TTNet Asırlık Çınarlar Kupası

Ahmet Abi Bir kaç sorum var ?

Öncelikle Avery hakkında neler düşünüyorsun ? Oyun içinde bazen oyunda mıydı diyesi geliyor insanın ve kayboluyor bi bakıyorsunuz ortaya çıkıyor 5 sayı atıyor.13 sayı attı fakat hiç farketmedik Bunun hakkında düşüncelerin ?

Ayrıca Tufan'ın ayakaları yerine neden elleri daha çok çalışmaya başlamış.Coaching hatası mı yoksa idmansızlıktan dolayı ayak yavaşlığı mı ?

Son soru olarak Fatih Cemal Hüseyin Gaines 4 lüsünü nasıl kurgularsın ?

Bide Bonus olarak maçı izlerken keşke Mitchell takımda olsun dedin mi diye sormak istiyorum abi?

Teşekkürler şimdiden abi.

Ayrıca Son olarak eklemek istediğim birşey var abi.Yıllar önce Murat Didin'inden yediğimiz kazığı asla unutamayacam o yüzden Gerçek Galatasaraylılara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Hey babam hey herkes koç olmuş haberimiz yok.

Avery'i yollayanı var, Gaines'i yollayanı var, Greene'i geri getireni var, Cüneyt'i yollayanı var, Murat Hoca'yı istifa ettiren var, var oğlu var.

Hazırlık maçında bile tabela taraftarlığı yapanlar var. Üzülüyorum...

Re:

Burak cevaplamaya çalışayım ama zor sormuşsun.

Burak Barut' Alıntı:
Öncelikle Avery hakkında neler düşünüyorsun ? Oyun içinde bazen oyunda mıydı diyesi geliyor insanın ve kayboluyor bi bakıyorsunuz ortaya çıkıyor 5 sayı atıyor.13 sayı attı fakat hiç farketmedik Bunun hakkında düşüncelerin ?

Ben Avery transferinden rahatsız değilim. Dün maçta pek iyi değildi ama daha iyi olacağını biliyorum. Özelikle Dee geldikten sonra performansını daha da artacağını düşünüyorum. En azından umuyorum.

Burak Barut' Alıntı:
Ayrıca Tufan'ın ayakları yerine neden elleri daha çok çalışmaya başlamış. Coaching hatası mı yoksa idmansızlıktan dolayı ayak yavaşlığı mı ?
Nasıl takım hazır değilse Tufan da hazır değil. Oyuncunu ellerinin çalışmasını koça bağlamak ancak idman yaptırmıyor vs.. diyerek bağlamak mümkün olabilir ama sezon başlamadığı için ben tufan?ın savunmada biraz isteksiz olduğunu düşünüyorum. Cüneyt?in varlığı savunmaya ek yük bindiriyor henüz savunma düzeyimiz bunu kaldırabilecek durumda değil. Rakiplerin rahat penetre edip pas çıkartması savunamda daha fazla efor harcanmasına neden oluyor. Belki buna bağlayabiliriz.

Burak Barut' Alıntı:
Son soru olarak Fatih Cemal Hüseyin Gaines 4 lüsünü nasıl kurgularsın ?

Uzunlara ilişkin görüşlerimi daha önce de yazmıştım. Hüseyin çok değerli bir uzun. Ama geri dönmekte zorlanmaya başlamış. 30 dakika oynayarak hem içerde hem de avrupa?da çok zorlanacak. Fatih?in de savunma katkısına gerek var. Ama uzun konusunda en büyük sıkıntı (papağan gibi hissediyorum artık) şutör uzun olmaması. Şutör uzun olmadığı için vasat uzunları olan takımlar bile iyi kapanarak bizim bence en önemli silahımız olan pota altı üretkenliğimizi yok edebiliyorlar. Bunun için de 4 numaraya şutör bir uzun şart olduğunu söylüyorum.

Burak Barut' Alıntı:
Bide Bonus olarak maçı izlerken keşke Mitchell takımda olsun dedin mi diye sormak istiyorum abi?

Ben Mitchell?ı belki hatırladığından sordun hep çok sevmişimdir. Oyuncular kounsunda biraz takıntılıyımdır. İlk izlenimlerimin belki de çok etkisinde kalıyorum. Mitchell?ı ben geçen sene hazırlık maçlarında çok beğendim. Fitch geldikten sonra farklı bir role bürünmesine de çok kızmıştım. Avery?i fransa?da seyretmiştim. Onu da çok beğenmiştim. Ama maç sırasında aklımdan Mitchell geçmedi. Ama greene geçti. İki gün sonra gönderselerdi de en azından adamı bir seyretseydik diye düşünmeden edemedim.

Ben murat hoca her ne kadar üçe transfer yapacağım diyorsa da 4?e de şutör bir uzun alacağını düşünüyorum. En aızndan 2 metre üzerinde bir kısa forvet alıp onu yer yer 4?e kaydırmayı seçebilir. Pota altı etkinliğimiz için rakip uzunlarından birisinin dışarı çıkmasına neden olacak şutör bir uzuna ihtiyacımız var.

zdravey herkese merabalar ben aranıza yeni katıldım arkadaslar macı ızleyınce bende herkes gıbı sasırdım ama bugunku oyun dıger oynucagımız maclara yansımıyacaktır. ben kendıme gore ozetlersem macı
erdem kesınlıkle uc sayılık cızgısının ordan sut felan atmaması gerekıoo ıcerı drıver ettıgınde ne kadar tehlıkelı oldugunu herkes gordu devamlı icerı zorlaması gerekı bence benım sahsı gorusum buu
kım ne derse desın bence avery cok ii bı transfer ben cok beyendım.devamlı garantı oynamaya calısıoo bugun zaten sutlarımız gırmedı cok bos sut kacırdık tufan erdem avery murat tabıkıde cuneyt(hıc beklemezdım bu kadar bos sut kacırcagını ;)
Gaines:valla bende sasırdım herkes gıbı sut stılını ama savunması felan ıyı tabıkıde ribauntları toplaması benım ıcn ıyı ama daha ıı uzunlar karsısında ne yapcak bunu gormek lazım hucum yonune gelınce onu kullanacak kısıler murat ozyer vee oyun kurucular.ama tabıı fatıh gıbı topu tutamazsa bı sozum yok:D
hesuyın : bence bu sene turkıye lıgınde cok can yakar tam bı pıvot ama bıraz rıbauntlara yardım etmesı gerekır tabıı sahada fazla kalmadı ölcü olamaz .
cemal ve murat ::: bu ıkısının patlaması mı ne yapmaları gerekıolarsa yapsınlar artık benım pek sabrım kalmadı murat ıcın nerdeyse kalmadı nerde oo kolejdekı murat yaa sut atmayı unutmus gercek bu takımda ılk bes baslıcak kapasıtede bence cemal ıcın ıse sutlarını bıraz sankı gelıstırmıs gıbı geldı ama huseyınden bıseyler orenmesı gerek.
cuneyt ::::: bneı bugun hayal kırıklıgına urattı ama boyle devam etmıcegı kesın
fatıh::: fatıh ıcın ne soylenebılırkı elınden kacan toplar kacırdı smaclar ıssaallah bu sene boyle devam etmez sadece ıı yonu serbest atıslarını ve orta mesafe sutları bıraz gelıstırmıs ve savunmasına ve savascılıgına lafım yok ama ne olur sadece elındekı topu kacırmasın ve sonunu smac ıle bıtırsın bu cüsse ıle yapamazsa bısey demıcem.

bu arada herkes 3 numaraya bırı gelmesı gerekır dıoo 2005-2006 sezonunda efeste oynuyan bı smıt vardı oo olmazmı o kadar pahalı bı oyuncu oldugnu pek zannetmıyorum ama tabıı bı takım ıle anlasmadı ıse
bıde murat ozyer hıc bırzaman sevemedıgım bı koc hala bu takımı kaldırabılcek kapasıtede oldugunu dusunmuyorum

Re: Re:

Ahmet Arif' Alıntı:
...Onur bey çok güzel belirtmiş. "Murat Hoca'ya diş bileyenler" var onlara gün doğdu gibisinden. O diş bileyenler kategorisine rahatlıkla ben de girerim. diş bilemek için yeterli sebep olduğunu da düşünüyorum. Murat hoca'nın oyun felsefesi, basketbol felsefesi nedir? anlayan var mı? Savunma konusunda Murat Hoca'nın geçen sene boyunca takıma nasıl bir katkısı oldu? Erman Kunter'e tercih edilmesinin nedenini basketbol yeterliliği daha doğrusu teknik bilgisi ve yeterliliği ile açıklamak mümkün mü? Yoksa bütçe sponsor mevzuları mıdır?...

Ahmet Bey;

Ülker´in takımımıza destekçi kuruluş olması konusu gündemdeyken böyle bir işbirliğini asla istemediğimi, bu anlaşma teklifinin ne pahasına olursa olsun reddedilmesi gerektiğini ifade etmiştim. Bunda biz Erman Kunter ile anlaşmışken parayı verdik düdüğü biz çalarız anlayışıyla Murat Özyer´in takımın başına getirilmesi de büyük etkendi. Ancak bu kararın bende ve benim gibi düşünenlerde saplantı olarak kalması halinde kulübün zarar göreceğini düşünerek Murat Hoca´yı benimsedim. Bunda Murat Hoca´nın taraftara sıcak ilgisinin ve içimizden biri olmasının da katkısı oldu zamanla.

Özyer´in teknik yönden eleştirilmesine gelecek olursak buna bir sözüm olamaz. Nasıl ki zaman zaman taraftar olarak bizler de yanlışlar yapıyoruz (örneğin geçen seneki Karşıyaka maçı) Özyer´in de hataları olmuştur, olacaktır. Bunlar eleştirilir. Buradaki ince nokta Murat Hoca´yı eleştirirken amaç üzüm yemek midir bağcıyı dövmek midir? Kabul ediyorum amacı üzüm yemek isteyenlere tepki göstermek takıma ihanettir, bağcıyı dövmek isteyenlere buyurun eleştirmek sizin de hakkınız demenin ihanet olacağı gibi.

Sonuç olarak; bir hazırlık maçıyla oyuncu gönderenlere, eleştirilerini hakaret boyutuna getirenlere, ben iyiye iyi kötüye kötü derim anlayışında olan taraftara ben sessiz kalamam. Onlara derim ki ; Evet ?taraf?tarsın gazeteci veya köşe yazarı değilsin. Gazeteci gördüğünü yazar ama adı üstünde taraftar taraftır. Gazetecinin umurunda değildir yazdıklarından birilerinin zarar görmesi veya görmemesi, ama taraftarın umurunda olmak zorundadır çünkü böyle bir durumda gene üzülecek kişi taraftardır.

merhaba arkadaslar

uzun zamandır siteyi takip etmeme rağmen daha mesaj yazmak nasip olmamıştı kısmet bu maçhakkındaki yorumlarımı yazmakmış

öncelikle takımımız çok iyi bir performans sergiyelemese de umutsuzluğa kapılmanın yersiz olduğunu düşünüyorum tabi bende oyunumuzu görünce biraz hayal kırıklığı yaşadım ama en nihayetinde bu bir hazırlık maçı ama takımımız bana pekte hazır görünmedi

oldukça uyumsuz bir görüntü vermekle beraber sezon başında daha iyi bir görüntü olması açıkçası benim beklentimdi ama takımın iki yabancısının daha gelecek olması,ve oynayan oyuncularımızında kapasitesinin var oluşu içimizi biraz olsa ferahlatmaya yeticektir kanımca

takımda benim en çok gözüme batan oyuncular erdem ve gaines oldu erdemgerçekten bu sezontakımımıza büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor sertliği,cesareti ve kendine güveni en çok ihtiyaç duyduğumuz 3 numarada önemli artılar sağlayacaktır gaines ise beklediğimiz ve bildiğimiz gibi savaşçı hoplayan zıplayan ribaundlarda etkili bi oyuncu görüntüsü çizdi zaman zaman savunmada zorlanması tek başına kalmasından dı banagöre

hüseyin gibi bir pivota çok ihtiyacımız vardı iyiki de aldık gerçekten mükemmel fundementali ve artık ustalaşmış pivot hareketleriyle takımın temel direği olacağının ilk ışıklarını verdi cüneyt te oyunun sıkıştığı anlarda önemli sorumluluk alabileceğini gösterdi zaten keskin ve uzakmesafeliüçlüklerini çokça göreceğimizden eminim

avery nin durumu biraz garip geldi bana ondan beklentiler daha yüksek ama o da oldukça tutuktu bana daha çok iki numara da yararlı olacak gibi geliyor tufan bildiğimiz görüntüsünden uzaktı onun o tutkulu oyununu görmeye alışmışım savunma da özellikle baya gedikler verdi ama takım savunmasının tam oturmamış olması ve rakibin inanılmaz ballı hücumları dabunda önemli etken

murat kaya bildiğimiz murat kaya bazen bu çocuk beklentileri böyle pasif oynayarak karşılayamayacak mı hiç diye içimden geçiriyorum

cemal pota altında diğer arkadaşları gibi durgun bi görüntü çizdi burgess karşısında oldukça zor durumlarda kaldı uzun rotasyonumuz fatihte olmayınca çok aksadı sanırım greene in gidişi eğer yerine oraları kapatcak bi adam gelmezse sorun olucak

dikkatimi çeken en önemli nokta birinci skor opsiyonumuzdaki belirsizlik sayı atamıyoruz dee ile oynadıktan sonra belki bu daha net bi şekilde yorumlanır ama skorer bi oyuncu gerktiği de aşikar

sonuç olarak takımımız bu maçta iyi bir görüntü vermedi ama umutsuzluk için erken çok daha iyi hale gelicektirler bjk maçında umarım daha iyi bir görüntümüz olur...

Re:

Ahmet Arif' Alıntı:
Charles Smith'mi. Gökçe'ye sormak lazım. Olaki gelirse gökçe sayesinde olur.
:) :)

Valla bu saatten sonra zor.Çok girişim yaptım ama sonuç alamadım. :D

Ahmet Abinin dediklerine katılıyorum.Ama bu takımın zamana çok ihtiyacı var.Tamam Beykozdan yenilen 25 sayı hoş değil ama bekleyelim birkaç hafta.Hep dediğim gibi bireysel olarak çok üst düzey 7 oyuncumuz var.

Hüseyin-Avery-Gains-Tufan-Cüneyt-Dee-Murat

EE Görev adamları da mevcut.

Erdem-Fatih-Cemal

Helvayıda artık Murat hoca yapacaktır.Zaten bu senede istenilen başarı gelmezse sene sonunda masaya oturulup konuşulur.Ama az sabır.

ben dün maçı izledim ve açıkçası büyük bir hayal kırıklığına uğradım ama asıl hayal kırıklığını maçtan sonra siteye girdiğimde yaşadım. Arkadaşlar ne oldu bir anda size yaa göndermediğiniz adam kalmamış. umutlar bir anda tükenmiş. ben o sinirle böle şeyler yazarım diye sadece okumakla yetindim. bunun adı üstünde bir hazırlık maçı olduğunu unutmamayı ve bugün ki maçtan sonra olumlu yada olumsuz düşüncelermizi abartmamayı doğru buluorum. Bu takıma yapılacak yada yapılabilecek eleştriler TÜRKİYE KUPASI maçları olmalıdır. bakın transferde sabır gösterdik ödülümüz dee ile aldık (ki bence daha bitmedi süprizler) ee bias daha sabır ve ödülümüz çok ii bir galatasaray olacaktır.

arkadaşlar ben duruma başka bir pencereden bakıyorum.öncelikle eksikler safkan bir şutörümüz yok.özellikle maçın sıkıştığı dönemde böyle oyunu açacak diğer oyuncularımızı rahatlatacak bir şutör lazım.ha fovet olur power forvet olur bilemem.ama eli güvenilir adamımız yok.mücadelenin kopmasında hüseyin in de erken faul problemine girmiş olması bir etken.yalnız galatasaray maçın son bölümü hariç bence fazla savruk oynamadı bu önemliydi.biz belirlenen setleri oynadık yalnız o gün formda bir oyuncumuz olmaması yüzünden böyle oldu.zaten oyun koptuktan sonra herkes saçmaladı.charles ın mücadelesini beğendim.hüseyin eğer faul problemine girmezse iyi işler yapabileceğini gösterdi.ancak murat kaya neydi öyle yahu!!!sanki hiç hazırlık devresini geçirmemiş bir oyuncu gibiydi.ayakta duracak hali gözlemleyemedim.dün gösterdi ki transferi en geç 2-3 gün içinde bitirmeliyiz.artık kim gelecekse gelmesi lazım ve oyun şablonunu oluşturup 35-40 dakikalara kadar mücadeleyi yaymak lazım.o açıdan ben fazla ümitsiz değilim sonuç olarak bir hazırlık turnuvası önemli olan aynı hataların ligde ve avrupa da yapılmaması.bir ayrı konu da kuşlar bugün beykoz a oynadığımız oyunu beklerse hayal kırıklığına uğrar.bu maçta bir silkilmenin olacağını düşünüyorum.son olarak forma konusu gs tarifi boyunca gördüğüm en rezalet tasarımlardan birisi.sanki halı saha maçına çıkan adamların yaptırdığı formalar gibidir.eyüp abiden bunu iletebilirse yönetime iletmesini istiyorum.ben öyle 7 yaşındaki çocuğun kaleminden çıkmış forma istemiyorum.galatasaraylılık bir ağırlılıktır.galatasaray da attığınız her adımın baştan sona kadar bu ağırlılığı taşımasını bekler taraftar.lütfen lige bu formalarla başlamayalım.ümidimizi yitirmeyelim unutmayalım ki hala yeni bir takımız.

dün akşam sergilenen oyun ve alınan sonuç tek kelimeyle rezalet.Galatasarayın hiçbir takımı hiçbir maçı böyle kaybedemez,kaybetmemeli.orta sınıf bir takımdan 26 sayı fark!!kabul edilebilir bir sonuç değil.bunlara böyleyse büyk abileri telekoma nasıl direneceğiz.efes?ülker?siz hiç efes'in orta sınıf bir takımdan böyle bir fark yediğini gördünüz mü?tama hazırlık maçı kabul,ama neyin hazırlığı?ağır hezimetlerin mi?
bizim takımlarımız dna'sında olan bir gerçek var;bir kısa çıkar,30 atar ve bizi denize döker.bu sefer 2 tane çıktı şapkadan.bu ezelden beri böyledir.seneler önce eczacıbaşında bir kara murat vardı (toprağı bol olsun)bize 42 sayı atmıştı.altar'ın bora sancar'ın da tahminim career high score'ları hep bize karşıdır.sokak basketbolunun bile kötü bir örneği diyebileceğimiz grays'i bile duruduramadık.hadi gilbert fena bir oyuncu değil diyelim.hangimiz bu sezon grays transfer edilse işte 1 numara budur derdik.
bireysel savuma sıfır,takım savunması sıfır.alan savunması denedik 2 tane fotokopi gibi dipten 3 lük yedik.içerisi yarı bir alem.burgess denen adama mı 3 gündür serum veriliyormuş yoksa bizim uzunlara mı analayamadım..
hücum seti diye birşey göremedik.günlerdir ne hazırlığı yapılmış merak ediyorum doğrusu.tabi son dakikada 3 numara araken pg alınması,elde ki tek şutu olan 4 numaranın yollanması,takımın dengelerini bozmuş belli ki.sezon başında yerli transferinde yavaş kalınmasının sonucu tüm bunlar.neyse takıma dönelim..yabancı transferini son dakkaya bırakırsanız olacağı budur.madem çift guard oynayacaksın bu adam niye dixon değil de avery.madem 2 numara da yabancı olacak niye fitch değil.?plan yok,program yok.ne çıkarsa bahtımıza.kimse para yok,en iyisini bulmak için bekendi demesin.bulan buluyor.
avery alındığında pg olarak geldi,şimdi 2 numara oynuyor.yani elde ki kumaştan ceket çıkaramadık yelek oldu gibi.o işi yapabildi mi hayır.gilbert 31 attı o sadece baktı.ne savunma yaptı ne drive etti ne de şutunu gördük.nicevic'i bjk'a kaptırdıktan sonra 2.kıyağımız avery'i onların elinden almamız olmuş.
cüneyt...zaten büyük bir beklentim yoktu ama tecrübesiyle maçın 30 a doğru gidişini durdurabilirdi en azından.
murat kaya 2. bir gökhan üçoklar vakaası.ankaradan istanbula gelen bir hayal kırıklığı daha.türk filmlerinde köyden istanbula artiz olmak için gelen kız kötü yola düşer ya murat şanslı yolu Galatasaray'a çıktı.kötü yola düşmedi kötü bir basketbolcu oldu.dribling yok.müdafa hak getire.şutunu da göremedik dün.2.pegasusdan çok titanik faciası gibi.
tufan çabaladı biraz,kötünün iyisiydi.
erdem iyi işleyen bir takımın parçası olabilir.ama bel bağlanacak takımı sırtlayacak bir oyuncu değil.
Atatürk'ün çok güzel bir sporcu tanımı var"zeki,çevik,ahlaklı" diye..bir takımda zeki,çevik oyuncu tanımına uymayanların sayısı çoğaldıkça o takımın başarı şansı da azalıyor.cemal de ahlaklı bir çocuk olabilir ama kariyer planlamasını tekrardan yapmalı ve basketbolcu olma ısrarından vazgeçmeli.
fatih için de yukarıda ki tanım geçerli ama dün fazla süre alamadı.o kısa süre içinde yine de 3 saniyeye indirilen topları tutma konusunda ilerleme kaydedemediğini gördük.steve nash'i bile deli edecek kadar beceriksiz bu konuda.bloklarda ki etkisi ve savunma yönüyle kadroda tutunmaya ve kendini geliştirmemeye devam edecektir.
gaines'e gelince..bence o faul çizgisne gittiğinde ekrana uyarı işareti konmalı.öyle ki basketbolsever gençler bu garip stili görüp etkilenmesinler.şaka bir yana her ne kadar pg'lar bu kadar kötü bile olsa birşeyler yapmalıydı.ne ribaundlarda ne savunmada gözükmedi.
dün sahada basketbolcu gibi duran bir tek hüseyin vardı.ama o da bir yere kadar.aldığı topları iyi değerlendirdi.beykoz,rakibin potaya bakan başka oyuncusu olmadığını görünce onu daha iyi savundu.yine bu tecrübede bir oyuncu bu denli kolay faul problemine girmemeliydi.
bu forumu uzun zamandır takip ediyorum.benim gibi spor sergili günlere özlem duyan veteranlar ve dawkinsi resimlerden gören genç arkadaşları buluşturan şey Galatasaray sevgisi.bu kadar kolay çözülen,transferde düzgün bir yol izlemeyen bir takımı hiçbirimiz hak etmiyoruz.
ben ki yolu olmadığını,1 yıl önce ki olympiakosla oynanan açılış maçında tam 5 saat trafikte kalıp,stadı uzaktan görüp maçın bitiş düdüğüne eve yetişmiş biri olmama rağmen bir sene sonra gidip olimpiyat stadından kombine alan biriyim.yine istanbulun en berbat trafiğine sahip olan maslakta ki ayhan şahenkten de kombine alacağım.ancak kupaya 1 lige 2 hafta kala oynanan ve tv de canlı yayınlan ilk hazırlık maçında ki performans,kombine alımını pek teşvik edici olmadı.birilerinin taraftarı gaza getirmek yerine başta koç olmak üzere oyuncularına hangi klüpte oyadıklarını hatırlatması gerekir.yoksa tabi ki hazırlık maçlarında skor önemli değildir.1 maçla oyuncuları değerlendirmek yanlıştır.ama Galatasaray takımı hiçbir maçta böyle bir sonuç almamalıdır.maçlar gazozuna bile olsa....
en kısa zamanda herkesin aklını başına toplamasını ve üzerine düşenleri yapmasını diliyorum.transferler biter,takım şekillenir.koç taşları yerine oturtur.bu işten ekmek yemek isteyen oyuncularımız nerede olduklarının farkına varır ve en azından yaptıkları işe saygı gösterip eksiklerini gidermeye çalışırlar.o zaman herşey yoluna girer,bizlede böyle ağır yenilgileri değil de galibiyetlerimiz tartışırız..

Mehmet abi çok güzel yazmışsın. Ben özellikle hazırlık maçıda olsa 26 sayı yenmemeli sözüne çok katılıyorum. Evet yenilebilirsin, alt tarafı bir hazırlık maçı ama sen bu ligde üst sıraları hedefliyorsan hele birde Türkiye'nin prestijli bir spor klübüysen görece kendinden küçük,hedefleri küçük bir takımdan bu kadar fark yememelisin,(hazırlık maçı dahi olsa) Asmayalım,kesmeyelim ümidimizi kaybetmeyelim ama bazı şeylerde açıklığa kavuşsun artık. Murat Özyer veya bir yetkili açıklasın transferde neden bu kadar geç kalındığını,Murat Özyer açıklasın dün kü maçta neden yenildiğimizi benim kafamda bu sorular yanıt bulmadıkça,Murat Özyer'e güvenim de olmayacak. Amacım tek maçla yargısız infaz yapmak değil, ama ben takımda güzel bir hazırlık dönemi geçirilmiş,havasını göremedim.Oyuncular doğru düzgün oynamıyor,kenardan da adam gibi bir çözüm üretilemiyor.

Onur Bey, benim sorunum "bağcı dövmek" değil. Kaldı ki buradaki hiç kimsenin bağcı dövmek gibi bir amacı olmadığından da eminim. Ortamda öyle bir amaç olsa bile, toplu şekilde olabilecek en olumsuz hatta hakaret çeren eleştiriler yapılsa bile (buna sessiz kalınsın demiyorum tabi ki) bunun takıma zarar vereceğine ben pek ihtimal vermiyorum. Halil Üner'e burada edilmeyen laf kalmadı ki her lafı fazlasıyla hak ediyordu. Onun dönemindeki başarısızlık Halil Üner'in eleştirilmesinden değil onun bireysel ve klüp yönetiminin beceriksizliğinden kaynaklanıyordu diye düşünüyorum.

Kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yok. ama özellikle Murat Hoca'ya kimsenin hakaret etmeye hakkı yok. Galatasaray'ı benden daha da fazla düşündüğü tahmin edebiliyorum. çırpındığını da görüyorum. İnsan sarraflığı konuusnda çok uzman olmasam da, kendisiyle konuşma ikanım olmasa da insani özellikleri ve iyi bir insan olduğu ve hepsinden önemlisi iyi bir galatasaraylı olduğunu biliyorum. Bu özelilklerine saygı da duyuyorum. Karakter ve kişiliğini çok beğeniyorum ama hoca'lığını beğenmiyorum. Transfer politikalarını beğenmiyorum. Tranfer konusunda ciddi bir geç kalmışlık yaşıyoruz. Geçen sene final oynama ihtimalimiz vardı. Efes'in Beşiktaş'ın döküldüğü, Fener'in ise ne yapaacğı belirsiz olan bir takımı vardı. Doğru tercihlerle çok şey yapılabilirdi. Ama olmadı. Bu sene iş biraz daha zorlaştı. Efes ve Beşiktaş bu sefer gerçekten daha güçlü. Telekom bile daha güçlü. Efes'le özellikle play-off'da finale kadar eşleşmeyecek bir lig sıralaması tutturmamız gerek. Bunun için de sene başında alınaack sürpriz bir mağlubiyet bütün senenin emeklerini boşa çıkaracak önemde olabilir. bunları söylemek ne takıma ne de Murat Hoca'ya zarar verir.

Bu sene geçen seneki gibi en kötü ligi beşinci sırada bitirecek bir kadromuz var. 4 ya da 5. olup da beşiktaşla eşleşip onları eleyip akabinde yarı finalde efes'e elenmek gibi bir durum hangimizi mutlu eder? Geçen senenin farklı bir tekrarı yaşanacaksa ya da onu yaşamak için 250 sayfalık bir transfer başlığı ve dönemi yaşadıysak ve bununla tatmin olacaksak boşa konuşmuşuz. geçen seneye baktığımda ben takımın başarılı olmadığını düşünüyorum. Yarıfinalde süpürülmek, ahıgitmiş vahı kalmış beşiktaşı elemek bence başarı değil. Bu sene de şu ana kadar gerek tarsnferler gerekse hazırlık dönemi itibariyle geçen senenin benzerini yaşıyoruz. Umarım sonu benzemez.

Hazırlık macı da olsa agır yenilgilerden sonra ciddi elestiriler yapılmaz. Hazırlık macı zaten.. yada takımı yıpratmayalım, onumuzdeki hede hodo macını kazanırsak ne diyeceksiniz demek de klişenin KlİŞESİDİR. Moda akımı gibi bunlar :) One surdugunuz her argumanın sınırlarını iyi biliyorsanız her durumdan birseyler cıkarabilirsiniz. Tepkisel elestiriyi vurgulayacagım derken gercekleri gormezden mi gelelim? Sapla samanı ayırma zahmetine girelim.

Antermanlara gec basladık takvimiz kaydı bunu sonucu fizik kondisyon eksikligimiz olabilir agır antreman programı oyuncularda muhtemelen isteksizlik yaratmıstır, zaten italyadan yeni geldik. Bunlar dogru ok. Gunluk performans dalgalanmalarını, yorgunlugu, formsuzlugu suzerek konustugumuzda hersey duzgun mu gozukuyor?

Zaman vermek.. zaman konusunda gs gecen yıldan sabıkalı. Gecen sene sezon icinde nelerin degisip nelerin degis(e)medigini gormus olmamız gerekir. Degisim icin bunun Bilincli, İradeli yapılması sart sadece zaman tek basına neleri halledebilir-neleri halledemez-? Oyun olarak cok gerilerdeyiz plan olmayınca (daha dogrusu uygulanamayınca) yine top kayıpları yine dogaclama ve kısır bir oyun oynadık.

Murat Ozyer'i destekleyenlerden biriyim. Bunun asıl nedeni saha dısı nedenler ve hala o saha dısı nedenlerin onemli oldugunu dusunuyorum. Gs basketbol subesinin son 4-5 yılına bakınca.. Bize bir antrenorden fazlası lazımdı bu yuzden Murat Ozyer diyordum. Ama bir yere kadar saha icinde gorduklerim beni umutsuzluga surukluyor. Dun icin konusursam hazırlık macı bu sonuc odaklı degil, oyuncuları gormen gerekir degisik oyuncuları yanyana denersin ok. Ama ne savunmada ne hucumda birsey goremedim. 1 yıldır hızlı basketbol oynayacagız diyor bu konuda ciddi bir ilerleme goremiyorum. En azından Murat Ozyer'in, sinerji yaratacak, takımı oyuncuların toplam kalitesinin uzerine cıkaracak biri olmadıgı kesin.

Ozellikle yabancı oyunculara zaman verilmesiyle, olmayacak duaya amin denilmesinin karısmamasını dilerim. Gecen sezon Holmanla Mcgowan'a da zaman tanımıstık. İlk 5-6 macı seyredenler bilir Mcgowanın kactıgını duydugumuzda sevinmistik. Olmayacakları belliydi. Eger ciddi bir özrü yoksa, tutmayacak oyuncu kendini belli ediyor hic olmazsa kumasını belli ediyor. Ama sakın bana kariyerini gerekce gostermeyin zaten ust duzey kariyeri olan yok. McGowanda almanyada cok iyi istatistik yapmıstı Gaines de oyle.. orta sınıf takım ezikligi oluyor bazen, kariyer takıntısı. Slaughter'ın kariyeri yoktu simdi var.. Sahada gorduklerimizle degerlendirsek daha dogru bence.

ERDEM : Transfer oldugunda suphelerim vardı ama dunku macta en verimli oyuncumuzdu. (oyuncuları beklentiler ve rolleri cercevesinde yargılayalım)

MURAT : Keske beni sasırtsa gecen yıl oynanan telekom macında soktugu sutlar dısında ne zaman oynadı sut soktu demiyorum bu cocuk oynamıyor oynayamıyor. Oyuna tutunma sorunu var soyle diyelim sahada cok guzel kendini kaybettiriyor.

TUFAN : Dun maca iyi basladı yalnız kalınca genele uydu.

HÜSEYİN : Maca iyi baslayamadı. Savunmada cok aksayacak gibi gelyor bana. Eski hızı gucu ve onemlisi istahı yok gibi. Bunu sonucu ya faul aldı yada kolay sayılara izin verdi. Pota altındaki diger oyuncularımızın yanında haliyle :) parladı. Hucumdaki en iyi oyuncumuzdu.

GAİNES : Serbest atısları onemsemeyen arkadaslar, diger isleri iyi yaptı da serbest atısları ''o kadar kusur kadı kızında da olur'' yaklasımında degerlendiriyorlar.. Rakibin pota altı İYİ DEGİL ki bir kere. Bjk cirit atmıstı. Hatta mactan once birileri Beykoz pota altında cirit atarız demisti. Atmalıydık. Graves'i sut menzili 1m diye elestirmistik Gaines'in 50cm herhalde.Graves'in serbest atısları cok daha iyiyidi. Larry Richard'a benzeyen tek yanı atıs stili. Bu tip adamlar iyi tipler, sezgileri guclu olur, topsuz oyunu iyi bilirler ya onlarıda goremedim pek. Dudley, Slaughter, Wright ile arasında 1 gömlek degil 2-3 gömlek fark var gibi. Sut idmanıyla adam mı duzeltecegiz, oneren olmusta.. Badalona'dan gondermis anlasılan :) R.G.Cross'a benzeten olmustu. Benziyor evet ama onun serbest atıs ve sutları nispeten daha iyiydi.

CEMAL : Gokceyle birlikte fatihin yerine cok daha umitli oldugumuz bir adamdı. Koca yaz 1 adım yol katedememis. Hala stepsleriyle on plana cıkmaya calısıyor.

AVERY : Koordinasyonsuzluktan oyunda kendine yer bulmakta zorluk cekti, yoksa fena degildi. Ama bu konuda bazı arkadaslara katılıyorum. Cuneytle cok benzesiyorlar hatta birbirlerinin ustune biniyorlar. Madem 2 numara oynatacaksın daha degişik bir oyuncu alınabilirdi. Sistemle Avery tercihi tam ortusur mu gorecegiz. Yoksa kaliteli oyuncu.

Ne Murat Ozyer'in (aydın ors'un fbde yaptıgını) ne de ortalama yetenekli yabancılarımızın takıma sınıf atlatabilecegine inanmıyorum. Su an icin Efes Fb Telekomla mucadele edemeyiz Bjk ile de. Bugun gorecegiz. Banvit-Galatasaray C.C-Beykoz belki buna Antalya bb Mersin de eklenir lig 5.ligi mucadelesi yaparız. Buyuk ihtimalle de bunu basarıp ligi 5.bitiririz. Play-off da bjk eslesmesi iyidir yarı final sansımız acıktır. Ulebde tur zor gozukuyor.
Kaya konusunda Kaya'nın yetenekleri konusunda fikrim hala aynı fakat Cemal ve Gaines'in yanında buyuk yetenek. Kesin alınmalı Gaines'de yol yakınken ayrılmalı bir 3/4 ile bir 2/3 skorer alınsa iyi olur.

Meğer ne çok pusu atan varmış Hocaya ve takıma... valla yazık.
Bir maçla Hoca gitmiş Avery, Gaines kötü olmuş hiç kimsenin izlemediği B.Greene kalsaymış böyle olmazmış falan....
Ben foruma bir şeyler yazarken geçmişte yazdıklarımla çelişmek tutarsız bir konuma düşmemeyede dikkat ediyorum ama bazı arkadaşlar buna hiç dikkat etmedikleri gibi tamamen belleksiz yazıyorlar, yakında bu konuda bir çalışma yapmayı düşünüyorum bir insan oyuncular, takım, hoca hakkında birbiriyle çelişen bir sürü yazıyı nasıl yazabilmiş bir irdeleyelim....
Maça gelirsek evet gerçekten çok kötüydük moral bozucu bir mağlubiyet aldık ama herkese soruyorum ACABA BEYKOZ BİRDAHA BİZİ YENEBİLİRMİ BU ŞEKİLDE????
BENCE ÇOK ZOR HATTA İMKANSIZ!
oyuncu kalitesi olarak beykozdan çok çok üstünüz ve ilerleyen günlerde takımın uyum sorunun ortadan kalktığınıda düşünürsek süpriz olmadığı sürece Beykoz'u yeneceğiz....
M.Hoca bir şeyleri en çok kendisi adına ispatlamak zorunda zaten başarısız bir sezon geçirirse onun kariyerine yapacağı etki çok büyük olacak sanırım bunun bilincindedir.
Oyuncularımız için ise düşüncelerim kesinlikle olumsuz değil son yılların en iyi kadrosunu kurduk bunun kiymetini bilelim.
Avery takımda roller dahada netleştiğinde hocanın beklentisinin ne olduğunu anladığında çok büyük bir güç olacak takım için ayrıca şutör özelliğinide çok yakında zevkle izlyeceğiz.
Gaines kendisini yollayanlara en büyük cezayı kendisini alkışlatarak verecek H.Beşok ile beraber pota altında savunma ve sayı üretme tesisi kuracaklar.
Erdem çok fadalı olacak dünkü maçtada enerjisini ve azmini beğendim.
H.Beşok bu seneki en büyük transferimiz olduğunu ispatladı.
Cüneyt, Tufan, Murat, Cemal, Fatih dünkü maçta gerçek oyunlarını ortaya koyamadılar ama iyi işleyen takımda önemli katkıları olacaktır oturmamış takım kimyasından onlarda olumsuz etkilendi.
Türkiye Kupası maçlarını kendi adıma bir veri kabul edeceğim bu ana kadar hiç bir galibiyetle göklere çıkmayacağım gibi hiç bir yenilgidede takımımı yerin dibine sokmayacağım, herkesi sabırlı olmaya davet eidyorum Dee Brown ve 4. transferimizinde katılımıyla geçen senenin çok üzerinde ve çok daha başarılı bir sezon geçireceğiz.
Başarısızlık durumunda en sert eleştirilerimiz saygıyla yapacağız elbetteki.
Önemli not:Bu akşam bjk'yi yendiğimizde bazıları neler yazacak çok merak ediyorum.

Maçta en çok ribaunt alan adam Charles Gaines (9 ribaunt, 9 sayı), Galatasaray'ın en skorer oyuncusu William Avery (13 sayı, 3 ribaunt, 4 asist)

Gaines için ribaunt alamıyor sözü kullanılmış, "el-insaf! diyorum". Gaines'in geldiği takım ortadadır, geçen sene yaptığı işler ortadadır ve bu sezon hazırlık döneminin en skorer oyuncusudur... Murat Özyer bu oyuncuyu dışarıdan şut atması için almadı, bu adam tamamen amiyane tabirle ekmeğini taştan çıkaran, sert oynayan, savunma yapan, seyirciyi ateşleyen tarzda bir basketbolcudur. Aldığı hücum ribauntları ve smaçlarla sayı bulur. Zaten zahmet edip Euroleague ya da ACB'deki istatistiklerine baksanız şut yüzdesinin 55%'lerde olduğunu pek ala görebilirsiniz. Gaines'e Euroleague'de verilen ranking, yani verimlilik değeri "12.5" civarıdır. Euroleague'de 12.5 verimilik puanı almak öyle sıradan oyuncunun harcı değildir, bu biline...

Avery hayatında belki ilk defa sürekli olarak 2 numara oynamak zorunda kalacak. Bu adamın boyu 1.88! 1.88 boyunda bir oyuncunun zaman zaman 2 numarada ne kadar zorlanacağını, kendinden 8-10 santim uzun oyuncular karşısında ne kadar yıpranacağını anlamak çok zor olmasa gerek. Zaten maçı DİKKATLİ izleyenler Cüneyt oyundan çıktıktan ve Avery oyun kurucu pozisyonuna geçtikten sonra iyi oynamaya başladığını görmüştür. Birde şunu belirtmekte fayda var; Avery penetreye dayalı bir oyuncu değil! Oyun kurucu oynadığında takımı organize etme konusunda verimli oluyor. Geçen sene Alba Berlin'de bunu yaptı ve ULEB Cup'ta 15 sayı, 5 ribaunt, 3.5 asist ortalamalarıyla oynadı. Takımının çeyrek finale çıkmasında büyük payı vardı... Avery'nin kalitesi kariyeri ortada; dolayısıyla bu konuyu tartışmak yersiz ama bu bilgileride gözden kaçırmayın. Bunun yanı sıra şunuda belirtmekte fayda var; Avery her ne kadar 2 numara pozisyonu için çok uygun bir oyuncu olmasada, Dee Brown geldiğinde, ki Dee Brown'da oyun kurucu oynamasına rağmen, oyun tarzı klasik oyun kurucu gibi değildir; Dee Brown 1.5 numara gibi oynar, -hatta lisedeyken 2 numara oynarmış, ama boyu kısa kalınca 1 numara oynamak zorunda kalmış; zaten Illinois'te de Deron William ile birlikte oynarken ikiside aynı an da sahada oluyordu ve 1-2 pozisyonunu dönüşümlü oynuyorlardı-... Durum böyle olunca, hakiki 1 numara William Avery ile 1 numara gibi görünen, ama oyun tarzı olarak 1.5 gibi oynayan Dee Brown birbirini tamamlayıcı olabilir. Ama bu ikili oynarken muhakkak 3 numarada uzun, kuvvetli bir oyuncu olması lazım. Brown-Avery-Tufan üçlüsü çok kısa ve cılız kalacağı için sistem bilhassa sert geçen maçlarda arıza çıkartır. Dolayısıyla kısa forvete muhakkak ya orta kalite bir yabancı daha alınacak ya da Erdem uzun-sert takımlara karşı ilk beş başlayacak...

Bugün BJK maçı için karamsar değilim. En azından dünkü gibi oyundan kopuk, motive olamamış bir takım izlemeyeceğimizi düşünüyorum. Dün nasıl BJK'den fark yiyen TTNET hırslı, arzulu oynadıysa; bugün aynı şekilde bizimde daha hırslı ve daha organize olacağımızı sanıyorum. Kaybetsek bile, bunun için asla takımdan umudu kesmem, zira daha bu takımda oynamayan 2 yabancı ve oturmamış bir sistem var. Bu takımın kalitesinden, potansiyelinden, yeterliliğinden hiç şüphe etmiyorum. En basitinden bir soru sorsam ve desemki Nicevic mi, Hüseyin mi; kaç kişi Nicevic'i seçer?! Nicevic BJK'nin en iyi transferidir...Ucu, bucağı olmayan, saldırıya varan ağır ithamlar bu takım yıpratır... Belgrad'daki turnuvada 18'lik oyunculardan kurulu bir takımdan 11 sayı fark yiyince yine bu tür ahhlar vahhlar okumuştuk, ama ilk önce Zeleznik'i, sonra Alba Berlin'i yenince aynı kişilerin şampiyonluk nidaları attığına şahit olmuştuk. Durun bakalım, daha bu köprünün altından çok sular akar.