Jaka Lakovic

forumda ilk defa ama gerçekten de canım çok yandığı için yazıyorum. biz lakovic'i skor yapması için mi yoksa 3. çeyrekteki gibi oyuncularımıza perde yapıp top kullanmalarını sağlaması için mi aldık bu kadar skor potansiyelli bir adam için neden hiç ama hiç bir hücum setimiz yok.19 yaşındayım ve kendimi bildim bileli slovenyayı avrupa ve dünya şampiyonalarında hep yukarılara oynatan bir oyuncu lakovic. 3. çeyreğin tümünde hiçbir şekilde hücum yapamadık ve son hücumda saçma sapan bir şekilde bire bir bırakıp air ball attırdık resmen o an çıldırdım ve kapadım tv yi. bir an önce toparlanıp zaten sınırlı sayıdaki skorerlerimizden biri olan lakovic e hücumda daha çok insiyatif vermeliyiz.

Lakovic günlük bir oyuncu bana göre.Gününde olduğu zaman Euroleague'de bile onun gibi şut yüzdesiyle oynayabilen bir oyuncu yok neredeyse.Ancak gününde olmadığı zamanda çekilmiyor.Bu yüzden Lakovic'in takımı sırtına alıp götürmesini bekleyemeyiz yaşınıda göz önünde bulundurduğumuzda.Savunmada belki kariyerinde hiç olmadığı kadar savaşıyor ve çoğunlukla 2 numarada kullanıldığı için fiziksel olarak yıpranıyor haliyle.Bence sorunun kilit noktası burası.Lakovic'i 1 numaramı oynatmak daha mantıklı 2 numaramı ?

Olay bizim hangi pozisyonda oynatıcağimız değil ki. Şimdi düşünün rakip koçsunuz karşınızda 2 oyun kurucu var mesela tutku ve lakoviç. Sizinde elinizde çok iyi bir dış savunmacınız var ve tabi ki bu oyuncuyu lakoviç'in başına verirsiniz çünkü diğer oyun kurucu ile sizin oyun kurucunuzun fiziksel anlamda çokta farkı yoktur ve lakoviç'i kilitlerseniz. Bunun yerine lakoviç'in yanına iyi bir 2 numara koyarsan rakip yine en iyi savunmacısını lakoviçe versede bu sefer 2 numaranla yıkarsın rakibini.

Olay bizim hangi pozisyonda oynatıcağimız değil ki. Şimdi düşünün rakip koçsunuz karşınızda 2 oyun kurucu var mesela tutku ve lakoviç. Sizinde elinizde çok iyi bir dış savunmacınız var ve tabi ki bu oyuncuyu lakoviç'in başına verirsiniz çünkü diğer oyun kurucu ile sizin oyun kurucunuzun fiziksel anlamda çokta farkı yoktur ve lakoviç'i kilitlerseniz. Bunun yerine lakoviç'in yanına iyi bir 2 numara koyarsan rakip yine en iyi savunmacısını lakoviçe versede bu sefer 2 numaranla yıkarsın rakibini.
Benimde kafamı kurcalayan sorun sene başında buydu aslında.Lakovic baskı altında kaldığında onla birlikte oynayan guard bu sefer sorumluluğu alabilmeliydi.Ne Ender ne Tutku bu sorumluluğu fazla alamıyor maalesef.Özellikle de Euroleague maçlarında.Gordon da hep savunma yönüyle ön plana çıkan bir oyuncu.Benimde anlatmak istediğim senin anlattığından çok farklı değil.Ancak basketbolda fizik üstünlüğüne çok önem veririm.Onu anlatmaya çalıştım.Belki de biraz fazla takıyorum. :)

Lako'nun üzerine oyun çizmiyoruz ya. Sonra Lako niye istikrarsız..Adam 4/4 attığı 7/7 attğı maçlarda hep insiyatif kullandı...Pozisyon gereği boş kaldığı şutlarda oldu..bir tane organize üzerine cizilmiş oyun yok..Ender aldığı her topu potaya fırlatırken..Tutku andricin peşinde..Başka hucum varyasyonumuz yok..inanılır gibi değil..
Aynen ayrıca lakovic 1 kere sorumluluk aldı ve fırcayla benche geldi oktay hoca 1 kere de songalia bi fırça at bizim için....

Aynen ayrıca lakovic 1 kere sorumluluk aldı ve fırcayla benche geldi oktay hoca 1 kere de songalia bi fırça at bizim için....

Sorumluluk almak dediğiniz şey moladan sonra attığı airball üçlük mü?
o üçlük -girseydi bile- hadi sorumsuzluk demiyeyim ama tam bir maceraydı. Sistem takımı olacaksak başta oyun kurucun sisteme sadık olacak.
Bence Songalia nın günleri sayılı olduğundan Hoca çok fırçalamıyor Songalia'yı. Takımdaki son günlerinde hoş görülü davranıyor sanki.

Hadi biraz beyin fırtınası yapalım. Jaka Lakovic & Jerry Johnson ... Bu 2 adamıda yeri geldi övdük yerdik. Özellikle söylüyorum kariyerleri bir kenara bırakalım tartışırken. Çıplak gözle izlediğimiz bu 2 oyuncudan hangisi daha faydalı olur Galatasaray'a artıları ve eksileri göz önünde bulundurursak?

Umarım dediğinz gibidir abdullah bey ama ben songaila nın hoca tarafından torpilli olduğunu düşünüyorum.lakovic konusunda atışı kaçırdım ama lakovic gibi bir adamında okadar fırcalanması içimi acıttı açıkcası...

Jerry'nin savunma bazında çok eksisi oldu oynarken. Hucumda da gereğinden fazla sorumluluk aldı bazı durumlarda. Jaka'ya gelince... Öyle bir isim aldık ki sandık tek başına dünyaları yenecek. 1-2 maç dışında savunması kötüydü kesinlikle. Gününde olursa da hücumda ortalama oynuyor. Ama kimse bana anlatamaz attığı bomboş 3 sayılık atışları kaçırmasını hatta çembere ulaştıramamasını. Sanırım bu kadro yapısında bize Jaka değil, gerektiğinde tek başına winner özelliğini kullanacak bir Jerry gerekli.

Kürşat dikkat edersen sorumun başına kariyerlerini unutalım, düşünmeyelim yazdım. Yoksa komik tabi. Komiklik olsun diye yazmadım. Gelmek istediğim nokta sistemin içinde Jerry tarzı bir oyuncu olmalı bence.

Beyler allah aşkına Lakovic transfer edilmeden önce biz ne bekliyorduk. 3 numaraya acil bir transfer bekliyorduk. Ne geldi oyun krucu geldi. Takıma katkısı muamma size göre ben sezon başı banvit maçından bu yana eleştiriyorum kendisini ve eleştirdikçe de aşağılandım. Size soruyorum Lakovic gelmeden önce hangi mevkiiye transfer bekliyorduk neler düşünüyorduk o günleri hatırlayalım. Burada Lakovic e ben sayarım eleştiririm. Ama bu sistemi de koç oluşturdu buna göre oyuncuları da koç aldı. İlk önce transfer politikasını ve doğal olarak koçu eleştirmek lazım. Burada yaptığımız her sitem direk koçadır

Lakovic gibi bir oyuncu-ki takımda her konuda varolabilmek için verdiği çaba takdire şayan-böyle bir tavrı haketmiyordu bence..Ki bu takımda bunu en çok yapabilecek oyuncu lakovicken bugüne kadarki maçlarda lakovic bunu en fazla birkaç kez yapmıştır..Eline aldığı topu Vujacic gibi atabilecekken o hep sisteme sadık kaldı..Bugün yaptığı ilk yanlışta onu kenara alıp,fırçalamak bence hiç şık olmadı..Sonra da oyuna hiç almayarak lakovici bu maçlık bitirdi..Zaten bir sonraki molada da lakovicin yüzü düşmüştü..Onlar koç oyuncu aralarında ağabey kardeş ilişkisi vardır..bunu bir şekilde konuşarak aşacaklardır ama takımın lideri olması gereken bir oyuncuya bu şekilde davranmak bana pek hoş gelmedi..

Oktay hocamız bizler ve Galatasaray için çok önemli..Bu takım hayalini kurduğu euroleague'de oynuyorsa,geçen sezon final oynadıysa,kendisinden beklenen başarımın hep üstüne çıktıysa bu başarının en büyük mimarı tabi ki oktay mahmutidir..Kimse eleştirilmez değildir,tabi ki herkes istediği gibi eleştirebilir ama inişlerde çıkışlarda,mağlubiyetlerde takımı ve koçu yıpratmayı da doğru bulmuyorum..Oktay hocayı çok severim ama kendi bakış açım çerçevesinde de doğru bildiğim şeyleri hep söylemişimdir bu hep böyle devam edicek ama eleştiri yaparken yıpratmamaya da dikkat edilmesini tavsiye edebilirim sadece..

Sene başında da söyledim..Pesic,İvkovic,Obradovic,Vujosevic gibi koçlar getirmeyecekseniz,Oktay Mahmuti Galatasaray için bir şanstır..O yüzden eleştirimizi her zaman yapalım ama her zaman olabilicek düşüşlerde de takımımızın ve koçun arkasında olalım,nacizane tavsiyem..

Son olarak Oktay hocanın bir tarzı var bu değişmeyecektir..Ama ben her zaman aşırı disiplinin yaratıcılığı azaltacağını düşünenlerdenim..Savunmada disiplin olmazsa olmaz tabi ki..bu karakter..Ama hücumda takımı tutmadan,insiyatif kullanılabilecek,oyuncuların iyi özelliklerini ön plana çıkaracak opsiyonlar üzerinde durulmalı ve takımın hücumu içerik olarak zenginleştirilmelidir,benim inandığım basketbol doğrularına göre..

Lakovic'i geçenlerde ağır bir şekilde eleştirmiştim ama Lakovic'ten memnun değilsek bunun tek suçlusu Lakovic değildir,çık sahaya takımı kurtar diye birşey beklemiyorum Lakovic'ten,onun etkili olabileceği oyun tarzı vardır ve ondan faydalanmak için onun etkili olabileceği bir oyun şekli çizmeniz lazım,bence Lakovic'ten biz faydalanamıyoruz sadece hatayı Lakovic'te bularak hata yapmışım ...

Ben Lakovic'ten doğru şekilde faydalanabildiğimizi düşünmüyorum. Üzerine setler çizmemiz lazım bizim.. Savunma konusunda bence aşırı gayretli durumda, elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ama istediği şut imkanlarını çok az yakalayabiliyor. Umarım daha geniş bi set portföyümüz olur Lakovic'le ilgili ilerleyen zamanlarda hücum çeşitliliğimiz açısından..

Şu adamı nolur 2 numara oynatmayın. Resmen savunmada ezildiği için hücuma helva gibi gidiyor mecburen. Yanlıştan vazgeçmeliyiz.

Lakovic gibi bir oyuncu-ki takımda her konuda varolabilmek için verdiği çaba takdire şayan-böyle bir tavrı haketmiyordu bence..Ki bu takımda bunu en çok yapabilecek oyuncu lakovicken bugüne kadarki maçlarda lakovic bunu en fazla birkaç kez yapmıştır..Eline aldığı topu Vujacic gibi atabilecekken o hep sisteme sadık kaldı..Bugün yaptığı ilk yanlışta onu kenara alıp,fırçalamak bence hiç şık olmadı..Sonra da oyuna hiç almayarak lakovici bu maçlık bitirdi..Zaten bir sonraki molada da lakovicin yüzü düşmüştü..Onlar koç oyuncu aralarında ağabey kardeş ilişkisi vardır..bunu bir şekilde konuşarak aşacaklardır ama takımın lideri olması gereken bir oyuncuya bu şekilde davranmak bana pek hoş gelmedi..

Şuraya aynen katılıyorum. Performansı tartışılır ki tartışılıyor da. Çok ağır eleştiriler var. Lakovic'i bitirenler var. En azından Songaila ile aynı kefeye konulmasın. Jaka'nın gösterdiği mücadeleye ayıp olur. Ender'in kendisinden daha çok insiyatif alıp topu fırlattığı bir düzende bu kadar çabuk infaz edilmesi de ne kadar doğru onu da bilmiyorum. Onun için biraz daha zaman tanımalı insanlar. Ama Jaka Lakovic olduğu için değil.Zaten Mahmuti sistemi içinde isimlerin pek bir önemi yok. Gösterdiği mücadele için beklemek lazım.

Bu adamı sevmeyebilirsiniz ama gereken saygıyı göstermeliyiz diye düşünüyorum. Kariyeri ortada. Yetenekleri ortada. Bunların hepsi bir kenara kötü oynasa bile takımı sahiplenmesi ve profesyonelliği çok fazla saygıyı hakediyor. Mücadeleden hiç kaçmaması da cabası. Lütfen bu adamı da yalan yanlış yıpratmayalım