağustosta yaptığı hazırlık maçını buldum.İzlemek isteyen arkadaşlarım vardır diye paylaşmak istedim..

Songaila 10 sayıyla
Lakovic 19 sayıyla oynamış.. (2/3 2 sayı 3/5 3 sayı 6/7 Serbest atış..)
ben bu maçı özellikle izlemek istedim,çünkü bu maçı kazandıran basket lakovicten gelmiş..

http://www.youtube.com/watch?v=CwZ3R_KqnDs

Dün internette gezinirken Litvanya ile Slovenyanın 4 Ağustosta yaptığı hazırlık maçını buldum.İzlemek isteyen arkadaşlarım vardır diye paylaşmak istedim..

Songaila 10 sayıyla
ben bu maçı özellikle izlemek istedim,çünkü bu maçı kazandıran basket lakovicten gelmiş..

Kaç gündür izlemek istiyodum bu maçı,sonunda bu gece izleyebildim..

Takımlar ve oyuncularımız hakkında bir kaç şey söyleyeyim..

Önemsizlerden başlayayım..Öncelikle konuşmak için daha çok erken ama bu Slovenya çok başarısız olur,Litvanya'yı yenmiş olmaları bunu değiştirmez..Takımda sorumluluk alan,top dağıtan,oyunu yönlendiren sadece Lakovic var..Dragic çok dağınık bir oyuncu,bir türlü istikrarlı oynayamıyor..Maç içinde bi saçmalayo,bi çıkıyo arka arkaya üçlükler,zor turnikeler..Biraz Ender biraz da Cenk'e benzetiyorum ben genel performansını..

E.Lorbek içinde 2 yıldır aşırı düşüş var diyip durucam sürekli ama en kritik yerde çıkıp bir şey yapıyor..Bu maçta da en kritik yerde zor bir 3 lüğü soğukkanlılıkla attı..Elit oyuncu olmak böyle bir şey işte :)

Litvanya'ya gelince,daha hazır değiller ama kadro olarak potansiyelleri yüksek,daha Jasikevicius gibi bir beyin ve Kleiza gibi özel bir oyuncu eklenecek..

Songaila maç içinde özellikle hücumda Smodis ve E.Lorbek'i çok zorladı.Ayakları çok çabuk olduğu için ve mücadeleci olduğu için hem Smodis'e hem Lorbek'e çok üstünlük kurduğu zamanlar oldu..Hücumda eskisi gibi dominant bir oyuncu değil ama tam bir görev adamı gibi oynuyor..Dışarı çıkıp yüksek ve alçak posttan atışlar,pota altında basit turnikeleri hemen bitirmeler..Tam Oktay hocanın yapısına uygun bir halde yani,bizim için iyi bir şey bu..

Savunmada rakip oyuncu top alana kadar onu çok zorluyor,çoğu zaman aldırmıyor,ancak aldırdığında boy ve güç olarak biraz ezildiği de oluyor doğal olarak..Yine de dengeli bir savunması var..Songaila ile ilgili gözüme çarpan en olumsuz yön ise basit fauller alması..Pozisyon alırken,perdeleme yaparken,adam savunurken hem ondan hem bir Litvanyalı'dan beklenmeyecek şekilde basit faul alıyor..Eskiden böyle miydi bunu hatırlamıyorum..Bir de genel olarak biraz daha ısınması lazım sanki Songaila'nın,%70 lerinde % 80 lerinde oynuyor gibi bir hali var..Kişisel olarak zaten beğendiğim bir oyuncu ama Oktay hocanın planlarına çok uyan bir oyuncu bence Songaila..

Lakovic'e gelince..Goran Dragic oyunda oldukça Slovenya çok dağınık oynuyordu,Lako girince adam gibi hücum ediyorlardı..Oyunu çok iyi yönlendiriyor,gerektiğinde sorumluluk alıp 3 lük atıyor,içeri dalıyor..Ne zaman,kime topu atacağını çok iyi ayarlıyor..

2 tane net hatası var gibi duruyordu maçta..Bi tanesinde aslında perdelemeyi uzatıp top almayı unutan uzunun suçuydu..Diğeri ise 3.çeyrek sonunda son topu hiç iyi kullanamadı..Gerçi Slovenya topu hemen kaptı tekrar ve saliseler kala 3 lüğü gönderdi yine Lako,yani fazlasıyla telafi etti :)

Maç sonu kazandıran basketi ise tam onun klasına yakışır şekildeydi..Genelde uzaktan şu atar böyle durumlarda ama bu sefer farklı şekilde sorumluluk alıp içeri daldı.Darbe almasına rağmen,pozisyonu da bayağı bozulmasına rağmen havada dengeli atışı buldu ve basket faul kazandırdı,maçı da aldı o basketle Slovenya..

Lako ile ilgili de genel düşüncem,bence Oktay hoca Tutku ile beraber oynatacak,gerçi maç içinde Tutku-Ender-Lako-Gordon 4 lüsünden çok kombinasyon yapar..Lako 2 numara olarak oynadığında savunmada belki zaafları olacak ama hücumda da bi o kadar ibreyi bizim lehimize çevirecek..

Slovenya ve litvanya bir hazırlık maçı daha yapmış..
Slovenya 80-66 kazanmış bu sefer..
jaka lakovic 10 sayıyla oynamış..

Songaila 10 sayıyla

Şu maçı ben de izledim de Lakovic bahsedilenin aksine çok dinç ve savunmada inanılmaz gayretli. Sorumluluk alması gereken yerleri iyi blmesi, takımı yönetişi ve soğukkanlılığıyla beni bir kez daha kendine hayran bıraktı. Ayrıca Songaila da Furkan ve Andric'le iyi uyum sağlayacak gibi. Hem oyun stillerinin benzerliği hem de Songaila'nın tecrübesi çok şey katacaktır onlara.

Milli takım performansı :
Jaka Lakovic tecrübesiyle Slovenya'ya fark katıyor.Yarım saat civarı oynuyor ve kritik şutlarda sorumluluk alıyor.
5.5 asist ortalaması ve 5.0 sayı ortalamasına sahip.Tahminim turnuvada takımı ilerledikçe daha çok sorumluluk alacaktır.Şu an herşey yolunda.Hem Slovenya hem de Jaka için :)

Milli takım performansı :
Jaka Lakovic tecrübesiyle Slovenya'ya fark katıyor.Yarım saat civarı oynuyor ve kritik şutlarda sorumluluk alıyor.
5.5 asist ortalaması ve 5.0 sayı ortalamasına sahip.Tahminim turnuvada takımı ilerledikçe daha çok sorumluluk alacaktır.Şu an herşey yolunda.Hem Slovenya hem de Jaka için :)

9'da 1 saha içi isabeti. 7'de 0 üçlük isabeti. 6 asiste karşılık 4 top kaybı. Rakip de turnuvanın en kötü takımlarından Ukrayna. Böyle sorumluluğu ben de alırım.

Şimdi akıllara gelen soru işareti yarın game winner ile Lakovic maçı kazandırdığında Serhat'ın buraya ne yazacağı, daha doğrusu buraya yazıp yazmayacağı...

9'da 1 saha içi isabeti. 7'de 0 üçlük isabeti. 6 asiste karşılık 4 top kaybı. Rakip de turnuvanın en kötü takımlarından Ukrayna. Böyle sorumluluğu ben de alırım.

O zaman buyur al topu eline Jaka'nın yerine alalım seni takıma.Sen yap o kadar asisti helal olsun sana.

Şutları düzeltilmeyecek şey degil önemli olan oyun içinde takımı ne kadar iyi yönetebildiği.Adam zaten şut makinası düzeltir şutlarını.

Arkadaşlar yazmışlar zaten yarın bir gün game winner, double double vb vb gibi birşey olursa sen ne diyeceksin ?

Serhat Türkel başlığına geldim sanırım, lütfen bu gereksiz tartışmayı sonlandıralım, konu ile alakasız mesajları silmek durumundayım.

Lako kötü oynuyor doğru ama biz de böyle olacak diye bir şey yok..Prof olmasanızda çoğunuz sporla uğraşan insanlarsınız,bazen ne yaparsanız yapın istediğinize ulaşamazsınız..Basket oynayanlar daha iyi anlar..Ben kendimden biliyorum,bazen ne şutlar atıyorum girmesi gereken olmuyo,bazen de Kobe yanıma gelip beni izlese utanır da basketi bırakır :)

O yüzden herşeyi bir kaç maç üzerinden değerlendirmeyin..

Lako'yu hazırlık maçlarında izledim ben,yüksek yüzdeyle attığında da,atmadığında da takımı nasıl yönlendirdiğini(ki hep böyleydi zaten) gördüm..Herşey istatistik demek değildir..