2017-2018 | Şampiyon Galatasaray Futbol Takımı

Şu Göztepe'ye kaybetmemiz imkansız gibi görünüyor. Önemli eksikleri de var ayrıca. Sadece şampiyonluk stresi sorun yaratabilir bizim tarafa o da gelecek gol ile geçecektir.

Herkesin ibadetine saygımız büyük ama Müslüman futbolcularımızı Cumartesi günü oruç tutmasın lütfen

Şu Göztepe'ye kaybetmemiz imkansız gibi görünüyor. Önemli eksikleri de var ayrıca. Sadece şampiyonluk stresi sorun yaratabilir bizim tarafa o da gelecek gol ile geçecektir.

Herkesin ibadetine saygımız büyük ama Müslüman futbolcularımızı Cumartesi günü oruç tutmasın lütfen

Bu nasıl bir saygı?!
Nass ile hükmü sabit olan savm/oruç, ''seferi ve hasta'' haricindekiler için FARZ olan bir ibadet iken, çalışırken tutmayın demek açıkça bir saygısızlıktır!...

Müslüman bir insan için, keyfi bir gerekçe ile farz olan bir ibadetten feragat ya da imtina edilmez!

Oyuncuların oruç tutmamasını ben de istiyorum. Şakaya gelmez bu iş yürüyecek halleri olmaz aç aç.

Profesyonelseniz zaten ibadetle işinizi birbirine karıştırmazsınız. İşinizi en iyi şekilde yapmak sizin profesyonellik seviyenizi gösterir. Futbolcuysan futbolunla anıl, tuttuğun oruç bizi ilgilendirmez. Ama yaptığın ibadetten dolayı performansın etkileniyorsa bunun adı profesyonellik olmaz.

Son düzenleme:
Bu nasıl bir saygı?!
Nass ile hükmü sabit olan savm/oruç, ''seferi ve hasta'' haricindekiler için FARZ olan bir ibadet iken, çalışırken tutmayın demek açıkça bir saygısızlıktır!...

Müslüman bir insan için, keyfi bir gerekçe ile farz olan bir ibadetten feragat ya da imtina edilmez!

İlla çıkar bu tür tartışmalar ramazanda.
Saygısızlık bence ağır olmuş. Çiğdem hanım zaten seferi olduklarını yazmış ama olmasalardı da değişmezdi bence durum. Kaldıki seferi olmak bile nasıl mazeret olabiliyor tartışılır, "uçağa binip 3 saatte Bakuden İstanbula gelen adam tutmayabilir ama en az 90 dakkika sıcakta top oynayacak adam tutmalı" bana mantıklı gelmiyor.

Ben hiçbir yerde oruç tutmak için işinizi aksatın diye birşey okumadım. Eğer futbol oynamak için para alıyorsan, ve oruç buna engel oluyorsa o gün oruç tutmazsın. İşinin müsait olmaması gayet de geçerli bir sebep. Herşeyden önce oruç dolayısıyla performansın düşeceği için kul hakkı yemiş olursun. Hiç bir kulüp final maçında takımı yaksın diye para vermez futbolcusuna.

Ben masa başında çalıştığım halde ramazanda %50-60 performansla çalışabiliyorum, çıkıp top peşinde koşturan, depara kalkan, rakip oyuncuyla omuz omuza mücadeleye giren birisini o kadar göstermesi bile mucize olur.

Performans, İşine saygı vs hepsini geçiyorum sağlık açısından da çok sakıncalı bir durum. Bu seviyelerde efor sarf edilecek bir maç günü oruçlu olmak kişinin kendi sağlığı için de doğru bir karar değil.

Profesyonelseniz zaten ibadetle işinizi birbirine karıştırmazsınız. İşinizi en iyi şekilde yapmak sizin profesyonellik seviyenizi gösterir. Futbolcuysan futbolunla anıl, tuttuğun oruç bizi ilgilendirmez. Ama yaptığın ibadetten dolayı performansın etkileniyorsa bunun adı profesyonellik olmaz.

Yaratıcı için, meşgul olduğun işin profesyonel ya da amatör niteliği ehemmiyet taşımaz hatta yok hükmündedir; sadece kulluğundaki sadakatine bakar!

Kendimizi gectik bir de baskalarinin dini vecibeleriyle ilgili hukum verir hale gelmisiz. kim naparsa yapsin sorumluluk kisi ile yaradan arasinda olduguna gore asiri tepkiler farkli anlasiliyor. en azindan ben yanlis anliyorum.

Din konusunda bu kadar sesi yuksek cikipta, dine aykiri davranan baska bir millet yoktur herhalde!

Yaratıcı için, meşgul olduğun işin profesyonel ya da amatör niteliği ehemmiyet taşımaz hatta yok hükmündedir; sadece kulluğundaki sadakatine bakar!

Taner Bey, burada bahsi geçen profesyonellerin bu tür hassasiyetleri varsa bu işi yapmasınlar. Ortalama 2 milyon euro kazanan kullardan bahsediyoruz, Geçmişte H.Şükür vb. gibi bu tür dini konuları istismar eden çok sporcu gördük. Benim için hiçbir kıymeti yoktur bu tür sözde müslümanların. Zaten gerçek dindar insan ibadetini gizli yapar ve en önemlisi kul hakkını gözetir.

Hocam öyle de, yaratıcımız sadaka ver dedi diye bunun için hırsızlık yapıp versek o sada kabul olacak mı ?
Oruç tutacağım diye Galatasaray ın şampiyonluğuna malolmaya kimin hakkı var ? (inşallah olur bile diyemiyorum, başakşehir olmasın istediğim için)

Ben işveren olsaydım oruç tutmalarını istemezdim. Neden çalışmayacak adama para vereyim 1 ay ?

Saygısızlık bence ağır olmuş. Çiğdem hanım zaten seferi olduklarını yazmış ama olmasalardı da değişmezdi bence durum. Kaldıki seferi olmak bile nasıl mazeret olabiliyor tartışılır, "uçağa binip 3 saatte Bakuden İstanbula gelen adam tutmayabilir ama en az 90 dakkika sıcakta top oynayacak adam tutmalı" bana mantıklı gelmiyor.

Ben hiçbir yerde oruç tutmak için işinizi aksatın diye birşey okumadım. Eğer futbol oynamak için para alıyorsan, ve oruç buna engel oluyorsa o gün oruç tutmazsın. İşinin müsait olmaması gayet de geçerli bir sebep. Herşeyden önce oruç dolayısıyla performansın düşeceği için kul hakkı yemiş olursun. Hiç bir kulüp final maçında takımı yaksın diye para vermez futbolcusuna.

Ben masa başında çalıştığım halde ramazanda %50-60 performansla çalışabiliyorum, çıkıp top peşinde koşturan, depara kalkan, rakip oyuncuyla omuz omuza mücadeleye giren birisini o kadar göstermesi bile mucize olur.

1. Seferilik konusunun hiçbir islâm fukahası tarafından 14 asırdır tartışıldığı ya da modern dünyanın güncel taşıtlarıyla bu hükmün tashihi gibi bir vechesi hiçbir zaman olmamıştır, delilsiz konuşmayın!
Seferilikte, taşıtın hız ya da niteliği referans alınmaz; mesafe alınır!

2. Allah kitabında, özür olarak addettiği seferilik haricinde sadece hastalıktır ve bu İlâhi iletilerin yaşam sahasındaki pratikçisi olan elçisi de “ihtiyar, çocuk, hamile ve köle” olarak hükmün tahsisini yapmıştır ancak hiçbir İlâhi ileti metinlerinde, nebevî rivayetlerde (tevatür&sahih&hasen) ya da sahabilerde sıcakta çalışıyor diye bir muafiyet ruhsatı sağlanmamıştır; farz olan bir ibadeti kafanıza göre hafifletmeyin!

3. “İşin aksaması” ile ilgili hiçbir şey okumadan, nasıl oluyor da fıkhî bir te’vil ve değerlendirmede bulunabiliyorsunuz?!
Sünnet ya da nafile kategorisinden olmayan bir farz fiili için işin ya da işverenin kaygısı değil, yaratıcının yüklediği sorumlulukların yapılıp yapılmadığı dikkate alınır eğer kasten işi sarsaklamıyorsa çünkü farz olan bir ibadet sizin işinizden önde gelir!
Varlık âleminin hilkat sebebi iş kaygısı değil, kulluktur!

4. Orucun terki yani kazaya bırakılması ancak nass ile sabit olan yukarıdaki geçerli ve gerçekçi mazeretler dahilinde mümkündür yoksa sizin gibi hevamıza göre “işten ötürü oruç tutulmaz” gibi hezayani bir iddianın aslı şer’an yoktur; şayet böyle olsaydı sadece ev hanımlarına bu sorumluluk deruhte edilirdi!

5. Yazdıklarınız maalesef ki gülünç çünkü kul hakkı ya da yaratıcı hakkı konularında da hiçbir isnadı ve sahihliği olmayan iddialarda bulunmuşsunuz!
Öncelikle, iş performansının aksamasını gerekçe göstererek farz olan bir ibadettin terkedilmesi, “kul hakkı”ndan kaçmaya mazeret değildir çünkü bunun hak niteliği taşıyıp taşımadığını belirleyen merciî Allah iken, emrettiğinin yapılmasını engelleyen bir işverenin sizde nasıl hakkı olabilir ki?!
İş ya da işveren sizin inancınıza mani olarak acaba kim kimin hakkına girmiş olur?!
Sünnet ya da nafile ibadetinde buna dikkat edilir ancak farzlarda esas olan yaratıcının kanunlarıyla yüklediği sorumluluklardır ki, Allah size topçu ol ya da hoca ol demedi; mazeretsiz kulluğunu ihmal etme dedi!

6. Sizlerin tercihleri beni bağlamaz ancak Allah’ın dini hakkında bâtıl değerlendirmeler yapmanıza da sükût edemeyiz!
İbadet, iş koşullarına göre yapılan ya da terkedilen bir görev değildir; ilk insandan kıyamete kadar devamlılığı zaruri olan mânevi bir sorumluluktur!

Son düzenleme:
Hocam, Galatasaray futbol takımı başlığında yanlış şeyleri konuşuyoruz.

Dediğiniz gibi şeriat, fıkıh vs bilmiyorum.
Ve yine dediğim gibi, iş veren olsam istemezdim ve bunun günah olduğunu da düşünmüyorum. Oruç tutmayı çok isteyen, yıllık iznini o dönemde kullanabilir o zaman.

Bence de tutmamaları lazım maç günü. Koca bir sezonun emeği çünkü o maç. Olası bir hatada geleceğin kararabilir. Zaten fiziksel güce dayalı bir işi yapanların oruç tutmaması daha sağlıklı olur. Tabii ben hem oruç tutarım hem de işimi en iyi şekilde yaparım diyebilecek cengaverler, babayiğitler varsa onlara lafım yok buyursunlar.