Nihad Djedovic

Türk taraftar profiline bitiyorum daha adam top başı yapmadan ilahlaştıranlara alışmışdıkda yerin dibine sokanlarıda görmeye başladık

Bahsettiğiniz kalite oyuncuları yıldız olmadan önce kaçınız tanıyordunuz? Basketbolu desteklemek başka bir şeydir basketbolu takip etmek başka bir şeydir.

Kimsenin yıldız beklentisinde olduğunu sanmıyorum. Play-off'lar başlıyorken bu sezon takımın iki kilit oyuncusundan birini kaybettik.
Transferi bu açığı kapatmak için yapmamız gerekiyorken gidip Djedovic'i aldık ve şimdi de -kumaşı var- diye transferi mantıklı bir hareketmiş gibi göstermeye çalışıyoruz.

Bence en mantıklı transfer yapıldı. İçeriyi zorlayabilecek, birebirde oyuncu eksiltebilecek bir oyuncu gibi duruyor ve zaten problemli olduğumuz konulardı bunlar. Shumpert ın 4 oynadığı takımda değil 3 4 bile oynar bence bu oyuncu. Shumpert ın 4 numara oynamasından doğan defolarımızı başka pozisyonlara yüklemeyelim artık. Tahminimce oyunu açma ve top dolaşımı konusunda bizi epey rahatlatacaktır.

Kimsenin yıldız beklentisinde olduğunu sanmıyorum. Play-off'lar başlıyorken bu sezon takımın iki kilit oyuncusundan birini kaybettik.
Transferi bu açığı kapatmak için yapmamız gerekiyorken gidip Djedovic'i aldık ve şimdi de -kumaşı var- diye transferi mantıklı bir hareketmiş gibi göstermeye çalışıyoruz.

"Kör ölür badem gözlü olur."
Daha düne kadar "savunulacak hiç bir tarafı yok." dediğiniz bir oyuncuya (Shipp) bu sezon takımın iki kilit oyuncusundan biri demek "çok ilginç" doğrusu.

Daha adam oynamadan gelip burada atıp tutuyorlar.
Neymiş belli bir kumaşı olan oyuncu değilmiş; Ben hiç izlemediğim halde biraz araştırma yapınca oyuncunun 2 sene önce Barca tarafından transfer edildiğini, Roma'da kiralık oynadığını ve euroleague de hatırı sayılır bir performans gösterdiğini, Bosna milli takımının en iyi iki oyuncusundan biri olduğunu öğrenebildim.

Neymiş Kazan belli oyuncuları almış ondan final 8 deymiş; arkadaşım Lyn Greer'i sene başında biz alsaydık burada kıyamet kopardı (diğer oyuncuları da dahil buna). Önemli olanın iyi bir takım olmak olduğunu bilmeyen arkadaşlar var hala.

Neyse umarım potansiyelini bizde yansıtır ve forumda bir çok kişinin sıradan oyuncu dediği Shiip'in verdiği katkıyı verebilir.

"Kör ölür badem gözlü olur."
Daha düne kadar "savunulacak hiç bir tarafı yok." dediğiniz bir oyuncuya (Shipp) bu sezon takımın iki kilit oyuncusundan biri demek "çok ilginç" doğrusu.

Shipp hakkında yazdıklarımı okuduysanız sezon başında ondan neler beklediğimi, neden eleştirdiğimi de biliyorsunuzdur. Shipp'in geçtiğimiz sezon ile bu sezon arasındaki gelişimin veya takım içerisindeki rol farklılığının farkındayım. Bunu başlığında da bundan bir kaç ay önce yazmıştım.

Alıntıda bana ayar verme çabasına girmenizi değil de yukarıdaki mesajıma cevap vermenizi tercih ederdim açıkçası.

Bu takım el aminlerin arroyoların solomonların cirit atacağı bir takım değil..Bunu hala anlamamış çoğu kişi..Hala fitch tarzı oyuncular bekleyen var..Evet önemli oyuncular bu tip oyuncular..Ancak Bu adamlar Galatasaray Basketbol takımını bozar..Arroyo beşiktaşta döktürür seneye de çeker gider..Mensah sene sonuna kadar en iyi yarı finale sokar beşiktaşı sonra gider..Andriç maç kazandırmaz, savoviç shipp yada nihat takıma maç kazandırmaz diğerleri gibi..Ancak şampiyonluklar ve başarı kazandırırlar..

Nihat Djedoviç ise şunu söyleyebilirim preldziç gibi top sektirmeyi bilmeyen adamdan basketbolcu olduysa eğer Djedoviç özellikle de Oktay Hoca ile bu ligin kralı olur..

Shipp hakkında yazdıklarımı okuduysanız sezon başında ondan neler beklediğimi, neden eleştirdiğimi de biliyorsunuzdur. Shipp'in geçtiğimiz sezon ile bu sezon arasındaki gelişimin veya takım içerisindeki rol farklılığının farkındayım. Bunu başlığında da bundan bir kaç ay önce yazmıştım.

Alıntıda bana ayar verme çabasına girmenizi değil de yukarıdaki mesajıma cevap vermenizi tercih ederdim açıkçası.

Ayar vermek gibi bir niyetim asla olamaz haddim de değil açıkcası. Öyle bir algıya neden oldumsa özür dilerim.
Çok da fazla takip edemediğimiz izleyemediğimiz bir oyuncu hakkında yorum yaparken daha dikkatli olunması gereğinden hareketle bir şeyler yazmıştım.
Oyuncunun yetenekleri dışında sisteme uyumu da önemli hatta belki daha önemli. Cem Akdağ dönemindeki Evren ile son iki yılın Evren i tamamen farklı ik oyuncu gibiler.
Özetle; Oyuncu tercihi teknik ekibin işi, taraftarlar olarak bizim işimizin ise formanın hakkını veren-sonuna kadar mücadele eden- tüm oyuncularımıza koşulsuz destek vermek olduğuna inanıyorum.
Kaldı ki oyuncu seçiminde bizim bilemediğimiz pek çok değişkenin de olduğunu unutmadan yorum yapmalıyız sanırım.
Yaratılan bu sinerji bozmadan devam etmek gerek.

Umarım yanılırım ama 27 dakika ortalama süre alan ve 0.1 i hücum olmak üzere 2.5 ribaunt ortalaması ile oynayan bir oyuncu bizim sistemimizde tüm pis işleri yapan Shipp'in yerini dolduramaz. Doldurabilmesi için evrim geçirip başka bir oyuncu haline dönüşmesi gerekir. Oktay Hoca "bu değişimi gerçekleştirebileceğine inanmış ki bu transferi yaptırdı"demekten başka çare yok.

Beklemeyip görmekte fayda var, dediğim gibi umarım yanılırım.

Umarım yanılırım ama 27 dakika ortalama süre alan ve 0.1 i hücum olmak üzere 2.5 ribaunt ortalaması ile oynayan bir oyuncu bizim sistemimizde tüm pis işleri yapan Shipp'in yerini dolduramaz. Doldurabilmesi için evrim geçirip başka bir oyuncu haline dönüşmesi gerekir. Oktay Hoca "bu değişimi gerçekleştirebileceğine inanmış ki bu transferi yaptırdı"demekten başka çare yok.

Beklemeyip görmekte fayda var, dediğim gibi umarım yanılırım.

Bence Shipp ile kıyaslamakla hata yapıyoruz. Onun benzeri bir adam aradıkları (ilgilendiğimiz oyuncular bunu gösteriyor) düşünmüyorum. Bizim takımımız Shipp'in yaptığı pis işleri kapatabilecek takım kimyasına sahip. Daha farklı ve gelişime açık bir oyuncu ile şimdiden gelecek senenin planları yapılmaya başlanmış bile olabilir.

hala sözlerimin arkasındayım, galatasaray gibi büyük takım ,jayce carrol, lorbek, siskaouskas,ndong,kaukenas gibi oyuncuların peşinde olmalı,

Milyon dolarlar serip yıldız almak mı , yıldızlar yaratmak mı ? Bana ikinci seçenek hep daha heyecanlı gelmiştir. Bu takımın bir geleneği olacaksa oyuncu yetiştirme işi de bunun bir parçası olmalı. Çok değil 2 sene önce Partizan, Maccabi'yi bütçesiyle elemedi herhalde.Gordon ve Shipp'in gelişimleri de malum. Djedovic için Shipp'in yaptığı işleri yapamaz deniliyor. Shipp özel bir oyuncu. Onun boşluğunu doldurmak kolay değil ki o özelliklere sahip birini 6 aylığına getirmek daha da zor. Djedovic Shipp'in yaptığını yapmasın. En iyi yaptığı şeyleri yapsın. Karşılıklı bir memnuniyet olursa umarım kişisel gelişimini bu forma altında sürdürür. Hatta bu forma altında daha da büyür.

Bence Shipp ile kıyaslamakla hata yapıyoruz. Onun benzeri bir adam aradıkları (ilgilendiğimiz oyuncular bunu gösteriyor) düşünmüyorum. Bizim takımımız Shipp'in yaptığı pis işleri kapatabilecek takım kimyasına sahip. Daha farklı ve gelişime açık bir oyuncu ile şimdiden gelecek senenin planları yapılmaya başlanmış bile olabilir.

Kendi düşünceme göre ufak bir düzeltme yaparak, katılıyorum bu yoruma.

Şu dönemde Shipp'in yaptıklarını yapacak oyuncu bulmak zaten kolay değil. Daha doğrusu iyi bir oyuncu bulmak kolay değil şu dönemde. Shipp'in yaptıklarını, belki aynı seviyede olmasa da, takım olarak yapmamızı sağlayacak, Göksenin, Caner ve tabi ki Gordon gibi oyuncular var elimizde. Özellikle uzun süredir düzgün dakika alamayan Caner'in ve savunma konusunda oldukça gayretli ve bezdirici olan Göksenin'in o açığı kapatmada etkili ve yeterli olacaklarını düşünüyorum.

Shipp'in eksikliğini hissedeceğimiz nokta, zaman zaman içeriye dalışları ve hücumda da ortalığı karıştırmasıydı. Djedovic'i daha önce izlemedim ama ismini ve potansiyelini az çok duyup-okumuştum. En azından delicilik ve şut konusunda eksiklikleri giderebilir diye düşünüyorum. Kesin iş yapar falan demek zaten doğru değil, senenin en kritik döneminde takıma gelmiş, uyum süreci yaşama imkanı bile olmadan maçlara çıkacak. O yüzden gereğinden fazla övmek ve aynı zamanda negatif yönde eleştirmek mantıklı olmaz.

Kaan Kural'ın açıkladığı bir tarzda oyuncu olduğunu biliyordum. Kaan'ın dediği gibi de uyarsa, önümüzdeki senenin temelini oluşturan oyunculardan biri olacak. Uymazsa ve takım kimyasını bozacak şekilde davranırsa da yollar ayrılacaktır. Oktay Hoca da dönemin ortasında sistem oluşturacak, önümüzdeki senenin planına göre transfer yapacak değil herhalde. Şanssız bir sakatlık durumu yaşadık takım olarak, hoca da malum şartlarda yapılabilecek en mantıklı transfer için uğraşıyor. Bekleyip görmek lazım..

hala sözlerimin arkasındayım, galatasaray gibi büyük takım ,jayce carrol, lorbek, siskaouskas,ndong,kaukenas gibi oyuncuların peşinde olmalı,
Peki bunu nasıl yapacağız Cem abi?Oktay Mahmuti'yle başladığımız projede 1.5 senede ileriye doğru 2 adım atmayı planlarken 5 adım attık.Bu sayede sezonun bu döneminde böylesine ciddi bir potansiyeli transfer edebilecek düzeye geldik.10 adım attıracak bir yöntem biliyorsanız memnuniyetle dinleriz sizi.

Peki bunu nasıl yapacağız Cem abi?Oktay Mahmuti'yle başladığımız projede 1.5 senede ileriye doğru 2 adım atmayı planlarken 5 adım attık.Bu sayede sezonun bu döneminde böylesine ciddi bir potansiyeli transfer edebilecek düzeye geldik.10 adım attıracak bir yöntem biliyorsanız memnuniyetle dinleriz sizi.

yönteme gerek yok basıcan parayı alıcan, krizdeki yunan kulubleri nasıl alıyorsa alıcan , gerekirse sponsor arıyacaksın 25 miyonluk tafattarı olan bir camiasın, barcelona gibi büyük takım kendine yedirmiş regal isminin başına koydurmuş

yönteme gerek yok basıcan parayı alıcan, krizdeki yunan kulubleri nasıl alıyorsa alıcan , gerekirse sponsor arıyacaksın 25 miyonluk tafattarı olan bir camiasın, barcelona gibi büyük takım kendine yedirmiş regal isminin başına koydurmuş
Olympiakos da yönteme ihtiyaç duymadı 14-15 sezondur.Sizden ricam Olympiakos'lu bir taraftar bulup sorun,yönteme ihtiyaç var mı yok mu diye?

shipp'in bu sene takıma kattıklarını katabilecek ölçüde oyuncular romain sato,pete mickeal vs. ha bir de 3 numara oynayıp da bu kadar rebo katkısı yapan ak 47 var...ee bunları da takıma kazandırma imkanı olmadıgına göre...

djedovic tutar tutmaz orasını bilemem ama bu adam shipp'in yerine gelmedi ona eminim...eger takım kimyasına uyum saglarsa önümüzdeki sezon lako'nun yerinde olacak...
3 numara için de eger cska bu sene avrupa şampiyonu olursa kupayı kaldırdıktan sonra siskauskas'ı bir ihtimal bırakabilir yaşından ötürü...o zaman shipp'in arkasında yer alacak hem tecrübeli hem şutör hem de uzun süreler oynamasına gerek olmayacak bir 3 numaraya sahip olabiliriz...zaten hali hazırda shipp varken genç ve uzun süreler sahada yer almak isteyecek bir 3 numara getirmek çok mantıklı olmaz...