2019-2020 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Auguste'un ana pivot olmayacağını bizle denk veya bizden çıtası biraz yüksek takımlara karşı gördük. Ama Webster açısından bu durum daha farklı yorumlanmalı. Webster'ın geçen seneki performansı bir çoğumuzu tatmin etmedi bunu kabul ediyoruz ama Webster'a biçilen rolün ona hiç uygun olmadığını hem biz gördük hem Ertuğrul Hoca demeçlerinde bunu çokça belirtti. İyi bir oyun kurucunun yanında bir combo guard gibi kullanılarak potansiyelini ve yeteneğini bize daha iyi gösterecektir. Bir de Avrupa'da ki şu kısa oyuncuların sayısının gittikçe azaldığı bir ortamda ucuza kalmış bir Webster kumarına ben kötü gözle bakmam.

Auguste ikincil pivot olursa sıkıntı değil. Benchten gelip 16-18 dakikalarda enerjisiyle iş yapabilecek tipte bir oyuncu. Harrison kalırsa bizim için yılın transferi olur ki şu ana kadar ki kadroyu koruma çabamız bile çok hoşuma gitti. Herkesin Fener-Real-Milano gibi bütçesi olmayabilir ama bir oyuncu büyük patlama yapıp kendini 2 gömlek üstte bir ekibe atmadığı sürece kadro istikrarı iyidir. Yıllardır istikrarlı bir başarı yakalayamamızda kadrolarımızdaki telafi edilemez erozyonun da büyük etkisi var. Seneye bu yılki kadro 5 oyuncu bile tutsak birbirini tanıma açısından çok başka seviyeye çıkarız. Çember savunacak ana pivot bir şekilde bulunur gibi görünüyor, bizim gelecek yılki çıtamızı guard tercihimiz belirleyecek. Daha önce de söylediğim gibi gerekirse transfer bütçemizin 3'te 1'ini tek pozisyona, takıma liderlik edebilecek bir guarda harcamayı göze alabilirim. Basketbol artık kısaların oyunu ki geçen yıl Harrison hariç bizim en zayıf olduğumuz pozisyon belki de kısa rotasyonuydu. İnşallah bu yıl çember dışına çok daha iyi tercihler yapılır.

T.Douglas'ın Euroleague takımlarıyla adı geçmiyor. Bu saatten sonra NBA yapma ihtimali yok gibi. Çin ligine gidecek kadar da bir populerliği kalmadı. Bu saatten sonra yapsa yapsa Eurocup yapar. Almak için uğraşmalıyız

Ha Douglas, Webster ve Harrisn ön alanı savunma için zayıf görünse de geçen sene yardım savunmasını dönem dönem iyi yapabildiğimizi gösterdik. Eurocup takımlarının da seviyesi düşünüldüğünde bu ön alan savunmada da çok handikap yaratmaz.

4 numara içinse Jajuan Johnson düşünülebilir. Kuban yolları ayırmış galiba

Yahu guzel kardesim, butcemiz nedir, yonetimin ilgisi nedir demezler mi adama ? Buyuk dusunecek olsaydik Nigel Hayesi niye gonderdik diye sormazlar mi ?

Son 2-3 yildir her takim kadrosunu olusturup geriye kalanlardan secmiyor muyuz ? Yokluktan kastim bu.

Abicim bunun yönetimle ne alakası var? Harrison’u Hayes’i yönetim mi buldu? Jekiri için 400 bin teklif ettik. Ortalama her yabancı için bütçemiz bu. Harrison’a Webster ve Arapovic’den kalan miktarı teklif ediyorsun dengeliyor birbirlerini. Asgari bir oyuncu için ayırdığın miktar 350-400 civarında.

Bunu bana Mayıs ayında verseydin, bir çırpıda 20 tane uzun sayardım sana. Haliyle liste dar. Misal Henry Sims, Auguste’den kat kat daha iyi oyuncu. Hoca diyorsa ben çift uzun alacağım. Alalım Costello’yu temiz temiz gelsin oynasın. Ama tek uzun alıp Zach’i alacağım derse bu hatadır. Bu kadar basit.

Mobilden çok fazla yazı yazamıyorum olabildiğince kısa kesmeye çalışıyorum. Bilgisayarda yazma fırsatı bulmuşken bazı konulara değinmek istedim.

Dünyanın en saçma bahanesi kesinlikle "piyasada oyuncu yok" cümlesi. Geçtiğimiz yıl 1 menajerle çalıştık, şimdi kapılar geçen seneye göre nispeten açık. Hala oyuncuların buraya gelmeye dair soru işaretleri olsa bile elimiz en azından geçen seneye göre daha iyi durumda.

Evet özellikle Eurocup kısmında gerek hocayı, gerek takımı çok fazla eleştirdim. Sonuçlardan ötede sahada ne oynadığı belli olmayan, lise takımının dahi yapmayacağı hataları yapan bir takım vardı. Hatta Brescia maçı bende takıma dair bazı ipleri koparmıştı. Bir takımın koca çeyrekte bir tane bile saha içi isabeti bulamaması ciddi manada kabul edilebilecek bir durum değil.

Belki hoca da bizim gibi kabul etmeyip, hamle yapma yoluna gitmek istedi ama yönetim bu konuda izin vermedi. Şimdi oyuncu grubuna ayırdığımız bütçe yükselmişken, piyasada elimiz daha fazla açıkken geçtiğimiz yıl kadroda yer alan 6 yabancının 4'ünün takımda tutulmasını açıkçası doğru bulmuyorum.

Bu konunun ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu takım tamamen ortaya çıktığında göreceğiz. 3 kısalı bir sistem planlıyorsak Webster'in sadece maliyeti dolayısıyla tutulması bence çok da doğru bir tercih değil. Alacağı zamı da düşünürsek takımda kalsa Tofaş'tan 240 bin dolar alacak olan Trice'nin de boşta olduğunu düşünürsek.

İşin bir diğer boyutu Zach Auguste. Kendisinden kalıplı, güçlü oyuncuları savunamayan, kendi sikletinde oyuncularda dahi savunma becerisi olmayan. Hücumda zaman zaman önemli bir güç olsa da oyun devamlılığı ve konsantrasyonu bu kadar düşük bir oyuncunun açıkçası takımda tutulmasını doğru bulmuyorum. Bir çırpıda eşleşmesinde yıldız olan 10 tane oyuncu sayabilecekken acele ve yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum tıpkı Webster gibi.

Harrison'un istediği teklifleri almaması üstüne Yaz Ligi'nde de vasat bir görüntü çizmesi ibreyi bize çevirmiş görünüyor. 2 yıllık bir kontratla en azından bonservis kazanabilecek pozisyona gelmemiz gerekiyor Harrison üzerinde. Arapovic konusu zaten hem maliyet hem de çoğumuzun sevdiği, özellikle sezonun son bölümünde çok da iyi katkı veren bir oyuncu olduğu için tutulmasına hiçbirimiz itiraz etmiyoruz sanırım.

Hocaya güveniyorum, takımı kurmak için çok çalıştığına inanıyorum. Ancak Webster ve Auguste kararını gözden geçirmeli ya da etrafını iyi bir şekilde donatmalı.

Açıkcası, Matthias Lessort-Deyonta Davis ya da Eric Moreland gibi bariz fark yaratacak biri gelmediği sürece Zach Auguste'la devam edilmesi taraftarıyım.

Tai Webster konusunda neden acele ettiğimizi de anlamış değilim.Takımın ilk 5 çıkacak yabancıları alındığında ,Arapovic'in arkasında 7. yabancı konumuna düşecek ki bu durumda gelişim göstereceği varsa bile gösteremez.

Bu arada Boston Celtics , Guerschon Yabusele'yi serbest bırakmış.Kilo verip forma girebilirse denenebilecek bir risk.

Auguste için daha önce ben de yazmıştım, ikinci pivot olarak duruma göre tutulabilir diye. Sanırım Ertuğrul Hoca Arapovic'i hep 4 numarada kullanacak ve kalıplı ve caydırıcı olabilecek bir uzun daha alınacak. Yani umarım öyle olur.

Webster'in maliyetini bilmiyorum ama bence beklenti/performans açısından bakıldığında çok kötü bir sezon geçirdi ve ben potansiyel filan da göremedim kendisinde. Skorer olarak düşük maliyetli iyi oyuncular var ama kadro kimyası açısından tutmak istiyor sanırım Ertuğrul Hoca.

Kalnietis gelirse hocanin en buyuk hatasi olur bence, gecen sene Klobucar eski oyuncusu diye normal tercihti bir de Webster’i alma sarti sunmusti menajeri, o tutmadi ama Kalnietis bizim icin cok kritik bir pozisyona gelmis olacak imzalarsa.

Asvel'in ondan çıkıp Diot'a gitmesi de çok enteresan oldu bence. Kötü denilebilecek bir sezon geçirmedi ama kararsız kaldım. Hele ki yanında Webster varken. Genel olarak iyi bir profesyonel tabi.

Son düzenleme:
Kalnietis gelirse hocanin en buyuk hatasi olur bence, gecen sene Klobucar eski oyuncusu diye normal tercihti bir de Webster’i alma sarti sunmusti menajeri, o tutmadi ama Kalnietis bizim icin cok kritik bir pozisyona gelmis olacak imzalarsa.

Kalnietis ile ilgileniyoruz demek.
Aslında geçen sene iyi bir sezon geçirmişti.
Kötü değil o kadar ya 😏

Teşhisi koymakta zorlandığımızı düşünüyorum. PG almaya hiç gerek yok aslında şu anda. Webster PG oynarken yaratıcılığı düşüyor olabilir ama 2 numara oynayıp savunma zaafı oluşturması ve skor olarak takımın tavanını düşürmesi daha çok yaralayacak bizi. İlla PG alacaksak da sezon başladıktan 2-3 ay sonra P&R oynayabilen bi 2-3 alıp yola devam etmek gerekecek. Webster'in kalması çok sıkıntı çıkaracak kadro oluştururken maalesef.

Tahminim sezon ortası bir forvet eklemesiyle Kalnietis/Webster - Harrison/Yiğit - X/Göksenin şeklinde kısa üçlüsüne döneriz. 8 yabancı olacak böyle ama takım başka şekilde işin içinden çıkamaz gibi.

Bana kalırsa koç, Tai Webster'ı 7. yabancı olarak düşünüyor.Ama yabancılara ayıracağımız para kısıtlıyken ve her talip olan oyuncumuza bir talip daha çıkıyorken Webster kadroda tutmak gereksiz yere takımın tavanınını düşürmek gibi geliyor.

Mantas Kalnietis 4 yıl önce olsa çok yerinde bir transfer olurdu.Şimdi adının geçmesi bile gereksiz.

Teşhisi koymakta zorlandığımızı düşünüyorum. PG almaya hiç gerek yok aslında şu anda. Webster PG oynarken yaratıcılığı düşüyor olabilir ama 2 numara oynayıp savunma zaafı oluşturması ve skor olarak takımın tavanını düşürmesi daha çok yaralayacak bizi. İlla PG alacaksak da sezon başladıktan 2-3 ay sonra P&R oynayabilen bi 2-3 alıp yola devam etmek gerekecek. Webster'in kalması çok sıkıntı çıkaracak kadro oluştururken maalesef.

Tahminim sezon ortası bir forvet eklemesiyle Kalnietis/Webster - Harrison/Yiğit - X/Göksenin şeklinde kısa üçlüsüne döneriz. 8 yabancı olacak böyle ama takım başka şekilde işin içinden çıkamaz gibi.

+1. tamamen katılıyorum. tai webster geçen seneki gibi göksenin - harrison ile oynasın demiyoruz, kloubucar yerine pnr oynayan lider 2 almak lazım webster 'ın kaldıgını düsünürsek.

Göksenin 350k alıyor o paranın yarısına Erkan - Okben/Onuralp yapmak varken beyefendiye yeni sözleşme verdik.

Sırf maaşlar ödenmediğinde içeriyi idare ediyor diye veriyoruz bu parayı. Böyle bir şey olabilir mi ya