Taylor Rochestie

Re: 10 # Taylor Rochestie

saha görüşünün tutkuya nazaran daha dar oldugunu kabul etmekle birlikte bu kadar acımasız eleştirilere anlam veremiyorum...serkan erdoganlardan falan bahsedilmiş..şaka gibi!! defalarca canlı izledigim için rahatlıkla söleyebilirim ki, en büyük artısı kadife gibi bir bilege sahip oluşu...tutkuyla kıyaslandıgında en büyük artısı bu zaten...takımda bir tane oyun kuran ikili oyun oynayabilen, bir tane de bölesi şutu olan bir guardımızın olması harika...

Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ancak o ilk dönemlerindeki gibi saçma tercihlerini azalttı gibi görüyorum ben. Şutör oluşu zaten biliniyor. Saha görüşü, oyunu kuruşu Tutku kadar üst düzey değil, belki de bu yüzden çok eleştiri alıyor ancak o bahsettiğim tercih hatalarını azalttı son dönemde. Bunun yanında ribaund kovalaması da önemli. İlk dönemleri ile şimdiki durumu arasında bence fark var.

Üçlük yüzdesinde takımdaki en iyi oyuncu olması şaşırtmasa da, (süre avantajı olsa bile) 33 rebound ile takımın en fazla rebound alan 2. oyuncusu olması acı acı gülümsetiyor beni :) Vay bizim pivotların haline :)

Sühan abi arkadas ribaundlar icin yazmis sanirim onu:) (Benim anladigim kadariyla)

Başta eleştiriyordum ama hakikaten iyi oyuncuymuş. Özellikle son haftalarda Mahmuti'nin dediklerini harfiyen yerini getiriyor. Savunmada kollarını hiç indirmiyor neredeyse ve fizik olarakta sezon başına nazaran daha güçlenmiş. Ama tabikide hala yeterli değil,güçlenmesi ve iyi işlenmesi lazım.

Mahmuti'nin elinde 2-3 sene daha oynarsa çok iyi bir guard olur.

Çok yetenekli.

Ben Taylor'ı çok beğeniyorum deli gibi savaşıyor çocuk, asla pes etmiyor 2 metrelik adamlarla ribaund kavgasına giriyor. Savunma işini oturtmaya başladı şutlarınıda biraz daha güvenli atarsa ki ne derece iyi bir şutör olduğu herkes tarafından biliniyor tek sorunu özgüven, oldu bu çocuk.

Oktay hocanın neden bu kadar sabır gösterdiğini anlayabiliyorum şahsen, bize kalsa 2. hafta gönderecektik takımdan.

Son olarak adamım benim yahu :) .

Emin'inde dediği gibi en önemli vasfı, savunma esnası kollarını hiç indirmiyor. Bu zor ve yorucu bir iştir aslında.
Şamil'inde dediği gibi kendinden çok uzun adamlarla ribaunt mücadelesine girmesi ayrı bir zevk oluyor izlendiğinde. Geçen hafta Banvit maçında bir ribaunt alacaktı aklım hayalim durdu. yanında ondan 30 santim uzun adam vardı (ki kulaç boyu hariç) ve parmakalrının ucundan gitti top. Belki pozisyonu hatırlarsınız:)) Bende seviyorum Taylor'u. Bir kere bu armaya layık bir oyuncu sonuna kadar mücadelesini veriyor.

İlk geldiğine göre kas yapmış güçlenmiş gibi geldi bana kollar falan daha kalın Andric'de biraz güçlense çok iyi olacak sinek uçsa dengesi bozuluyor.

Sezon basina göre cok daha iyi durumda Taylor bu bir gercek ama ben yine de daha iyi bir guarda ihtiyacimiz oldugunu düsünüyorum. Tabi ben hemen bu sene sampiyonluk istedigim icin :) Yoksa Taylor'la da final yapariz.

Gokhan Mertler' Alıntı:
Üçlük yüzdesinde takımdaki en iyi oyuncu olması şaşırtmasa da, (süre avantajı olsa bile) 33 rebound ile takımın en fazla rebound alan 2. oyuncusu olması acı acı gülümsetiyor beni :) Vay bizim pivotların haline :)
Sühan Cem' Alıntı:
Yüzde ye bakıyorsan kaç dakika süre aldığı önem taşımaz:)
Yanlış anlaşılmasın diye virgul koyayım dedim ama parantezi sonraya da koyabilirmişim :) Evet toplam rebound için yazdım onu.

Bu arada özellikle son iki üç maçtır gerçekten iyi oynuyor. Mevcut olan özelliklerinden savunmayı bırakmasın, üçlük yüzdesini bozmasın, eksik olan özelliklerinden de top kayıplarına biraz dikkat etsin al sana sezon başında hiç de ummadığım bir katkı daha. Aynen Caner gibi.

Yalnız bir de mesela Tutku ile karşılaştırırsak, oyun sıkıştığında vs hiç beklenmedik bir anda, bir oyuncumuz kısacık bir süre bile boşa kaçsa Tutku onu görüp o sıkıntılı süreci delmemizi sağlıyor. Bu artı olarak rakibi de düşürüyor. Ya da mesela hücum setini değiştirip, doğru ikili hücum setlerine kaydırıyor hücumu. Kısacası Tutku oyuna hükmetme özelliğine sahip bence. Acaba Taylor da bu tanışma sürecindeki tedirginlik ve tutukluğu üzerinden atınca (ki iyiye gidiyor), böylesi bir katkı yapabilecek mi? Çünkü bu oyunumuzu devam ettirip hedeflerimizi büyüttükçe daha büyük maçlara çıkacağız ve bu kırılma anlarını daha çok yaşamaya başlayacağız. Benim tahminime göre bu sorunun cevabı, onun önümüzdeki sene takımda kalıp kalmaması tercihinin tespiti için en büyük önemi içeriyor.

Ben hala Taylor varken takımın potansiyelini tam olarak veremediğini düşünüyorum. Aliağa maçında bile 8 sayısı dışında olumlu hereketi çok az. Savunma odaklı takımımızda da Taylor'ı veya başka bir oyuncuyu övmek için savunma yapıyor, koşuyor kelimeside ayırt edici bir özellik değil. Onları yapmasa zaten benchi ısıtıyor olurdu şimdi.
Taylor 1 numara oynarken takım hep ağır aksak ilerliyor, bunun çözümüde onu ikiye çekip şutundan yararlanmak. Evren sahada iken bir parça oluyor bu ama sınırlı tabi.
Taylor iyi oyuncu olacaksa biz daha çok sancı çekeceğiz. Umarım kaymağınıda biz yeriz. Evet savunması var, rib mücadelesine giriyor ama sonuçta guard oynuyor. Tutku gibi no-look paslar filan bekleyen yok ama onun önderliğinde birazda akıcı hücüm görmek istiyor insan.

Herkesin hemfikiir olduğu gibi sezon başına göre daha iyi. Gereksiz zorlamaları, hatalı ya da sabırsız seçimleri artık yapmıyor. Savunmada undersize kalsa da çabukluğu ve enerjisiyle kapatmaya çalısıyor, gayretli oluşu zaten iyi niyetini de ortaya koyuyor.

Tutku kadar oyunu açamadıgı, takım kontrolu vb. temel pg ozellikleri iyi değil katılıyorum. Fakat son 4-5 senede ligimize oynayan yerli-yabanc pg arasında, kimleri sayabiliriz ki, has pg ozellikleri acısından(ozellikle hucum) Teodosic vari yaratıcı olsun? Begenmeyenleri çok olsa da Tutku, Engin, Ukic ve onlar kadar olmasa da biraz da Kerem Tunçeri var bence. Solomon, El-Amin, Dee, S.Penn vb. pg'ları bu açıdan Taylor'dan farklı gormuyorum, bir kısmı tek adam oynamayı seven, bir kısmı S.Penn, O.Cook(ulkemizde oynamadı ama adı geçtiği için yazıyorum) gibi takımı oynatabilen ama Taylor'dan bir ustunlugu olmayan aşırı değerli oyuncular. F.Bahçe'nin Ukic'i, Beşiktaş'ın Chatman'ı kolay bulmadıgını ekleyeyim, biraz konjoktur işi bu tip transferler.

Taylor'a bakışın temel kriteri yabancı kontenjanında sorun yaşamamızdır bana kalırsa. Taylor biraz bunun mağduru durumunda. 3 uzunumuz sayı olarak da yetersiz nitelik olarak da birbirlerini tamamlayıcı oyuncular değil.(kim bilir kaç kere yazıldı bu laf?) 6 yabancılı rotasyon ligde nasıl şekillenecek? Uzun takviyeli bir rotasyonda Shipp-Taylor-Shumpert'tan birisi tribune çıkacak. Oyunculardan bağımsız olarak mantık gereği, 2-3 numaralardan biri çıkması gerek yani Shipp ya da Shumpert. Ama takımın en kaliteli ve verimli yabancıları aynı zamanda bu oyuncular. Taylor çıksa Tutku'nun yıprandıgı bolumlerde oldukça zorlanırız. Yok uzunlardan birini çıkaracaksak, transferin verimi duşebilir o zamanda. 6 yabancı olursa, maça göre seçim yapılır ama ozellikle buyuk maçlarda bu işe yaramaz. Çunku sayısal olarak eksik oldugun için 3 yabancı uzunu da kadroya almak zorundasın. Eldeki yabancı kısalardan kimi kessek, bir yanımız yine zayıflayacak. 6 yabancının sorun olamaycagı tek yer Eurocup. Ki 2.tur gruplarında şart bence, ilk tur grubumuzda dominant bir boyalı alan gucune sahip bir takımla denk gelmememiz bizi yanıltmaz inşallah.

6.yabancı hiçbir çözüm kalmadıgı takdirde, denenecek yol. Takvim olarak onumuzde ay sonundaki F.Bahçe maçı ve ocak ortası başlayacak top 16 maçları kritik. Daha da fazla beklemezler herhalde. 5 yabancıda kalmak için Taylor'ı gonderip, uzun almak oldukça riskli. Dudley'i bırakmazlar, devşirme hakkını niye boşaltsın, başka bir oyuncuyla doldurması mumkun değilken? Ender olayını biraz bekleyebiliriz.

Kısacası, Taylor'ın konumu, uzun sorunu nedeniyle hep gundemde kalacak gibi. Aslında 3 uzunla da sezonu goturebilirdik. Andric'i spor salonuna kapatmak lazım. Bir de varsayım, sezon sonu hedeflere ulaştık diyelim, eurocupta f4, ligi euroleague on elemesi oynayacak pozisyonda tamamladık, Oktay hoca EL ön elemesine bu yabancılarla mı çıkar merak ediyorum.

benim tahminim Rancik gider. diger yabancilar kalir. Shumpert türk oldugu icin 2 kontenjan kaliyor. PF'e Ilkan geliyor, bir de Gönlüm'ü alsak oraya yabanci gerekmez. Pivot olarak Cemal dönebilir orayi da götürürüz. Al sana müthis bir 3 numara icin muazzam kaynak. Haluk, Caner,Rancik gibi oyuncular yollanabilir böylece. söyle bir kadro cikar:

PG: Tutku/Rochestie/Göksenin

SG: Shipp/Evren/Melih

SF: Yildiz SF/ Shumpert

PF: Gönlüm/Ilkan

C: Cemal/Andric/Kuqo

sert, dinamik ve skorer bir takim.

taylor oktay hocayla kendini bayağı buldu , dizginledi kendini . kimse merak etmesin daha güzel olacak gelecekte .

Fatih Hısım' Alıntı:
benim tahminim Rancik gider. diger yabancilar kalir. Shumpert türk oldugu icin 2 kontenjan kaliyor. PF'e Ilkan geliyor, bir de Gönlüm'ü alsak oraya yabanci gerekmez. Pivot olarak Cemal dönebilir orayi da götürürüz. Al sana müthis bir 3 numara icin muazzam kaynak. Haluk, Caner,Rancik gibi oyuncular yollanabilir böylece. söyle bir kadro cikar:

Caner gönderilir mi hiç Fatih kardeş :oops: Caner ''CAN''dır,''CAN'' :) :p ;)

Fatih Hısım' Alıntı:

Eğer Euroleague'ye katılacaksak,Rochestie'nin yerine David Logan,Yıldız SF'ye Qyntll Woods,Luksa'nın yerine de Milan Macvan olsa daha güzel olur :) tabi bu istediklerim çok pahalı gelecektir ama Avrupa'da ve ligte başarı için kaliteli bir kadro gerekiyor...