Yiğit Şardan İstifa Etti

Şubeyi kapatma, ligden ihraç edilme... Basketbolu Türkiyeye getiren bir kulüp için ne kadar içler acısı sözler bunlar.

Geçen seneki final maçını hatırlayalım, bir tarafta Turgay-Aziz elele maç izliyor, Murat Özaydınlı :"Turgay akıllı olsun , nasıl getirdiysek öyle götürürüz" diyor kamera önünde, Efesin oyuncularında dopinge rastlanıyor. Organize işler bunlar.

Bizim yaptığımız ise o kadar basit bir suç ki. Deliller net ve ortada.

Hani baklava çalan çocuklar vardı, 20 yıl hapis cezası almışlardı. Bir yanda ise parsayı tümden götüren hırsızlar ortalıkta geziyor.

Kişilere ceza verilecek mutlaka ama bunu kulübe mal edip ihraç ve kapama söylemleri beni çok sinirlendiriyor. Artık bizim için onurumuzu tekrar kazanma savaşı başlıyor. Savaş meydanı saha olmalı, başka bir yer değil.

sühan cem' Alıntı:
Ben biraz şizofreni sezmeye başladım insanlarda. Tamam ben de Liseciliğe karşıyım. GS sevdalılarının ortak platformda erimesini. Ama lisenin bizim gözümüzün nuru olduğunun bilinmesini istiyorum. Ama lisenin bu oyunları yapmaya çalıştığını Adnan Polat'ı devirmek için oyunlar oynadığını düşünmek de gerçekten kantarın topuzunun kaçtığı eleştiriler olarak görüyorum. Bir kere şu gerçek ki, lisenin Adnan Polat'ı devirmek ya da başka birini başkan yapmak için böyle oyunlara ihtiyacı yok. Adnan polat liseden ve/veya içinden bazı kesimlerden oy alamazsa, sittin sene başkan olamaz.

Yani Adnan Polat'ı başkanlıktan indirmek için bunları yaptılar diyen arkadaş büyük yanılsama içinde. Bu arada bu olay sizce Adnan Polata mı darbe indiriyor Liseyemi dabe indiriyor? Liselilerin tamamıyla egemen olduğu, liselinin menegerliğini yaptığı, liselinin koçluk yaptığı bir branşın gene kısmen liseli bir branş sorumlusunun olduğu bir ortamdan yayıldı bu pislik. Artık lisenin baskete uzak durmak zorunda kalacağı muhakkak,zorunlu suç bizimkilere kalacak...

Bende sizin yorumlarınıza katılmıyorum.Lise taraftar forumlarının haricinde bu olayla ilgili hiç bir suçlma aile karşılaşmamış durumdadır.Kaldıki son zamanlarda fazlaca horozluk yapan Hayri Kozak beyfendide yaptığı tepki açıklamasında yönetime yüklenmiş bir kez olsun Okan veya Koray Hocaların ismini ağızlarına almamışlardır.Buda net bir şekilde gösteriyorki lise bu olayda kendine pay çıkarma büyüklüğünde bulunmayacaktır.Bu olay Polat'ın karşısına 2 şekilde çıkarılacaktır.1.si ismimizin değer kaybına sebebiyet verdin gibi söylemler ile 2. olarakta şubelere hakim olamadığı kendinden birşeyler saklandığı söylemleri ile.
Ama daha önceki yazımdada belirttim olayın boyunu Divan toplantısında daha iyi anlarız.Kimler çıkıp sadece yönetime vururlar kimler çıkar olayı tüm suçluları ile değerlendirir ozaman anlarız lisenin hangi kanadı bunu yapmış ,nasıl bir hareketmiş ,kimlere yaramış. Ancak ortada bir gerçek varki Adnan Polat'ın bu işten en küçük bir kazancı olamaz çünkü bu tezgahta lise kendi suçunu görmeye hiç mi hiç isteklideğil.

Niye hala başkalarının ne yaptıgı ile ugraşıyoruz? bu ayıbı biz yaptık ve cazasını vicdanımızda çekiyoruz. federasyonun ne cezası verirse versin unutabilecek miyiz bu yapılan rezilligi?! "alnımızın akıyla" nasıl diyecegiz bu yılın ardından... keşke federasyondan ne ceza gelirse gelsin- ki onların cesaret edemeyecegi ihraç cezasını biz kendimize verelim. alnımızın akıyla seneye ikinci ligden başlarız...
başkaları her defasında bizi kızdırmak için bunları soylesin varsın, kızar gurler hatta kufrederiz ve rahatlarız ama leke gene üstümüzden çıkmaz.

Yahu ben sunu anlayamıyorum. Bu ayıbı biz yaptık. Nasıl bız yaptık ya. Bu ayıbı bırılerı yaptı ve bunu tamamen Galatasaray üzerine yıkmayı rakip takım taraftarları bile yapmıyorken biz kendi içimizde tüm camia ya mal ediyoruz. Arkadaşlar bu olay organize bir olay değil. Birileri yaptı. Okan Cevik denen sahıs kendi kendine bir oyun oynadı. Arada kalan camiamız oldu. Bir tane kendini bilmez sahsın yaptıgı hata yuzunden ne oluyorda bız yaptık oluyor. Biri bana bunu anlatsın. Eğer şu ispatlanırsa yönetim tarafından Cemal oynatılsın diye bir karar cıkmıs ve Okan bey bu karar yuzunden oynattım derse ozaman camıa ya mal olur. Ama ortada böyle bırsey yokken. Kendı kendımızı öldürüp bitiriyoruz.

Bir kişinin yaptıgı terbıyesızlık tum camıa ya mal olamaz. He onu oraya getırenlerde suc yok mu var onlarda alır cezasını bıze bu ayıbı yaşattığı için. Ancak biz bu ayıbı yaptık. İşte böyle sahtekarız falan demek ne oluyor. Bugun hiç bir rakıp takım taraftarı bile bunu demezken bize ne oluyor ?????

ayıbı birkaç kişi yaptı diyelim, o adamlar uzaydan mı geldi, aziz yıldırım mı atadı onları! ayıbı yapanlar galatasaray'ı temsil eden, temsil de öte ekibi yöneten insanlardır. elbette sen ben biz taraftarlar yapmadık ama günlerdir bunu tartıştıgımıza gore ayıbı içimizde hissediyoruz demektir.
diger türlü bakarsak, geçmişte şampiyon olmadık hiç! hiç başarımız olmadı. başarı oynayan 5-6 oyuncuya (o tarihlerde ancak o kadar kişi oynuyordu) bir de koç ile yardımcısına aittir. bir de basketbol şube sorumlusunu ekleyebilirz bu listeye.
o zaman galatasaray uefa şampiyonu filan olmadı, fatih terim ve ekibi oldu.
başarı galatasaray'ın ise ayıp da galatasaray'ındır. zaferlerde seviniyorsak rezillik karşısında da utanıyoruz...

bener onar guzel yazmış, oyak reno itiraz etmi daha once, bu yönetim geregini yapmış mı, ne oldu ne bitti incelemiş mi? gorevine son verilen 4 kişiye bırakmış herşeyi, onlar da gereken hileyi hurdayı yapmış. sen onları denetlemzsen sorumlusun. dahası onları goreve getiren sensin, zaten sorumlulugun vardı, denetlemedin iki kat arttı boynundaki vebal..

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... eID=965353
20/11/2009 11:55

BENER ONAR (Arşivi)

Basketbol camiasının önde gelen isimlerinden ?forma skandalı? hakkında görüşler aldım. Bu isimler aktif görevde bulundukları için isimlerini vermekten kaçındılar. Ortak görüş, kelleleri alınan Okan Çevik, Cengiz Karadağ, Koray Mincinözlü ve Mert Uyguç?un aksini söylemediklerine göre yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarının fazla olamayacağı yönünde. Şu anki tabloda kararı alan, uygulayan ve yönetime haber vermeyen bu dörtlü. Skandala neden olan olayın sezon başında bir hazırlık maçında gerçekleşmesi de yönetimin sorumluluğunu azaltmakta. Maaşlı olarak orada çalışan profesyonellerin cezai prosedürlere hâkim olması, bu tip durumlarda ne yapılacağını bilmesi ve o göre inisiyatif alması parkelerde sıkça rastlanan bir durum.
Ancak olaya bir başka boyuttan bakarsak Oyak Renault?nun ilk itirazından sonra Cemal Nalga?nın durumuyla ilgili Galatasaray?ın sınıfta kaldığı da basketbol adamları tarafından vurgulandı. Böylesine çarpıcı bir iddiadan sonra basketbol şube sorumlusu -resmi sitedeki görev tanımı bu- Ahmet Dedahayır?ın federasyon nezdinde dersine çalışmadığı yorumu yapıldı. Dedehayır?ın ?Ben erkek takımıyla ilgilenmiyorum? sözleri üzerine ibre haliyle başkan yardımcısı Yiğit Şardan?a dönüyor ki onun da büyük bir ihmali söz konusu. Şardan?ın istifa kararı ise onurlu bir davranış.

Çalışanının ismini bilmiyorlar!
Önceki gece yapılan toplantıdan sonra Galatasaray 2. Başkanı Mehmet Helvacı katıldığı bir canlı yayında
kulüple ilişkisi kesilenler arasında ?yardımcı antrenör Tamer Karadağ? diye bir isim telaffuz etti. Hatasını hemen anlamış olacak ki Dedehayır?dan sufle aldı. Dedehayır,
?Serdar Karadağ? diye düzeltti ama baş antrenör Çevik?in yardımcısının adı Cengiz?di! Olaydan bağımsız olarak
Galatasaray Yönetim Kurulu?nun zaafları var ve onların da bu skandaldan büyük bir ders çıkarması gerekiyor.

Oyak Renault söyleyince olmadı da...
Gelelim son halka, Türkiye Basketbol Federasyonu?na... Federasyon, 17 Kasım?da Oyak Renault?nun itirazını kabul etmedi. Bursa temsilcisinin yetkilileri üşenmediler ve Almanya?ya uzanan bir dedektiflik serüveni sonucunda kanıtları buldu. Kanıtlar da Bursa ekibine yakın bir basketbol sevdalısının sitesinde yer aldı. Derbide olaylar çıkması ve belki tesadüf Fenerbahçe?nin devreye girmesiyle bir anda skandal patlak verdi. Kuralların bu kadar ucunun açık olduğu bir ortamda federasyonun basketbol ailesinde herkesi temsil etmediği de potalara yön veren aktörlerin serzenişleri arasında...

Seçimli kongre kararı konusunda bir engel yok daha doğrusu dünden beri araştırıyorum aksi yönde birşey bulamadım,bence hemen gidilmeli...Gün belirlenip hemen kongereye gidilmeli...Yoksa artık en ufak olayda bile yönetim sorgulanmaya başlanacak,olay yoksa bile suni gündemler yaratılacak bazı köhnemiş zihniyetler tarafından...Ben şu durumda yapılacak bir seçimi Adnan Polat'ın tekrar kazanacağı inancındayım...Belki risk var ama ya herro ya merro deme zamanıdır...

"Malum Kapalı forumdaki" çılgınlığı görünce, muhtemel başkan adayları arasından nasıl birinin seçileceği hiç belli olmaz. Zamanında cemiyete BJK' lı birini bile uygun gören zihniyetten bahsediyoruz. O yüzden resimde sağdaki vatandaş bile bu hırs uğruna kulübe başkan seçilebilir ve hatta Tevfik Fikret' te ayağa kalkılarak lise marşı söylenebilir.

canaydin_sahipsom_.jpg

Metin Kuruçay' Alıntı:
"Malum Kapalı forumdaki" çılgınlığı görünce, muhtemel başkan adayları arasından nasıl birinin seçileceği hiç belli olmaz. Zamanında cemiyete BJK' lı birini bile uygun gören zihniyetten bahsediyoruz. O yüzden resimde sağdaki vatandaş bile bu hırs uğruna kulübe başkan seçilebilir ve hatta Tevfik Fikret' te ayağa kalkılarak lise marşı söylenebilir.

canaydin_sahipsom_.jpg

Sanırım o beyfendinin akıbetini bilmiyorsun sevgili Metin bence onuda bir araştır.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu'ndan Açıklama

Galatasaray Basketbol Erkek Takımında yaşanan ve Kulübümüzü derin üzüntüye sürükleyen olaylar Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Yiğit Şardan?ın istifasına yol açmış bulunmaktadır. Çalışmaları ve projeleri ile Yönetim Kurulumuzun değerli bir üyesi olan Yiğit Şardan?ın bizi de bağlayan istifasını üzülerek başka bir alternatifimiz bulunmadığından kabul etmiş bulunmaktayız.

Olayla ilgili hiçbir bilgisi bulunmamakla beraber şube sorumluluğu ve kurumsal yönetim anlayışı gereği görevinden istifa eden arkadaşımızı Galatasaray?ın üstün menfaatlerini korumak maksadı ile gösterdiği hassasiyet ve Galatasaray duruşu nedeniyle kutluyor ve bugüne kadar ki çalışmaları nedeni ile kendisine teşekkür ediyoruz.

Olayın sorumluları hakkında bütün mecralarda gereken her türlü takibi yapmak kararında olduğumuzu ve bu çerçevede Galatasaray Spor Kulübü üyesi olanları disiplin kuruluna sevk etmek kararı aldığımızı duyururuz.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu

Re: Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu'ndan Açıklama

Buradan devam etsek daha iyi olur. Konu sayısı bir hayli arttı.

Hikmet CaN' Alıntı:

Galatasaray Basketbol Erkek Takımında yaşanan ve Kulübümüzü derin üzüntüye sürükleyen olaylar Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Yiğit Şardan?ın istifasına yol açmış bulunmaktadır. Çalışmaları ve projeleri ile Yönetim Kurulumuzun değerli bir üyesi olan Yiğit Şardan?ın bizi de bağlayan istifasını üzülerek başka bir alternatifimiz bulunmadığından kabul etmiş bulunmaktayız.

Olayla ilgili hiçbir bilgisi bulunmamakla beraber şube sorumluluğu ve kurumsal yönetim anlayışı gereği görevinden istifa eden arkadaşımızı Galatasaray?ın üstün menfaatlerini korumak maksadı ile gösterdiği hassasiyet ve Galatasaray duruşu nedeniyle kutluyor ve bugüne kadar ki çalışmaları nedeni ile kendisine teşekkür ediyoruz.

Olayın sorumluları hakkında bütün mecralarda gereken her türlü takibi yapmak kararında olduğumuzu ve bu çerçevede Galatasaray Spor Kulübü üyesi olanları disiplin kuruluna sevk etmek kararı aldığımızı duyururuz.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu

erenbekdemir' Alıntı:
yok abi tam olarak görevin ne idi

hani sorucam senin görevde olduğun zaman olsaydı ne yapardın

Ben diret big boss'a bağlı birisiydim,açıkça söyleyeyim bizde bu olmazdı,yapmaya tenezzül edenin akıbetide meçhul olurdu.

Yanlış yapıldı...Bundan sonra hiçbir maça gitmiyorum...Yİğit Şardan gibi bir ismin harcanmasını kaldıramıyorum...Yazıklar Olsun...1000 tane Özhan Canaydın 1000 tane liseli,harcanabilirdi,ama Şardan asla...Bundan sonraki süreçte kulübün başkanlığına Özhan Canaydın ve türevleri zihniyetindeki adamlar gelirse açıkca oturup arma sevdamıda sorgulayacağım...Bunların dışarıya karşı bir sonucu yok tabiki değeride olmadığını biliyorum...Çünkü ben sokaktan gelme bir Galatasaray'lıyım...Dışardanım yani...Dış kapının dış mandalı....

Ali Bozgeyik' Alıntı:
Yanlış yapıldı...Bundan sonra hiçbir maça gitmiyorum...Yİğit Şardan gibi bir ismin harcanmasını kaldıramıyorum...Yazıklar Olsun...1000 tane Özhan Canaydın 1000 tane liseli,harcanabilirdi,ama Şardan asla...Bundan sonraki süreçte kulübün başkanlığına Özhan Canaydın ve türevleri zihniyetindeki adamlar gelirse açıkca oturup arma sevdamıda sorgulayacağım...Bunların dışarıya karşı bir sonucu yok tabiki değeride olmadığını biliyorum...Çünkü ben sokaktan gelme bir Galatasaray'lıyım...Dışardanım yani...Dış kapının dış mandalı....

hala anlaşılmadı herhalde o istifa etmesse kulübün başı çok ağrıyacaktı

Duygusal bir yaklaşım var, ama sonuçta Yiğit Şardan bu şubenin sorumlusuydu ve kendine yakışanı yaptı. Asıl koltuğa yapışıp kalsa üzücü olurdu. Umarım yönetim dışından da katkısını yapar. Bu iş Adnan Polat'a kadar uzanırsa o zaman yazık olur. İnşallah Özhan Canaydın dönemine dönülmez. Taraftar takıma sahip çıkmaya başlamışken geriye gidilmez. Dünyaya açılmak isteniyorsa 30 milyon taraftar dışlanarak olmaz.