Beko Basketbol Ligi 2012-2013 Sezonu

Savanovic, Anadolu Efes için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu bugünkü Beşiktaş maçında gösterdi. Adam 2. devre resmen maçı tek başına aldı götürdü. Maç esnasında en çok dikkatimi çeken olay ise mola dönüşü sıkıştırmalar ile top kaybı yapan Kerem Tunçeri'yi Oktay Hoca'nın hemen dışarı alması ve Tunçeri'nin de buna oldukça sinirlenmesiydi. Kerem Tunçeri'nin Oktay Hoca'nın oyun planında yeri yok gibi. Anlamadığım bugün Doğuş da hiç süre almadı. Farmar da çok etkili değildi. Gordon ile Sinan o bölgede 1-2 numara olarak işi götürdüler. Tabi uzun oyuncularda kalite farkı da olunca, sonuç normal oldu.

1 maç iyi oynadı diye Savanovic'i övmeyin. Valencia'da iken en sevdiğim oyunculardan biriyken burada adeta balon gibi patladı. 2 senedir Efes'e düzgün bir şey vermedi bu sezon tam bir faciaydı. Geçen senede TOP 16 ilk maçında bize karşı iyi oynamıştı. Songaila sağolsun savunmadan bi haber şekilde onu savununca maçın yıldızı olmuştu. Seneye gider Efesten.

1 maç iyi oynadı diye Savanovic'i övmeyin. Valencia'da iken en sevdiğim oyunculardan biriyken burada adeta balon gibi patladı. 2 senedir Efes'e düzgün bir şey vermedi bu sezon tam bir faciaydı. Geçen senede TOP 16 ilk maçında bize karşı iyi oynamıştı. Songaila sağolsun savunmadan bi haber şekilde onu savununca maçın yıldızı olmuştu. Seneye gider Efesten.

Ben 1 maç iyi oynadı diye övmüyorum Dusko'yu ki zaten eskiden beri beğenirdim. Geçen senelerde Efes ne yapmış ki Dusko'nun yaptıkları sorgulanır olmuş anlamadım açıkçası. Bu adam kaliteli bir koçun elinde, sistem ile beraber oynar. En mühimi tabi ki istikrarlı oyuncuların yanında performansını tavana çıkartır. Seneye gider mi kalır mı bilmem ama Efes'te oynayıp oynamaması Savanovic'in kalitesinden birşey kaybettirmez.

Beşiktaş deplasmanda Olin'i rahat yendi. Yine de üstteki takımların çok gerisindeler hala.

Fenerbahçe Ülker Batiste ile yollarını ayırıyormuş. Shelden Williams ile anlaşabilirler. Bizim için kötü bir hamle olur. Batiste iyi olur diyordum ama hiç katkı alamadılar. Zaten onu şutör gibi kullanarak katkı almaları imkansızdı. Alacakları oyuncudan alırlar muhtemelen. Bu yüzden güçlenecekler diyebiliriz.

Birazdan Efes-Karşıyaka maçı başlayacak. Efes'in kazanacağını düşünüyorum ama güzel maç olacaktır. İzlenmeli.

Fenerbahçe iddaalıydı Batiste'nin 2.devrede gerçek potansiyalini göstereceğinden ama olmamış demekki yolluyorlar ben iki isim duydum Shelden Williams ve Ioannis Bourousis ortak özellikleri Ribaund konusundaki yetenekleri ama birazda atletik bir isim şart oraya Shelden Williams ağır basıyor.

FB Ülker ne para harcadı be. Devamlı bi transfer sirkülasyonu var. Batiste buraya emekliliğini yaşamaya gelmişti, pek bi katkı vermedi.

Bu arada Efes KSK karşısında berbat hücum ettiği ilk yarıda yalnızca 29 sayı bulabildi.

Erman Kunter Mickael Gelabale ile anlaştıklarını ama NBA çıkışı isteyince vazgeçtiklerini bunu Valencia'nın verdiğini açıkladı.

Anadolu Efes-Fenerbahçe Ülker maçı dışında yukarıya oynayan takımlar aralarında ilk maçları oynadılar. Ortaya şöyle bir tablo çıktı.

Fenerbahçe Ülker

Sahasında: Beşiktaş (W), Banvit (W), Galatasaray (W)
Deplasmanda: Karşıyaka (L), Efes (?)
Ekstra Yenilgi: -

Banvit

Sahasında: Beşiktaş (W), Galatasaray (W)
Deplasmanda: Efes (L), Karşıyaka (W), Fenerbahçe (L)

Karşıyaka

Sahasında: Beşiktaş (W), Fenerbahçe (W), Banvit (L), Galatasaray (W)
Deplasmanda: Efes (L)
Ekstra Yenilgi: Tofaş (D)

Galatasaray

Sahasında: Beşiktaş (W)
Deplasmanda: Efes (W), Karşıyaka (L), Fenerbahçe (L), Banvit (L)

Anadolu Efes

Sahasında: Banvit (W), Galatasaray (L), Karşıyaka (W), Fenerbahçe (?)
Deplasmanda: Beşiktaş (W)
Ekstra Yenilgi: TED (D)

Beşiktaş

Sahasında: Efes (L)
Deplasmanda: Karşıyaka (L), Fenerbahçe (L), Banvit (L), Galatasaray (L)

Sonuç olarak;

Banvit ve Galatasaray deplasmandan 1'er galibiyet çıkardıkları için ve ekstra yenilgileri olmadığı için en karlı takımlar. Tabi bizim sahamzda oynayacağımız maçları kazanmamız gerekiyor. Daha fazla yenilgimiz var. Fenerbahçe Efes'i yenerse avantaj onlara geçecek tabi.

Fenerbahçe sahasındakileri kazanmış, deplasmandakileri kaybetmiş olacak. Efes'i yenerse liderlik için avantaj sağlayacak. Ekstra yenilgileri de yok.

Efes ve Karşıyaka'nın ekstra mağlubiyetleri var. Tabi Efes Fener'i yenerse daha fazla galibiyetle Karşıyaka'dan daha avantajlı duruma geçecek.

Beşiktaş ise ekstra mağlubiyet almamasına rağmen üst düzey takımlara karşı hiç galibiyet alamamış.

Bu arada Karşıyaka'nın kaybettiği Tofaş deplasmanına henüz hiçbir takım gitmemiş. Efes ise yarın gidiyor. Efes'in kaybettiği TED deplasmanına da henüz hiçbir takım gitmemiş. Beşiktaş ise haftaya gidiyor. Yani bu takımlar diğer takımlara da ekstra mağlubiyet kazandırabilir. İhtimal dahilinde. Benim artık zorlu bir deplasman olarak göreceğim Antep deplasmanına ise Efes, Beşiktaş, Banvit ve Galatasaray gidecek.

Bu arada her takım bundan sonra sahasındaki maçları alır, deplasmandakileri kaybederse ve sürpriz yenilgi almazsa;

Banvit 26-4
Galatasaray 26-4
Fenerbahçe Ülker 25-5
Anadolu Efes 24-6
Beşiktaş 24-6
Karşıyaka 23-7

Not: Yanlış yazdığım yer varsa düzeltebilirim.

7 Ocak Pazartesi günü Ayhan Şahenk'te Anadolu Efes-Fenerbahçe Ülker maçı olacak. Efes kazanırsa liderliğe oturacak, kaybederse ilk yarıda sahasında 2 yenilgi almış olacak. Fenerbahçe kazanırsa da çok kötü bir dönemi sadece 1 yenilgiyle atlatmış olacak.

Kaybetmemiz olası 5 deplasman var : FB-BJK-Banvit-KSK-Efes
Bunlardan 3 yenilgi 1 galibiyet aldık. En zor deplasmnları geride bıraktık. 1 deplasmanımız kaldı BJK. O maçı ise kazanacağımızı düşünüyorum. Bu durumda Liderlik için en çok şansı olan takımız bence. Banvit mutlaka süpriz yenilgiler alacaktır.

Her ne kadar Pana Diamantidis olmadan gelse de Efes aldığı galibiyetle Pazartesi günkü maç için büyük moral depoladı. Fenerbahçe savunma yapmıyor, takım oyunu pek üst düzeyde değil ve yenilginin de etkisiyle moralsiz. Efes favori olarak çıkacak bu maça. Bizi de çok ilgilendiriyor haliyle bu maç. Sürpriz olur da Fenerbahçe kazanırsa muhtemelen ligi lider bitirirler. Efes kazanırsa onlara karşı avantajımız var en azından.

Yarın 2 önemli maç oynanacak ligimizde. İkisi de izlenmeye değer maçlar.

Önce Beşiktaş TED deplasmanına gidecek. TED diyip geçmemek lazım, Beşiktaş ile aynı galibiyet sayısındalar ve Efes'i yendiler. Bu maçı da alırlarsa en azından deplasman için tehlikeli bir rakip olduklarını ispat ederler herkese. Gözler Penney'nin üstünde olacak ayrıca.

Bu maçtan sonra da Efes Fenerbahçe'yi ağırlayacak. Daha önce de yazdığım gibi kazanan takım lider olacak. Efes kaybederse ligi lider bitirmeleri çok zorlaşır yalnız. Ayrıca Fener de lig liderliği için avantaj sağlar. Çok güzel maç olacak eminim.

Şimdi ne desem bilmiyorum. Efes ve Fener, al birini vur ötekine. 2 takım da birbirinden kötü. Yalnız son zamanlarda Efes'te biraz toparlanma var.

Efes 94-76 Fb . . Efes'de gerçekten bir değişim var, eski kötü efes gitmiş aklı başında oynayan iyi hücum eden ve iyi savunma yapan efes gelmiş.

Beklediğim gibi Efes çok rahat kazandı. Pota altını müthiş işlediler. İçerden ya basketi buldular ya çizgiye geldiler. Semih Erden 8-10 serbest atış kaçırmasına rağmen 27 attı. Biz kullanamadık bu sezon o zaafı. Tabi son söz playoffta söylenir ama Efes en iyi takım bu aralar.

Fenerbahçe bir kere çok kötü. Pota altı savunması berbat. McCalebb üzerine kurulmuş bir takım ve o formsuz olunca çarklar dönmüyor. McCalebb de forma zor girer diye düşünüyorum çünkü Makedonya, Partizan ve Siena takımlarında tam anlamıyla bir takım oyunu vardı, Fenerbahçe'de böyle bir şey yok. Geçen seneki Efes gibiler. Aslında demem şu ki yabancı hocalar gitmiyor bu ülkeye. Ben Pianigiani'nin başarılı olacağını düşünmüştüm bir Siena sever olarak ama yanılmışım. İyiki de yanılmışım.

Efes ise sorunlu takımlarla karşılaşmasına rağmen çok iyi gidiyor. Son haftalarda ligde Beşiktaş, Karşıyaka, Fener gibi takımlardan galibiyet aldılar. Avrupa'da da iyi gidiyorlar. CSKA maçında bile iyiydiler. Tek rakibimiz bence Efes artık. Fener koçunu kovmazsa toparlayamaz.

Fenerbahçe bir kere çok kötü. Pota altı savunması berbat. McCalebb üzerine kurulmuş bir takım ve o formsuz olunca çarklar dönmüyor. McCalebb de forma zor girer diye düşünüyorum çünkü Makedonya, Partizan ve Siena takımlarında tam anlamıyla bir takım oyunu vardı, Fenerbahçe'de böyle bir şey yok. Geçen seneki Efes gibiler. Aslında demem şu ki yabancı hocalar gitmiyor bu ülkeye. Ben Pianigiani'nin başarılı olacağını düşünmüştüm bir Siena sever olarak ama yanılmışım. İyiki de yanılmışım.

Efes ise sorunlu takımlarla karşılaşmasına rağmen çok iyi gidiyor. Son haftalarda ligde Beşiktaş, Karşıyaka, Fener gibi takımlardan galibiyet aldılar. Avrupa'da da iyi gidiyorlar. CSKA maçında bile iyiydiler. Tek rakibimiz bence Efes artık. Fener koçunu kovmazsa toparlayamaz.

Efes en ciddi rakip ama F.Ülker bizim için bir tehdit. Hem derbi havası hem hücum potansiyelleri korkutuyor. Tabi hakem faktörü en önemlisi. Lider bitirip ikisini kapıştırsak o da olmayacak Banvit falan girer aralarına.

Tabi her şey için erken. Playoff harici maçlar mühim değil artık gazozuna. Sezon içinde ara ara hedef maçları var misal Kazan maçı, Kızılyıldız deplasmanı bu 2 maçtaki 2 galibiyet ligdeki kalan 16 galibiyetten önemli bence.

3 hadi Banvit ile Beşiktaş'ı da ekleyelim. 5 takımında kaybettiği bir şey yok. 1 kazanan olacak Türkiye Kupasını 1 ay sonra. Avrupa'da grup maçları tamamlandıktan sonra kaybedilecek kaybedilen. Ve tabi final olarak playofflar tüm sezona bedel. Ergin Ataman'ın rakip analizlerine inanmak istiyorum. Play off için rakip zaaflarını kullanmak şampiyonluk anahtarı. Bu yüzden FBÜ maçı biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Zaman bol toparlayacaktır.

Özellikle Vujacic geçen sezona oranla bambaşka bir oyun sergiliyor. Hala istikrarsız ama Oktay Mahmuti etkisi bariz. Mücadele ediyor, savunmada bir şeyler yapmaya çabalıyor. Değişmeye çalıştığı belli.

Barac ve Savanovic şimdilik beklentilerin baya altında. Barac'ta hiç umut yok ama Savanovic de ritmini bulursa Efes çok daha tehlikeli bir rakip olur.