TBL 25. Hafta | Fenerbahçe Ülker 76 - 72 Galatasaray CC

Re: F.Ülker- GALATASARAYIMIZ 26.03.2008 / 20.00

Bence Dee nin tekrardan form tutması ve Hite ın çok iyi bir Canaria maçı çıkarması oyuncularımızı fazlasıyla motive etmiştir. Bu yüzden inanıyorumki Fenerbahçe maçında takımın iyi defans yapması ve 40 dk iyi mücadele etmesi halinde F.Ülkeri sahada kazıyacağız !

Bu maçı kazanmamızı sağlıcak en önemli fakötür Fenerbahçe-Ülker seyircisi olacak.Eğer düşündüğüm kargaşa ortamı salon atmosferinde olursa Fener-Ülker'e acı bir mağlubiyet tattırabiliriz.

Tabi Solomon'un da azmaması şartı ile.

benim bildiğim fb bize hiç ezik oynamaz..yalnız şunu belirtmek gerekir..geçen yıl vasat kadromuzla onları evlerinde 2 maçtada hayli zorlamıştık..şimdi kadromuz süper..kesinlikle ezik oynamamalıyız..yenmemiz lazım..zaten yüksek ihtimal play offta karşılaşacaz..bir yenersek süper olur..çok iyi oynamamız lazım..aris yendiğine göre bizde yenebiliriz..dee ve özelliklede formsuz hüseyin mutlaka etkili oynamalı..aksi takdirde solomon,ömer,rasim..... tehlikeli adamları var

Ahmet Arif' Alıntı:
Bu senenin bence en önemli maçına çıkacağız. Efes'in Serkan'dan bütün sene yararlanamaması ve yabancılarının gitmesi ile kağıt üstünde güçlü tek takım hüvviyetine kavuştu Fener ama dediğim üzere; kağıt üstünde. Kadrosu çok iyi olmasına rağmen Tanjevic'in "deha"sı sayesinde beklenmedik mağlubiyetler almakta.

Fenerbahçe'nin çok önemli bir silahı var: savunması. Avrupa'nın en iyi kısa savunma rotasyonlarından birisine sahipler. Keza piyasada pivot yokken onlarda 4 tane hepsi 2,10 üzerinde ve uzun kollu pivotları var. Tanjevic sağolsun 2 uzunu yanyana oynatmayı beceremeyerek elindeki iyi kadronun hakkını verememekte. Euroleague'deki bhasit mağlubiyetlerinden sonra yaptığı açıklamalara bakarsanız, Mirsat'ı çok aradık diyor. Fenerbahgçenin geçen senenden beri devam eden önemli hastalıkalrından birisi şutör uzunları tutamamak. Mirsat'ı aradık derken aslında: "2 pivotu yanyana oynatamıyorum bu nedenlede rasim'i 4 numarada kullanıyorum ve o da yetersiz kalıyor diyor." Umarım bizim maçta da Rasim'i kullanmaya devam eder. Semih Ömer ikilisi yanyana oynarken özellikle Gaines'in pota altı sayılarında çok yüzdeli olmamayacağını tahmin ediyorum. Owens formunun artması ise bizim için en önemli gelişmelerden birisi. Owens'ın şutları maçı kazanıp kazanmamızı belirlyecektir diye tahmin ediyorum. Owens, semih ya da Ömer'in savunmasında hareket ederek atacağı şutlarda yüzdeli olabilirse, Rasim daha fazla oyunda kalır ve bu bizim için önemli bir avantaj olur.

Solomon Dee eşleşmesi ise çok kritik olacak. Solomon her ne kadar ilk maçta sayı üretmiş olsa da maç boyu dee'ye diş geçiremenin hazımsızlığını sürekli hissettirdi. Yine dee'ye diş geçiremeyecek ve böylece takımını yakacak bir tutum sergileyeceğini umuyorum.

Kağıt üstünde Fener hem kısa hem de uzun Rotasyonu ile bizden daha iyiler. Ama son tahlilde maçlar kağıt üstünde kazanılmıyor. Yüreğini koyan maçı kazanıyor.

Tüm bunlara rağmen maçı ben Fener'in rahat kazanacağını tahmin ediyorum. Umarım yanılırım. Yanılmak kadar güzel bir şey olur mu? Mücadele edeceğimizden eminim ama Fener'in pota altındaki uzunları ve onların uzun kolları bizi çok fazla pota dışına sürükleyecektir. Son zamanlarda çok değerli galibiyetler alıyoruz ama bu galibiyetleri getiren dış şutları Fener kısaların bize o kadar rahat attırmayacaklarını düşünüyorum. Ömer solomon ve kinsey üçlüsünün sahada olduğu durumda Fener kısa savunmasının çok baskın olacağını ve sayı bulmakta çok zorlanacağımızı düşünüyorum. Fener'i 70 sayının altında tutmamız gereken bir maç. Çünkü 70 sayıyı Fener'e karşı geçmekte bence çok zorlanırız. Son tahlilde umarım yanılırım ve çok değerli bir galibiyetle deplasmandan aslanlar galibiyetle dönerler.
ahmet abi haklı..gerçekten adamlar beşiktaştan falan iyiler..ligdeki en zor maçımız..solomonu tutamazsak hele çok çok zor

Maç bence 1. kısmı Solomon la Dee arasında olacak. 2. kısmı ise pota altında olacak. FB uzunlar savunmada dışarı açılınca çok yoruluyolar çünkü ayakları çok yavaş oyuncular. Eğer Britton u kullanırsak o da bu takımın bir parçası olduğunu gösterip dış atışlarda iyi yüzde kaydederse bu maçı çok kolay geçeri. 3. kısım ise Hite ve Tufan bu 2 oyuncunun içeri penetre edip FB uzunlarını kısa zamanda faul problemine sürüklemeleri lazım !

Fenerbahce uzunlarıda biticek gibi değil ama :) yani hemen akla gelen oğuz,semih,mirsad,vidmar,ömer,rasim ... gercekten iyi bir kadroları var.

Takımımız yavas yavas forma gırmeye basladı canaria karsı takımı cok ekonomik kullandı murat hoca ama keske fatih`de süre verseydi.
Normal sartlarda bıraz kendımızı sıkarsak bu fulkerı ezeriz kim nederse desin ligde en cok savasan ıkı takımdan biriyiz geriden gelmeyi , taraftar baskısını altabılen bir takımız artık, tek korkum hakemler simdiden sölemek gerekirse.

Bu maçın kilidi bence Owens ın topu eline alır almaz zamana ve boştaki arkadaşlarına fazla bakmadan büyük bir iştahla potaya gönderdiği şutların isabet yüzdesi olacak.Bu şutlar 2 taraf için de çok kritik.Pota altında fenerin gerçek anlamda uzun rotasyonunun(gaines i gerçek bir 5 numara olarak görmüyorum.Boy olarak da kısa kalıyor zaten)bizden fazla olduğunu düşünürsek owens ın bu orta mesafeli şutları çok önemli.Bu şutlar girmezse fenerin boyalı alanda daha da kapanıp pota altından kolay sayı vermeyeceğini düşünmüyorum.Zaten uzun oyuncular karşısında gaines ve owens ın ne kadar zorlandıklarını efes maçında görmüştük.Fenerin uzunlarının da boy ve kol olarak 2 abd imizi rahatsız edeceği kesin.Bu yüzden Hüseyin e büyük iş düşecek .Tecrübesiyle fenerin genç pivotlarını etkisiz hale getirebilir.Bu maçta zaman zaman fatih solak da denenebilir.En azından pota altında kolay teslim olmayacağımızın sinyalini vermesi açısından önemli.Son olarak fenerin kısalarını da havaya sokmazsak ki burda mrsic ve solomon u iyi savunmalıyız maçı alabiliriz.Ancak çok zor maç olacağı kesin.Günümüzde olursak kazanabiliriz.Bu maçın bri diğer önemi de olası play off eşleşmesinde saha avantajını elimize geçirme şansımız.Bjk ya karşı muhtemelen ilk maça deplasmanda başlıcaz en azından fenere karşı evimizde başlamak açısından son derece önemli maç.Tabii bir de şampiyonluk yolunda da ciddi bir sınav olucak.Bence bu sene şampiyonluk 3 büyükler arasında geçer.Efes ve telekom transfer yapamazlarsa final oynamaları zor.

Ahmet Arif' Alıntı:
Bu senenin bence en önemli maçına çıkacağız. Efes'in Serkan'dan bütün sene yararlanamaması ve yabancılarının gitmesi ile kağıt üstünde güçlü tek takım hüvviyetine kavuştu Fener ama dediğim üzere; kağıt üstünde. Kadrosu çok iyi olmasına rağmen Tanjevic'in "deha"sı sayesinde beklenmedik mağlubiyetler almakta.

Fenerbahçe'nin çok önemli bir silahı var: savunması. Avrupa'nın en iyi kısa savunma rotasyonlarından birisine sahipler. Keza piyasada pivot yokken onlarda 4 tane hepsi 2,10 üzerinde ve uzun kollu pivotları var. Tanjevic sağolsun 2 uzunu yanyana oynatmayı beceremeyerek elindeki iyi kadronun hakkını verememekte. Euroleague'deki bhasit mağlubiyetlerinden sonra yaptığı açıklamalara bakarsanız, Mirsat'ı çok aradık diyor. Fenerbahgçenin geçen senenden beri devam eden önemli hastalıkalrından birisi şutör uzunları tutamamak. Mirsat'ı aradık derken aslında: "2 pivotu yanyana oynatamıyorum bu nedenlede rasim'i 4 numarada kullanıyorum ve o da yetersiz kalıyor diyor." Umarım bizim maçta da Rasim'i kullanmaya devam eder. Semih Ömer ikilisi yanyana oynarken özellikle Gaines'in pota altı sayılarında çok yüzdeli olmamayacağını tahmin ediyorum. Owens formunun artması ise bizim için en önemli gelişmelerden birisi. Owens'ın şutları maçı kazanıp kazanmamızı belirlyecektir diye tahmin ediyorum. Owens, semih ya da Ömer'in savunmasında hareket ederek atacağı şutlarda yüzdeli olabilirse, Rasim daha fazla oyunda kalır ve bu bizim için önemli bir avantaj olur.

Solomon Dee eşleşmesi ise çok kritik olacak. Solomon her ne kadar ilk maçta sayı üretmiş olsa da maç boyu dee'ye diş geçiremenin hazımsızlığını sürekli hissettirdi. Yine dee'ye diş geçiremeyecek ve böylece takımını yakacak bir tutum sergileyeceğini umuyorum.

Kağıt üstünde Fener hem kısa hem de uzun Rotasyonu ile bizden daha iyiler. Ama son tahlilde maçlar kağıt üstünde kazanılmıyor. Yüreğini koyan maçı kazanıyor.

Tüm bunlara rağmen maçı ben Fener'in rahat kazanacağını tahmin ediyorum. Umarım yanılırım. Yanılmak kadar güzel bir şey olur mu? Mücadele edeceğimizden eminim ama Fener'in pota altındaki uzunları ve onların uzun kolları bizi çok fazla pota dışına sürükleyecektir. Son zamanlarda çok değerli galibiyetler alıyoruz ama bu galibiyetleri getiren dış şutları Fener kısaların bize o kadar rahat attırmayacaklarını düşünüyorum. Ömer solomon ve kinsey üçlüsünün sahada olduğu durumda Fener kısa savunmasının çok baskın olacağını ve sayı bulmakta çok zorlanacağımızı düşünüyorum. Fener'i 70 sayının altında tutmamız gereken bir maç. Çünkü 70 sayıyı Fener'e karşı geçmekte bence çok zorlanırız. Son tahlilde umarım yanılırım ve çok değerli bir galibiyetle deplasmandan aslanlar galibiyetle dönerler.

Ahmet Abi'nin teknik açıdan yaptığı yorumlara katılmamak elde değil.
Ancak Fülker'in bizi rahat yenebileceği hususuna pek katılmıyorum.
TBL'de rakiplerimizden en iyi basketbol oynayan takım Beşiktaş Cola Turka'dır.Onları izleyince gerçekten çekiniyorum.Shumbert gibi bir adamları var ki tam anlamıyla süper bir oyuncu.Kaya Peker'den bahsetmeme gerek yok zaten.Beşiktaş'ı guard konusundaki eksikliğini de bir şekilde kapatmış görüyorum.Ligde 7 maçlık serileri devam ediyor.Son bulmasını diliyoruz.
Zaten ULEB Cup'ta onlarla eşleşmemiz bir hayli kötü oldu -ki Kızılyıldız'ı tercih ederdim birçok kişi gibi-
Fülker'den çok çekinmemize gerek yok.Canaria serisindeki gibi oynarsak işlerin zor olacağını düşünmüyorum.
Ayrıca seyirci,hakem vb. etkenlerin bizim gibi bir takımı yıldıramayacağına inananlardanım.
Galip geleceğimizi düşünüyorum..

Bu maçın kilidi bencede owens olacak.. İki takım oyuncularını karşılaştıracak olursak ..
DEE BROWN-SOLOMON : İstatistik olarak solomon daha üstün,skor bakımından da daha faydalı bu durumda dee brown onu savunarak yenebilir.. Sert savunma yaparak solomon'un moralini bozmalı oyun kurmasını engellemeli topu solomon'dan kaptığında zaten brown potanın dibince bitecektir topu çemberin içine bırakarak fenerbahçe taraftarını üzecektir..
R.HİTE-ÖMER ONAN:Ömer hite'a şut şansı vermeyecektir çok hızlı bir kere ama tufanla yardımlaşırsa ömer'i erken faul problemine sokabilirler.buda fenerbahçenin savunmadaki direncini bitirir.zaten maç savunma savaşı olarak geçecek.
TUFAN-WHİTE:BURADA TUFAN BOŞ KALDIĞINDA AFFETMEYECEKTİR.white tufan eşleşmesinde tufan daha avantajlı white'ın boy avantajı var belki ama tufan'ın şutları daha iyi boş kaldığı zaman cezayı kesecektir tufannn...
Owens-Mirsad:Owens mirsad'ı erken faul problemine sokacak bundan eminim.owens'ı dışarıda topla buluşturursak fenerbahçeli oyuncular onu savunmada zorlanacak.maçın en önemli oyuncusu owens eğer gününde olursa maçı biz kazanırız.
hüseyin-ömer aşık:Hüseyin'in tecrübesi karşısında ömer aşık'ın pek fazla varlık gösteremeyeceğini düşünüyorum maçın kaderini kısaların kendi aralarındaki savaşı belirleyecek hite ve brown'a çok iş düşüyor onlara güveniyorum Galatasaraylı olmak ne demek öğrendiler bence aslanlar gibi oynayacaklar ....

Bayram Kurtulmuş' Alıntı:
Bu maçın kilidi bencede owens olacak.. İki takım oyuncularını karşılaştıracak olursak ..
DEE BROWN-SOLOMON : İstatistik olarak solomon daha üstün,skor bakımından da daha faydalı bu durumda dee brown onu savunarak yenebilir.. Sert savunma yaparak solomon'un moralini bozmalı oyun kurmasını engellemeli topu solomon'dan kaptığında zaten brown potanın dibince bitecektir topu çemberin içine bırakarak fenerbahçe taraftarını üzecektir..
R.HİTE-ÖMER ONAN:Ömer hite'a şut şansı vermeyecektir çok hızlı bir kere ama tufanla yardımlaşırsa ömer'i erken faul problemine sokabilirler.buda fenerbahçenin savunmadaki direncini bitirir.zaten maç savunma savaşı olarak geçecek.
TUFAN-WHİTE:BURADA TUFAN BOŞ KALDIĞINDA AFFETMEYECEKTİR.white tufan eşleşmesinde tufan daha avantajlı white'ın boy avantajı var belki ama tufan'ın şutları daha iyi boş kaldığı zaman cezayı kesecektir tufannn...
Owens-Mirsad:Owens mirsad'ı erken faul problemine sokacak bundan eminim.owens'ı dışarıda topla buluşturursak fenerbahçeli oyuncular onu savunmada zorlanacak.maçın en önemli oyuncusu owens eğer gününde olursa maçı biz kazanırız.
hüseyin-ömer aşık:Hüseyin'in tecrübesi karşısında ömer aşık'ın pek fazla varlık gösteremeyeceğini düşünüyorum maçın kaderini kısaların kendi aralarındaki savaşı belirleyecek hite ve brown'a çok iş düşüyor onlara güveniyorum Galatasaraylı olmak ne demek öğrendiler bence aslanlar gibi oynayacaklar ....
umarım hüseyin son haftalardaki oyununu orada oynamaz..canaria maçında hiç beğenmedim,kendine gelmeli

Hüseyin murat hoca'nın dediğine göre canaria maçında sol dizinden sakattı.sol dizi bandajlıydı,hem o yüzden az dakika verdim dedi.
tau karşısındaki feneri görünce korktum açıkçası.orda kazanabilmek için iyi savunma şart solomon'a ...

Sertaç Kütükcüler' Alıntı:
Hüseyin murat hoca'nın dediğine göre canaria maçında sol dizinden sakattı.sol dizi bandajlıydı,hem o yüzden az dakika verdim dedi.
tau karşısındaki feneri görünce korktum açıkçası.orda kazanabilmek için iyi savunma şart solomon'a ...
Sertaç kardeş korkmana gerek yok , tau liderliği garantileyip bu maça geldi ve hiç oynamadılar.

Ahmet Akay' Alıntı:
[quote="Sertaç Kütükcüler":1lwv8r2b]Hüseyin murat hoca'nın dediğine göre canaria maçında sol dizinden sakattı.sol dizi bandajlıydı,hem o yüzden az dakika verdim dedi.
Sertaç kardeş korkmana gerek yok , tau liderliği garantileyip bu maça geldi ve hiç oynamadılar.[/quote:1lwv8r2b]
Ben fenerden değilde,solomondan çekiniyorum.ilk maç adım attırmamıştı dee brown'a birde akşamki gibi yüzdeli oynarsa işimiz zor olur.sololmonun tipik özelliğidir karşısında nba patentli bir oyuncu olunca olayı bireysele çeviriyor.dee brown üstünlük sağlarsa fiziksel ve mental olarak solomon'a,feneri yenebiliriz.

Basketboldan anlamam, hafızama da çok güvenmem ama ilk maçta Solomon mu Dee´ye adım attırmamıştı yoksa Dee mi Solomon´a? Benim hatırladığım Solomon Dee´nin savunması karşısında çılgına dönmüş Dee´yi alt etmeye çalıştığı için takımının oyununu bozmuştu.

Ne zaman bu sefer kazanacağız desem farklı kaybediyorduk. Umutlarımın az olduğu son maçta da çok rahat bir galibiyet aldık.

Rakip Fener Ülker, maç Abdi İpekçi´de, hakemlerin Fener aleyhindeki durumlarda gözlerinin kör, kulaklarının sağır olması muhtemel maçlardan birisi... Umudum var mı sorusunda Hagi´nin bir sözü geliyor aklıma"Galatasaray´ın olduğu yerde umut her zaman vardır." Az da olsa...

dee solomona karsi ilk macta kayipti ama su varki owens bi baska oynamaya basladi hatirlarsaniz ilk macta ayni kanarya macindaki gibi oynamis uclukleri bile sokmustu pota altinda fulkerin ezici ustunlugunun oldugunu dusunuyorum ama huseyin tecrubesini yabana atmamak lazim ve tabi owens in dis sut sokmasi demek fulkerin rasime donmesini saglayacak buda bize ribauntlarda bir ustunluk verebilir mirsad hazir olmamasi iyi cunku ilk macta ayakta kalan tek oyuncu solomon yine pislik yapacagina bahse girerim hite kinsey ve white gore daha aktif ve sabirli hucum ediyor ama fulkerin hesaba bence katmadigi bir sey var cenk kaya ve tufan gununde olduklarinda mac kazandiriyorlar insallah hepsi gununde olurda azizenin su sen yuzunu goruruz.

İlk maç solomon dee borown'u kitlemişti,dee sadece boş bir fast break atabilmişti.solomon 14 sayı atmıştı ama dediğim gibi karşısında nba patentli bir oyuncu olunca çok hırslanıyor buda bireysel oynamasına ve dolayısıyla kaybetmelerine mal oldu.dee onu iyi savunarak takımı oynatmasına izin vermemesi lazım...

İlk maçta istediği gibi oynayamayan Dee, bu maçta yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışacaktır bence.(Çünkü bariz Salomonla aralarında bir çekişme var, şunu da ekleyeyim Salomon'un gücünün ve fiziksel üstünlüğünün bilincinde.)Ama benim fark ettiğim, Dee sakatlanmaktan korktuğu için son zamanlarda çok da sert oynamıyor.Bir de tabi çalınacak faullerden.Canaria maçından önce serbest atış çalışmış herhalde, biraz da üçlüklerinde istikrar olsa çok iyi olacak.Ben her maçı izleyişşimde, üçlük atmaya yeltendiğinde ' atma sen onu sokamazsın' dediğimi fark ettim.

Gaines iyi oynuyor diyordum, son iki maçta beni şaşırtı.En istikrarlı giden Hite ve Cüneyt.Tufan' dan da iyi bir oyun bekliyorum.Açıkcası oyuncularımız oynadıkları her maçta beni şaşırtabiliyorlar.Bu yüzden ben hala stres içinde maçları izlemeye devam ediyorum.Bu maça gitsem mi, gitmesem mi düşünüyorum, kendi sağlığım açısından :)

Sertaç Kütükcüler' Alıntı:
İlk maç solomon dee borown'u kitlemişti,dee sadece boş bir fast break atabilmişti.solomon 14 sayı atmıştı ama dediğim gibi karşısında nba patentli bir oyuncu olunca çok hırslanıyor buda bireysel oynamasına ve dolayısıyla kaybetmelerine mal oldu.dee onu iyi savunarak takımı oynatmasına izin vermemesi lazım...

Zaten yazının devamında yazmışsın.14 sayı attı da ne oldu?Kontrolden çıkıp saçma sapan şutlar kullanmadı mı?Aynı şekilde 14 sayı atacaksa hiç itirazım yok benim.O maçta ikisi de birbirlerini iyi savundular.

bende kendi kendime soruyodum solomon u kim tutsa daha yararlı olur diye .
bence dee brown tutsa daha iyi olur . çünkü dee brown NBA yıldızlarını savunmustu (baron davis , tony parker) inşallah yanılmamışımdır