Jaka Lakovic

Yazın sorsanız eminim çoğumuz Lakovic en iyi transferimiz diyorduk fakat şu ana kadar beklentilerimiz boşa çıktı. Jaka Lakovic ne zaman kendi gibi oynamaya başlarsa takımımızın performansı 1 vites artıyor. Performansını yükseltmesi gerekiyor.

Lakoviç'in kendisi gibi oynamadığını düşünenleri tam olarak anlayamıyorum.

Basketbolda artık şutörler ve forvetler diye bir şey yok. Eskiden 1-2 numaraların öne çıkan özellikleri dış şutları sokma ve asist yapma; iç oyuncuların özellikleri ise potaya giderek sayı bulmaktı. Artık böyle bir şey yok. Günümüz basketbolunda 5 numaralar hariç tüm pozisyonların şut özellikleri var. En son karşılaştığımız Efes'in ilk 5'ine bakacak olursak Kerem - Vujacic - Sinan - Savanoviç - Barac diyebiliriz. Barac hariç tüm oyuncuların dış şutu var ki bu beşte 4 numara oynayan Savanovic ilk çeyrekteki 4/4 üçlükle galibiyeti getirdi. Barac deseniz, top eline geldiğinde orta mesafe şutları olan bir oyuncu.

Bir de bizim Jaka'lı 5'e bakalım. Lakovic - Göksenin - Shipp - Shumpert - Andriç. Koç olsanız Laka hariç hangisinin dış şutuna set çizersiniz ? Ben burda Shumpert'ı seçerim çünkü Killer özelliği olan bir oyuncu. E Efes maçında da attığımız 3 üçlüğün ikisi Göksenin'in, teki de Laka'nın elinden çıkması çok normal değil mi o zaman ?

Laka'nın üçlük performansının veya total performansının tatmin edici olduğu maçlara bakarsak zaten Laka'nın dışında da dış şut isabeti bulan oyuncuların olduğunu da görürsünüz. Asvel maçında kaç tane şut soktu, ama yanında Ender, Gordon da soktu. Prokom maçında kendisi haricinde 4 dış şutun da sayı yapıldığını görüyoruz.

Bir başka konuya da dikkat çekmek istiyorum, Efes maçıyla ilgili. Rakibin en iyi savunmacısı kimdi ? Kinsey. Normalde en iyi savunmacının en iyi rakip dış oyuncusunu tutması gerekiyor. Normalde Gordon'u tutması gerekirken acaba neden Laka'yı tuttu Kinsey ? Çünkü Gordon'un dış şut tehlikesi yokken Laka'nın var. Ve 2 tane soksaydı belki de maçı kazanmıştık.

Kısacası bu adam Larry Bird, Micheal Jordan veya Reggie Miller değil, 2-3 kişinin üzerinden şut soksun. Konuda adı geçen Washington veya JJJ de şutör değildi. Eyvallah, delicilikleri vardı ama o delicilikten az biraz Laka'da da var. Geri kalanı dış şutu, tecrübesi ve oyun zekasıyla da kapatıyor zaten.

Keşke bir Domercant, bir Batum ile izleyebilseydik Laka'yı. Aynı Laka'ya burda methiyeler dizilirdi.

Ben kendisini GSSözlük'te çok eleştiren biriyim ama gerçekler bunlar, takıma yapılacak bir şutör takviyesiyle (en erken gelecek sezon görünüşe göre) Laka'yı yeniden transfer ederiz. Umarım seneye de bizimle olur ve Barça'yla elde ettiği başarıları bizimle de yaşar. Güveniyorum ben kendisine :)

Mücadelesine, isteğine laf yok ama yetersiz kalıyor performansı seneye devam edeceğimizi düşünmüyorum, öyle de olmalı zaten.

Biri bana Lakovic'in kendi gibi oynamasının ne olduğunu açabilir mi? Sürekli bunu okuyorum ama gözümde hiç birşey canlanmıyor.
Ayrıca Lakovic'in sorunu kendisi değil, çevresinde kimin oynadığı.

Lakovic hiç bir zaman Kobe Bryant ne biliyim Michael Jordan olmadıki.Onu mu bekliyorsunuz Lakovicden her maç 40 sayı mı atmalı yada Fitch gibi her topu aldığında atmalı mı?Avrupanın tartışmasız en iyi oyuncularından birisini burada amaçsızca eleştirmek tam bir saçmalıktan öte değil doğrusu...

E kimi eleştirseler savunacak bir şey buluyorsunuz nasıl olsa kapatalım forumu gidelim, Shipp'i eleştirenlere savunma yapmak onun işi diyoruz, Lakovic'in görevi sayı atmak değil ki diyoruz, Andric çok geliştirdi kendini daha ne yapsın, Songaila'ya bile toz kondurmayanlar var.Diğer tarafta da kaybedilen o kadar hedef maç var.Neyse bu takım Euroleague'ye kaldı ya bu insanların hakkı ödenmez hepsiyle 10 yıllık sözleşme yapalım, ayda bir de gelip şükranlarımızı belirten bir mesaj atarız.
NOT:Sınırını aşıp hakarete varan eleştiri yapanlara tepki normal ama kim kime laf etse dert oluyor böyle olacaksa seçin 100 kişi onlar yazsın, diğerleri de okusun.

Mehmet kardeşim yazdığını baştan sona bir kez daha okurmusun lütfen :) Senin eleştirdiğin şey forumun genel mantığı. Kendini düzgün ifade ettikten sonra eleştiride olacak savunmalarda olacak. O yüzden uff herşeye bi savunma var diye sızlanmaktansa eğer o savunmanın boş ve temelsiz olduğunu düşünüyorsan karşıt görüş belirtirsin olur biter. Bu mantığın fazlası ile garip o yüzden.

Anladığım kadarıyla yüksek şut isabeti bulması.

Eğer genel kanı buysa bu Lakovic ile değil hangi pozisyonda oynatıldığı ile ilgili. Yanlış şut tercihi tabiki onun sorunudur ama sahada onu rahatlatacak adam yoksa, bu sonuç da kaçınılmazdır. Lakovic'in değeri geçen seneki Lavrinovic'ın değerinin anlaşıldığı gibi anlaşılacaktır geç de olsa. O vakte kadar ''top sürmeyi bilmeyen'' (benim görüşüm değil) Jerry bile Lakovic'den iyi oyuncudur.

Eren burada eleştiri yapanlara saçmalamışsın damgası vuruyorlar o yüzden yazdım, daha geçen gün iki arkadaşa eleştirdiği için dalga geçen yorumlar yazıldı,
demin Talha Hüseyin kardeşimiz diğer başlıkta Onur Abi'ye terbiyesizlik yapıldığını söyleyip -ki haklıydı- kendisi burada yazanlara amaçsız ve saçma eleştiriler yapıyorlar dedi, bu da çok yapılıyor ama kimse kabul etmiyor sonra da forumun amacı bu zaten diyorlar senin özelinde yazmadım bunu.

E kimi eleştirseler savunacak bir şey buluyorsunuz nasıl olsa kapatalım forumu gidelim, Shipp'i eleştirenlere savunma yapmak onun işi diyoruz, Lakovic'in görevi sayı atmak değil ki diyoruz, Andric çok geliştirdi kendini daha ne yapsın, Songaila'ya bile toz kondurmayanlar var.Diğer tarafta da kaybedilen o kadar hedef maç var.Neyse bu takım Euroleague'ye kaldı ya bu insanların hakkı ödenmez hepsiyle 10 yıllık sözleşme yapalım, ayda bir de gelip şükranlarımızı belirten bir mesaj atarız.
NOT:Sınırını aşıp hakarete varan eleştiri yapanlara tepki normal ama kim kime laf etse dert oluyor böyle olacaksa seçin 100 kişi onlar yazsın, diğerleri de okusun.

Mehmet abi, hazır antrenörlerimizden Emir Alkaş da forumda yazarken; savunma direncini artırıp atletikliğiyle hücumda da takıma güç katan ve Shipp'den daha iyi olan bir 3 numara, EL'deki çaylak sezonumuzda tecrübesi ve oyun zekasıyla kendisinden bekleneni tam olarak veremese de her zaman birinci sayı opsiyonu olacak Lakoviç'ten iyi bir şutör guard, ayakları hızlı ve pick'n roll'u nispeten iyi, içeri iyi devrilebilen ve Andriç'ten iyi bir pivot söyleyin de takıma kazandıralım. Belki takım daha da iyi bir hal alır.

Bu özelliklere sahip olan oyuncuların bize gelmeyi kabul edebilecek, en fazla 500 bin €'ya oynayacak olmaları da önemli bir şart. Sizi bekliyoruz.

Mehmet abi, hazır antrenörlerimizden Emir Alkaş da forumda yazarken; savunma direncini artırıp atletikliğiyle hücumda da takıma güç katan ve Shipp'den daha iyi olan bir 3 numara, EL'deki çaylak sezonumuzda tecrübesi ve oyun zekasıyla kendisinden bekleneni tam olarak veremese de her zaman birinci sayı opsiyonu olacak Lakoviç'ten iyi bir şutör guard, ayakları hızlı ve pick'n roll'u nispeten iyi, içeri iyi devrilebilen ve Andriç'ten iyi bir pivot söyleyin de takıma kazandıralım. Belki takım daha da iyi bir hal alır.

Bu özelliklere sahip olan oyuncuların bize gelmeyi kabul edebilecek, en fazla 500 bin €'ya oynayacak olmaları da önemli bir şart. Sizi bekliyoruz.
Okan'cım ben Lakovic ve Songaila dışındaki yabancılarımızdan memnunum bunu burada belirttim mi bilmiyorum ama Scoutgs de yazmıştım eminim, burada da her maç sonrası şunu gönderelim diyenlerden de değilim bu takımın nerelerden geldiğini de biliyorum, beni yanlış anlamışsın ya da ben derdimi anlatamamışım.Neyse bu aralar yazmasam daha iyi dünde başka bir forumda bir arkadaş kırıldı yanlış anlayıp, sınavlar bitene kadar susmak en iyisi.

Okan'cım ben Lakovic ve Songaila dışındaki yabancılarımızdan memnunum bunu burada belirttim mi bilmiyorum ama Scoutgs de yazmıştım eminim, burada da her maç sonrası şunu gönderelim diyenlerden de değilim bu takımın nerelerden geldiğini de biliyorum, beni yanlış anlamışsın ya da ben derdimi anlatamamışım.Neyse bu aralar yazmasam daha iyi dünde başka bir forumda bir arkadaş kırıldı yanlış anlayıp, sınavlar bitene kadar susmak en iyisi.

Demek istediğini gayet anladım abi, yazdıklarım "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" tarzıydı. Songaila konusunda hemfikiriz ancak Laka konusunda aynısını söyleyemeyeceğim.

Kırılma darılma olmaz burda, olmamalı. Çabamız ortak, adı Galatasaray. Herkes parçalının daha iyi yerlere gelmesi için karalıyor bir şeyler burda. Hepimiz aynı renklere gönül vermişiz sorun yok :)

Jamon Lucasın iki yıl için 600 bin dolara oynadığı düşünülürse evet aynı paraya Shippten ve Andricten daha iyi oyuncular bulunabilirdi

Biri bana Lakovic'in kendi gibi oynamasının ne olduğunu açabilir mi? Sürekli bunu okuyorum ama gözümde hiç birşey canlanmıyor.
Ayrıca Lakovic'in sorunu kendisi değil, çevresinde kimin oynadığı.

Transferi açıklandığında hem kulaklarıma hem de burada yazılanlardan dolayı gözlerime inanamamıştım. Slovenya ya 3 defa gitmiş biri olarak Smodis ve Lakovic başta olmak üzere Sloven basketbolculara sempatim vardır ama burada yazılanlar sanki Spanoulis i almışız da Lakovic diye getiriyormuşuz gibiydi. Kan uyuşmazlığı diyenler filan var ama kesinlikle katılmıyorum, sorun aradığımız özelliklerde bir oyuncu olmayışı.

Lakovic hiçbir zaman Diamantidis gibi hırslı ve sert ya da Spanoulis gibi yanına dört kazma bile alsa yarı final oynatacak bir oyuncu olmadı. Onların aksine savunma direnci ve baskı artıkça fiziki dezavantajının da etkisiyle performansı düşen bir oyuncuydu Lakovic. Evet Barcelona gibi her oyuncusu tehdit olan bir takım olsaydık yine belli bir istikrarda verim verirdi ama bizde böyle bir durum olmadığı gibi savunmada da her ne kadar istekli olsa da defoları var ve zaafiyete sebep oluyor. Bir de üzerine genelde sg oynadığından dolayı zaten var olan rebound sorunumuzu daha da derinleştiriyor(bkz:Son Efes maçında Kinsey rebound aldığında Lakovic in bulunduğu yer). Ya da dış şut atan bir oyuncuya el kaldırmaması 32 yaşından sonra öğrenebileceği birşey değil. Evet yanında oynayanlar onun işini kolaylaştırmıyor burada haklısınız.

Evet yanında oynayanlar onun işini kolaylaştırmıyor burada haklısınız. Ancak bugün birileri Jerry Johnson gibi baskın özellikleri çapında Avrupa da esamesi okunmayacak bir oyuncuyu bile Lakovic e tercih ediyorsa bunun sebebi yanında oynayanlarla açıklanamaz! Lakovic yanındakiler sayesinde şut bulsun, ceza atışları yapsın diye değil; yanındakileri rahatlatsın, işler zora geldiğinde ortaya çıksın, adamını geçerek, içeriyi zorlayarak rakibin savunma disiplinini bozsun diye geldi. Bugün kalburüstü diye tabir edeceğimiz Terrell Lyday olsaydı Lakovic in yerinde emin olun herkesin istatistikleri çok daha farklı olurdu. Bu demek değil ki Lyday daha iyi oyuncu, sadece ihtiyaç meselesi.

Oktay Hocaya sonuna kadar inanan biriyim. Bu sezon bana göre Songaila iyi bir hamleydi ama şanssızdı(k), Lakovic ise malesef çok gereksiz bir transferdi. Umarım önümüzdeki sezon ondan yararlanabilecek bir takıma gider, ya da biz ondan yararlanabileceğimiz bir düzen kurabiliriz. Şu an bizim için çok lüks bir durum Lakovic e sahip olmak, ondan yararlanamadığımız gibi zaman zaman zaafiyete de uğruyoruz. Bunun onu da etkilediğinden eminim, zira 4-5 tane airball u var rahatlıkla dış şutlar konusunda adını Siskauskas ın yanına yazabileceğim bu adamın. Adı Rochestie olsaydı bir ay önceden yol verilmişti.

Kusuruma bakmayın, Lakovic i severim ama Galatasaray ı daha çok severim.

Transferi açıklandığında hem kulaklarıma hem de burada yazılanlardan dolayı gözlerime inanamamıştım. Slovenya ya 3 defa gitmiş biri olarak Smodis ve Lakovic başta olmak üzere Sloven basketbolculara sempatim vardır ama burada yazılanlar sanki Spanoulis i almışız da Lakovic diye getiriyormuşuz gibiydi. Kan uyuşmazlığı diyenler filan var ama kesinlikle katılmıyorum, sorun aradığımız özelliklerde bir oyuncu olmayışı.

.

Kimin aradığı özellikte bir oyuncu değil yani aradığımız derken bizden kasıt nedir ?

sanki bir tek Lakoviç sokamıyor ya çok ilginç bir tartışma yaşanıyor bu sayfada Shumpert 22 dakika süre almış sıfır sayı,Ender şut sokamamış neredeyse, shipp üçlüğü çok fazla atışı da yok zaten, Tutku oynamıyor hasta,Furkan gününde değil,sahada elle tutulur bi Gordon var.Bu kadar kötü oynayan güvendiğin oyuncuların arasından hiçbirinden elle tutulur bir katkı gelmemiş.Lakoviç de Lakoviç. Eğer kullandığı atışları sayıya çevirseydi ya da bir son saniye basketi ile maçı çevirseydi bugün bunları konuşmuyor olacaktık.Kimse birbirini kandırmasın maalesef durum böyle.Gününe göre değerlendiriyoruz oyuncuları da takımı da kendimizi de.Furkan'ı Kaya pekere benzetenler var,Ender'i sezon boyunca tribünde oturan Evrenle kıyaslayanlar var,"şampi reyis" 'in formasını asanlar var. Sayayım mı daha fazla ister misiniz? Hepsini göndermek gerekir değil mi? Bir tek Göksenin kalsın bir Gordon çünkü geçen maçta onlar iyi oynadılar. Bakarsınız onlar da Olympiakos maçında bozar onları da göndeririz. Sizin istediğiniz sezon boyunca bir defa yenilecek Mega süper bir takım.

Açık açık söylüyorum samimi eleştir yapmıyorsunuz gününe göre eleştiri yapıyorsunuz oyuncuların performansları hakkında,sistem hakkında,oyun tarzları,zayıf karınları,güçlü yanları,basketbolun günümüz şartları vs vs hakkında yorum yapmıyorsunuz.Takım yenilince hepsini ipten geçiriyorsunuz? Tam kahve muhabbeti. Aynı şeyleri 2-3 ay önce gol atamayan Baroş da yaşıyordu. İşte bu yüzden Lakoviç topları sokamayınca topları ateşliyorsunuz Lakoviç'e karşı...

bu arada Levent Topsakal boştaymış onunda deliciğine ihtiyacımız var şu günlerde.....

Lakovic hiçbir zaman Diamantidis gibi hırslı ve sert ya da Spanoulis gibi yanına dört kazma bile alsa yarı final oynatacak bir oyuncu olmadı. Onların aksine savunma direnci ve baskı artıkça fiziki dezavantajının da etkisiyle performansı düşen bir oyuncuydu Lakovic. Evet Barcelona gibi her oyuncusu tehdit olan bir takım olsaydık yine belli bir istikrarda verim verirdi ama bizde böyle bir durum olmadığı gibi savunmada da her ne kadar istekli olsa da defoları var ve zaafiyete sebep oluyor. Bir de üzerine genelde sg oynadığından dolayı zaten var olan rebound sorunumuzu daha da derinleştiriyor(bkz:Son Efes maçında Kinsey rebound aldığında Lakovic in bulunduğu yer). Ya da dış şut atan bir oyuncuya el kaldırmaması 32 yaşından sonra öğrenebileceği birşey değil. Evet yanında oynayanlar onun işini kolaylaştırmıyor burada haklısınız.

Evet yanında oynayanlar onun işini kolaylaştırmıyor burada haklısınız. Ancak bugün birileri Jerry Johnson gibi baskın özellikleri çapında Avrupa da esamesi okunmayacak bir oyuncuyu bile Lakovic e tercih ediyorsa bunun sebebi yanında oynayanlarla açıklanamaz! Lakovic yanındakiler sayesinde şut bulsun, ceza atışları yapsın diye değil; yanındakileri rahatlatsın, işler zora geldiğinde ortaya çıksın, adamını geçerek, içeriyi zorlayarak rakibin savunma disiplinini bozsun diye geldi. Bugün kalburüstü diye tabir edeceğimiz Terrell Lyday olsaydı Lakovic in yerinde emin olun herkesin istatistikleri çok daha farklı olurdu. Bu demek değil ki Lyday daha iyi oyuncu, sadece ihtiyaç meselesi.

Oktay Hocaya sonuna kadar inanan biriyim. Bu sezon bana göre Songaila iyi bir hamleydi ama şanssızdı(k), Lakovic ise malesef çok gereksiz bir transferdi. Umarım önümüzdeki sezon ondan yararlanabilecek bir takıma gider, ya da biz ondan yararlanabileceğimiz bir düzen kurabiliriz. Şu an bizim için çok lüks bir durum Lakovic e sahip olmak, ondan yararlanamadığımız gibi zaman zaman zaafiyete de uğruyoruz. Bunun onu da etkilediğinden eminim, zira 4-5 tane airball u var rahatlıkla dış şutlar konusunda adını Siskauskas ın yanına yazabileceğim bu adamın. Adı Rochestie olsaydı bir ay önceden yol verilmişti.

Kusuruma bakmayın, Lakovic i severim ama Galatasaray ı daha çok severim.

Öncelikle JJJ Laka'ya tercih ediliyor demişsiniz, kendisi gereken kişiler tarafından Laka'ya tercih edilseydi şu an takımda olurdu.

Johnson - Lyday gibi oyunculara baktığınızda Amerika'dan gelen, bire biri kuvvetli oyuncular. Emir Alkaş hocamızın soru - cevap bölümündeki yazılarını okursanız "Bir kişinin oynayıp dört kişinin izlediği NBA düzeninin temsilcisi değiliz." diyor. Zaten bu düzenin temsilcisi olmadığımız için Lakoviç guardımız. Yoksa McCaleb, JJJ, Lyday gibi delici özelliği olan milyon tane guard var NBA D-League'de falan. Birini getirir koyarız takıma, ama öyle bir oyun tarzını istemiyoruz. Ayrıca Kazan'dan örnek verdiğiniz için söylüyorum, bugün Lakoviç yerine Lyday değil de Shipp yerine Domercant (Shipp'i beğenmediğim için değil, Domercant'in winner ve şutör özellikleri daha ön planda olduğu için) olsaydı hem Laka hem de Domercant çok farklı durumda olurdu, emin olun.

Bizim için Laka hamlesi, Ülker'in Saras hamlesi gibiydi. Çaylak sezonundaki bir takımın tecrübe farkını kapatması için yapılan bir hamleydi bu. Ender ve Songaila'nın da aynı mantıkla takıma katıldığına inanıyorum ben. Tuttular tutmadılar bir şey diyemem ama amaç oydu en azından.

Laka bizim için önemli bir değerdir, umarım önümüzdeki sezon yapılacak hamlelerle önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Gündelik performanslarına bakarak oyuncu kaybedeceksek dükkanı kapatalım daha iyi.

Sayfalardır aynı yorumlar aynı eleştiriler aynı savunmalar.Eleştirilmesi doğal ama eleştirilmesi gereken en son adamlardan.Elano 2.0 Benzetme oyuncularımıza hakaret değil bunun altını çiziyorum ama Elano'nun yanında Barış ve Sarp mevzusu gibi bu olay.Lakovic'ten yararlanacak oyuncu topluluğu yok elimizde maalesef.Ama Elano gibi de kaçak dövüşmüyor elinden geleni yapıyor.Daha iyileri daha tecrübelisi daha isimlisi vardı da biz mi almadık.3 kuruşa 5 köfte yok işte bunu anlayalım.2 tane çatır çatır atan şutör alırsın Jaka tek tercihin olmaz bak bakalım o zaman Jaka neler yapıyor.Şut yüzdesi nasıl değişiyor.Takımımızın kadrosuna bakan Jaka dışında şut tehditi olmadığını görür.İnsan üstü savunurlar bu adamı dışarıda.Jaka zaten yıllardır çarpışan bir adam olmadı o yüzden yararlanamazsın.Kadro yarı yarıya değiştirilecekse eyvallah Jaka'ya da teşekkür edilsin.Ama bütçe belli işte.Efes maçında takım soyunma odasına giderken tribünleri alkışladığında Lakovic'in elinden gelenin en iyisini yapmak isteyip yapamamasından dolayı o yüzündeki mahçupluk duygusu birçok galibiyetten daha değerli diye düşünüyorum.

Efes maçında takım soyunma odasına giderken tribünleri alkışladığında Lakovic'in elinden gelenin en iyisini yapmak isteyip yapamamasından dolayı o yüzündeki mahçupluk duygusu birçok galibiyetten daha değerli diye düşünüyorum.

Bu bence çok anlamlı bir cümle. Lakovic basketbolda birçok başarı elde etmiş, "doymuş" bir oyuncu olmasına rağmen eğer mağlubiyet sonrası bu reaksiyonu gösteriyorsa onu eleştirirken kullanılan cümlelerin dozuna dikkat edilmelidir. Sistem, oyuncu yapısı, saha dışı faktörler vb. başlıklar belki oyununu etkiliyor olabilir ama Lakovic mücadele ediyor, çabalıyor. Bilmiyorum katılır mısınız ama ben Lakovic'i bildim bileli savunmada bu kadar uğraşırken ilk kez görüyorum. Ve geçen sen FBÜlkerin yaptığı Saras transferi gerçekleştiğinde böyle bir oyuncuyu izleyecek olmanın mutluluğunu yaşamıştım. Bu Lakovic içinde geçerli. Sezon sonu beklenen verim alınmaz hedeflerimiz doğrultusunda kendisine yer bulunamazsa tabiki yollar ayrılabilir ama bir sezonda olsa Lakovic gibi bir oyuncuyu Türkiye'de hem de Galatasaray forması altında izlemiş olacağız. Bu bile çok değerli birşeydir bence. Elbette Lakovic'in performansını yükseltmesini ve takımımıza büyük katkılar vermesini bende isterim ama ona bakarken birde bu faktörleri düşünün derim.

Öncelikle JJJ Laka'ya tercih ediliyor demişsiniz, kendisi gereken kişiler tarafından Laka'ya tercih edilseydi şu an takımda olurdu.

Johnson - Lyday gibi oyunculara baktığınızda Amerika'dan gelen, bire biri kuvvetli oyuncular. Emir Alkaş hocamızın soru - cevap bölümündeki yazılarını okursanız "Bir kişinin oynayıp dört kişinin izlediği NBA düzeninin temsilcisi değiliz." diyor. Zaten bu düzenin temsilcisi olmadığımız için Lakoviç guardımız. Yoksa McCaleb, JJJ, Lyday gibi delici özelliği olan milyon tane guard var NBA D-League'de falan. Birini getirir koyarız takıma, ama öyle bir oyun tarzını istemiyoruz. Ayrıca Kazan'dan örnek verdiğiniz için söylüyorum, bugün Lakoviç yerine Lyday değil de Shipp yerine Domercant (Shipp'i beğenmediğim için değil, Domercant'in winner ve şutör özellikleri daha ön planda olduğu için) olsaydı hem Laka hem de Domercant çok farklı durumda olurdu, emin olun.

Bizim için Laka hamlesi, Ülker'in Saras hamlesi gibiydi. Çaylak sezonundaki bir takımın tecrübe farkını kapatması için yapılan bir hamleydi bu. Ender ve Songaila'nın da aynı mantıkla takıma katıldığına inanıyorum ben. Tuttular tutmadılar bir şey diyemem ama amaç oydu en azından.

Laka bizim için önemli bir değerdir, umarım önümüzdeki sezon yapılacak hamlelerle önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Gündelik performanslarına bakarak oyuncu kaybedeceksek dükkanı kapatalım daha iyi.

Emir Hocanın cevaplarını yakından takip ediyorum ve beni oldukça tatmin ediyor. Sizin de dediklerinize katılıyorum, herkesin tek tabanca takıldığı ortamları geçmişte kendi takımımız dahil çok gördük. En yakın örneği Blatt dönemi Efes gösterilebilir. Ama bu tip genellemeler biraz seksenlerde kaldı. Artık all-around oyuncuların revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Ancak sorun şu ki her yer Kirilenko kaynamıyor. Dolayısıyla siz yetenekleri belli alanlarda yoğunlaşmış, sınırlı oyuncuları uyum içinde oynatmak zorundasınız. Biz de zaten 5 tane atlet alalım demiyoruz, takım kuralım diyoruz. JJ tipi oyuncu çok, haklısınız ama Lyday ile Johnson bir olmadığı gibi D-League den de milyonlarca bulunmyor dediğiniz gibi malesef. Her sene onlarcası gidip geliyor ve çoğu da Almanya ve Fransa da ikinci liglerde geziniyor. Rashid Atkins diyor ve susuyorum burada :D

JJ on üzerinden 4 lük bir oyuncuysa, mesela onun yerine Rytas ta Tyrese Rice var şu an; o 6 dır, Lyday 7, McCalebb ise 9. 9 luk olanlar çok az zaten ve belli kulüplerin elindeler. Dolayısıyla siz 4 lük olanı gönderip 7 lik olanı aldığınızda bir gömlek yukarı çıkıyorsunuz. Ayrıca oyuncuların deri rengine ve kökenine takılmamak lazım, on küsür senedir Avrupa da oynayan pek çok Amerikalı var ve birçoğu da uyum sağlamış durumda. Dee Brown ile JJ aynı kefeye konabilir ama mesela pek çok Amerikalı guard var ki Teodosic den daha Avrupalıdır.

İtiraz ettiğim ve sizin de aslında kendi içinizde çeliştiğinizi düşündüğüm durum şu:

Elimizde Tutku ve iyi kötü Ender var, kendinden beklenenler ve verebilecekleri belli olan Shipp var, takımda zaten organizasyon sıkıntısı yok. Uzunlar Avrupalı, Shumpert bile rengi siyah olmasa Avrupalı sayılır. Bize gereken savunma düzeyimizi aşağı çekmeden takım içinde varolabilen, organizasyon içinde skora katkı verecek, eline güvenilir, tecrübeli ve sıkıştığımızda insiyatif alabilen, gerektiğinde potaya gidebilen bir oyuncuydu(Lyday örneğini bu yüzden verdim, pek tuttuğum oyuncu değildir normalde). Hakkını yemeyelim Lakovic tecrübelidir, son saniye bile olsun eli titremez ama diğer saydıklarımın yanından geçmiyor malesef. Sağolsun beni ilk defa oyuncu yorumlaması konusunda Kaan Kural ile aynı noktada buluşturdu. Ayrıca çelişkiye düştüğünüz bir nokta var ki biz Lakovic i alıp üzerine takım kurmadık. Gelirken belliydi zaten Shipp ile oynayacağı. Hayır bir de yanındakilerde iş yok Lakovic ne yapsın diyenler var onlara diyecek laf bulamıyorum, kimse neden Lakovic i aldık demiyor nedense!

Ayrıca Lakovic e de yazık çünkü hayatımda airball attığını görmediğim adamın 5-6 maçta airball attığını gördüm, ki birinde 2 tane atmıştı. Top üzerine kaldığında insiyatif kullanmayı beceremiyor malesef. Kariyeri boyunca rahat şut kullanmış, baskılı maçlarda da sinmiş bir oyuncudan bahsediyoruz. Burada yanında bolca şut kullanan Alex Acker, Basile ya da Smodis, Nachbar gibi oyuncular yok.

Sonuçta Lakovic her maç 20 sayı bile atsa organizasyona ciddi bir katkı yapmadıkça pek yarar sağlayabilecek bir oyuncu değil, çünkü ciddi savunma zaafları var. Kimse çıkıp demesin ki çok gayretli, maç sonu çok üzülüyor filan! Ender Aslan da çok üzülüyor, çok gayret ediyor ama insanın ismi Lakovic olunca farklı oluyor demek ki! Zamanında 96 yılından beri takip ettiğim Frank Rijkaard için de çok kelam etmiştim ama adamın sırf ismi çıkmış diye 2 sene sonra anlaşılmıştım. Lakovic in de sadece ismini duyup büyük beklenti içine girmemek lazım.

Elbette tecrübe açığını kapamak ve tanınırlık açısından iyi bir hamleydi. Euroleague e kalmamızda da etkili olduğunu düşünüyorum. Ama bunlar kadroya uymayan bir oyuncuyu kadroda tutma lüksü ve ihtiyaç olanın devre dışı kalmasını haklı çıkarmaz diye düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl aynı şekilde pota altında savaşan ve rebound kovalayan Wilkinson u gönderip Rancik ile çıkmıştık yola. Bu sezon da bu durum çıktı. Ya kadro mühendisliğinde sorun var ya da Oktay Hoca gerçekten de planını 3 yıllık yapmış ve önümüzdeki sezon başı tüm soru işaretlerini giderecek; hangisi bilemiyorum ama Oktay Hoca nın vardır bir bildiği diyorum.

Gündelik performansa göre adam göndermeye sonuna kadar karşıyım. Lakovic bu takımın hala en büyük skor opsiyonu ve yarın 40 sayı da atabilir, ama görüşüm değişmeyecektir. Eleştirim Lakovic e değil, onun sınırlarını iyi bilen biriyim, eleştirim ihtiyaçlarımızla uyuşmamasına. Hayırlısı neyse o olsun diyelim.