Roland Garros Tenis Turnuvası 2011

Novak'ta kıpırdanma var servisi kırdı 3.sette.Bu seti kazanabilir.Bu arada ekselansları 174 maçın hiç birini kaybetmemiş 2-0dan.

Büyük rüyanın sonu, Federer galibiyetine bu kadar sevineceğimi söyleseler gülüp geçerdim. Novak boyunun ölçüsünü iyi almıştır umarım 2-3 yıl kendine gelemez...

GAME, SET & MATCH - FEDERER bee işte bu.. 3 kez maç puanının ilk ikisi gidince çok korktum ama ekselansları hala ölmediğini kanıtladı.. Yürü be Fedex sıra geldi Nadala..

Ve Roger Federer uzun bir aradan sonra yine yeniden finalde.
Uzun zamandır böyle heyecanlı bir Federer maçı izlememiştim ve yine uzun zamandır bir Grand Slam'de Federer-Nadal finalini görmüyorduk. Artık güzel bir final ve güzel bir netice bekliyoruz. 17 için...

Bu arada yine Fransız seyircisi...

Tenis dünyasını takip edenler, her seferinde başka bir epik maça denk geliyor..
Bu sefer de Federer, Novak'ıın inanılmaz yürüyüşünü durdu..
Böyle bir seriyi bitirmek ancak Federer'e yakışırdı..

Murray sakatlıktan etkilenmezse Nadal'ı yenebilirdi gibi şeyler okudum yukarıda..
Güldüm geçtim..Sakat olmadığı zamanları da biliyoruz..
Ne zaman nerede yenmiş Nadal'ı.. Hangi grand slam'de..

Murray'nin önünde iki çok büyük, bir de büyük dev var.. Onlar yol vermedikçe 500 kere oynasalar yine grand slam kazanamaz.

Finali Nadal kolay kazanır bence. Federer'in Djokovic'i yenmesi fikrimi değiştirmiyor..
Nadal'ın kimsede olmayan bir vitesi var..
Bence kaybetmez..

Bu arada dipnot.. Nadal'ın 1. numarayı kaybetme riski gitmiş değil.. Federer şampiyon olursa, Nadal final oynamasına rağmen 1 numarayı Djokovic'e devredecek.Nadal kazanır, hayat devam eder..

Bu pazar hipodroma gidecektik, bu durumda gidemiyoruz.. Bu maçı izlememek olmaz..

Hemen bu pazartesi Wimbledon hazırlıkları başlıyor Quenns Club turnuvası var.. Djokovic çekildiğini açıklamış.. O çekilince de ana tablonun hemen dışında olan Marsel İlhan ana tabloya kalmış. Eleme oynamadan, adam gibi 1.turdan başlayacak..

Murray Amerika ve Avustralya Açık'ta yendi Nadal'ı sert kortta karşılaşsınlar gene yener zaten yeter ki zinde olsun, toprak kort ve çim kortta kötü olduğu bilinen bir şey.

Nadal toprak kortta eskisi gibi canavar olmasa da Federer'i yener ne yazık ki, Kralın yenmesini çok isterdim RG finalinde Nadal'ı, çünkü Soderling'i yenip RG'yi kazandığı maçtan sonra da Nadal olsa alamazdı diye düşündü doğal olarak tenis dünyası ile ilgilenen kişiler. Çok sevinirim Nadal'ı yenip o kupayı alırsa, Avustralya Açık'ta da Djokovic'e 3 sette yenilince Federer artık bitti yorumları yapılıyordu o yorumlara da bu final zaten güzel cevap oldu ama Pazar da kazanırsa tadından yenmez.

Emre abi,Nadal artık eskisi gibi söktüğü gibi koparamıyor maçları.Yarım yamalak Murray önünde servis kırdırdı aynı sette iki kere.Ucu ucuna çevirdi setleri.Üçüncü sette bir yüz ifadesi vardı neyse.Nadal fanı olarak ben rahatsızım,gider finalde Federer'i yener orası ayrı bir konu ama kral olduğu kortta bile eski günlerini aratıyor fazlasıyla.

hipodromda izle olm hiç mi izlemedin sanki bak finalde aynı hem turnuvada Sabırlı da koşuyorsa buna frenk milleti dejavu derler :=)
haber et gidersen

Murray Amerika ve Avustralya Açık'ta yendi Nadal'ı sert kortta karşılaşsınlar gene yener zaten yeter ki zinde olsun, toprak kort ve çim kortta kötü olduğu bilinen bir şey.

Nadal toprak kortta eskisi gibi canavar olmasa da Federer'i yener ne yazık ki, Kralın yenmesini çok isterdim RG finalinde Nadal'ı, çünkü Soderling'i yenip RG'yi kazandığı maçtan sonra da Nadal olsa alamazdı diye düşündü doğal olarak tenis dünyası ile ilgilenen kişiler. Çok sevinirim Nadal'ı yenip o kupayı alırsa, Avustralya Açık'ta da Djokovic'e 3 sette yenilince Federer artık bitti yorumları yapılıyordu o yorumlara da bu final zaten güzel cevap oldu ama Pazar da kazanırsa tadından yenmez.

bahsettiğin maçların özel durumlarını da yazsaydın..
bu maçlar ne zaman oynanmış, nadal ne durumdaymış..
sen eğer murray'yi nadal ve diğer ikisi ile aynı kefeye koyuyorsan bir şey diyemem..
bir tarafta kariyerinde golden slam yapan , tüm grand slamleri ve olimpiyatları kazanmış bir oyuncu.
diğer tarafta bir grand slami bile olmayan bir oyuncu..
alakaları yok..
nadal sakat değilse, murray'i istediği zaman istediği yerde yener.
sert,toprak,çim,halı farketmez.

Bugün federer djokovic maçını izlerken milli maçı unuttuğumu farkettim. milli maçın 2. yarısını izleyince iyi ki unutmuşum dedim.
final için kararsızım. federer'i de nadal'ı da seviyorum. iyi bir maç olsun. hakeden kazansın :)

Emre abi,Nadal artık eskisi gibi söktüğü gibi koparamıyor maçları.Yarım yamalak Murray önünde servis kırdırdı aynı sette iki kere.Ucu ucuna çevirdi setleri.Üçüncü sette bir yüz ifadesi vardı neyse.Nadal fanı olarak ben rahatsızım,gider finalde Federer'i yener orası ayrı bir konu ama kral olduğu kortta bile eski günlerini aratıyor fazlasıyla.

ben sizin kadar nadal fanı değilim.. nadal'ı tutuyor bile sayılmam..
ben erkeklerde çok taraf tutmuyorum ama ortada bir gerçek var..
djokovic seneye inanılmaz başladı ve katıldığı her turnuvayı kazandı..
ve o turnuvaları kazanırken hep nadal'ı yendi, yanlış mı ?
bu sene 4 tane finalde nadal'ı yenmiş yanlış hatırlamıyorsam..
buraya gelirken madrid'de ve roma'da da finalde nadal'ı yendi..
monte carlo'ya gelmedi diye nadal kazandı turnuvayı..
nole böyle anormal oynamasa, normal iyi oynasa nadal yine en az 2 turnuva daha kazanırdı..
şimdi nole yok.. federer'in bugün iyi oynaması bence gerçeği değiştirmiyor..
finali tabii ki federer de kazanabilir ama nadal'ın federer'e üstün olduğunu, özellikle toprakta çok üstün olduğunu görmeyen yoktur..
toprakta 13 maçta 11 nadal galibiyeti var..
bir kere 2007 de hamburg'da yenebilmiş.
en son 2009'da madrid'de yenmişti Nadal sakat sakat oynadığı zamanlarda..
Sonrasında da Roland Garros'yu da ilk defa kaybetmişti Nadal o sene.

Bu arada 3 Haziran Nadal'ın doğum günüydü, Federer maçtan sonra kendisine doğum günü hediyem olsun demiş, helal olsun.

Bu arada bugün bir yerde okudum.. Roland Garros, I.Dünya savaşında ,uçağı Akdeniz'e düşüp ölen bir Fransız savaş pilotuymuş.. Aynı zamanda da tenis oyuncusuymuş.. 1918 de ölünce, turnuvaya adını vermişler..

Sabırlı iyi attı yahu ben bile ekmeğini yediysem sen düşün ne yüze bir atmış.=)

Tenis sporu artık 3 kişi üzerinden dönen bir oyuna döndü yarı finallere kadar grand slam bile sarmıyor Del Potro dan başka 2000 lerde Grand Slam kazanan kaç kişi var acaba ve ya varmı? bana artık Federer-Nadal maçlarıda zevk vermemeye başladı gözünü sevdiğiminin nhl ini 8 senedir başka takım kazanıyor heyecan istiyor insan rekabet istiyor neyse Sabırlı ya üzüldüm Federer de az daha ölecekti küllerinden ayakta tutyoruz işte
bu gece ana kortta bayaa Roger ciydi
ama Rolland Garros Nadal ı sever finalde bu gece ki seyrici desteğini bulamaz

Fransız seyircisi için tahminde falan bulunmak zor..
Hepsi ayrı ruh hastası ve kesinlikle tenis aleminin en kötü seyircisi..
Her türlü pislik, çingenelik var..
Ben Avustralya seyircisini takdir etmişimdir her zaman..
Federer'i bile ağlatmışlardı sevgiden..
Karşılıksız ve sadece spor aşkıyla seviyorlar..
Fransızlarsa gerizekalıca işlerle uğraşıyor..
Hakeme itiraz ederler "yuh", topun düştüğü yere, izine bakarlar "yuh"..
Kendileri çok biliyorlar ya..
100 sene geçse 99, Hingis-Graff finali unutulmayacak.
Tenis tarihine kara bir leke olarak geçti..

Hingis haklımıydı orada sence?

Del Potro nun us open ı harici en son 2005 de Marat Safin AusOpen i kazanmış baktım şimdi gerisi nadal federer nadal federenadalfedealnadererfedal ... gidiyor

bahsettiğin maçların özel durumlarını da yazsaydın..
bu maçlar ne zaman oynanmış, nadal ne durumdaymış..
sen eğer murray'yi nadal ve diğer ikisi ile aynı kefeye koyuyorsan bir şey diyemem..
bir tarafta kariyerinde golden slam yapan , tüm grand slamleri ve olimpiyatları kazanmış bir oyuncu.
diğer tarafta bir grand slami bile olmayan bir oyuncu..
alakaları yok..
nadal sakat değilse, murray'i istediği zaman istediği yerde yener.
sert,toprak,çim,halı farketmez.

Murray'i diğerleri ile aynı kefeye koymam söz konusu değil, mental olarak ezik birisi zaten, üst düzey maça çıktığı anda gerçek oyunundan eser kalmıyor ama sert kortta Nadal ile gene oynasalar gene favori Murray benim gözümde, oynadıkları maçların da 2'sinde özel durum vardı, Murray'in kazandığı Avustralya Açık maçında 3.sette nükseden diz sakatlığı sebebiyle çekildi Nadal ama maçın ilk 2 setinde canavar gibi oynamıştı, sahada savaşan Nadal olmasına rağmen durum 2-0 Murray lehineydi. Aralarındaki diğer özel durumlu maçta ise Nadal 2 sette galip gelmişti hard kort maçıydı, fırtına olmasına rağmen maç devam etti inanılmaz rüzgar vardı bunu avantaja çevirdi Nadal aklıyla, rakibinde akıl zaten pek gelişmediği için doğal yani :)

O kötü diz sakatlığından önce Amerika Açık'ta yendi rakibini Murray, o zamanlar Nadal çok da formdaydı. Nadal ise rakibini Avustralya Açık'ta 3-2 ile geçti gene diz sakatlığından önceydi o maç. Toprak kortta bile eski gücünde gözükmeyen Nadal'ı sert kort sezonu başlayınca yenmeye başlar gene Murray, Federer'e zaten üstünlüğü var aralarındaki maçlarda, Djokovic ile de sert korttaki maçları kafa kafaya. He tabi iş grand slame gelince o zaman devreye akıl, mental güç ve oraları oynama becerisi geliyor, işte oralarda yok Murray bu yüzden de Nadal ile Federer'in yanına koymam söz konusu değil, Djokovic de mental olarak 1 senedir toplanmış gözüktü onun da biliyoruz rezalet maçlarını grand slamlerde. 2008'deki zafelerinden sonra sert kortta artık kimsenin yenemez dendiği bir adamken çöküşe geçti, astım hastalığının da etkisi olduğu söyleniyor burada o detayı bilemiyorum ama mental olarak da hiç hazır değildi, 2011'den itibaren o 2008'deki halini izlemeye başladık tekrar. Umarım devam ettirir bu halini de zevkli maçlar izleriz gelecek senelerde Federer'in yoldan çekilmesinden sonra. Del Potro, Nadal ve Murray ile beraber güzel rekabet yaşarlar dilerim.